Ketchup domowy - z serii przepisy Futrzaka

W Arabii Saudyjskiej, gdzie w ostatnich dniach stosuję dietę termiczną mam do wyboru cała gamę ketchupów najprzeróżniejszych firm, ale żaden z nich niestety nie przypomina smakiem tych, do których byłem przyzwyczajony w Polsce.
Z pomocą jak zrobić domowy ketchup pośpieszył niezastąpiony w takich sytuacjach Futrzak
Wbrew pozorom nie potrzeba do tego ani sokownika, ani innych urządzeń oprócz noża, patelni i deski do krojenia, no i w moim przypadku przydał się blender ręczny.

Ketchup domowy

  • 1 spora papryczka jalopeno (ja daję 3 papryczki piri-piri, ale nie każdy jest w stanie przełknąć taką porcję kapsaicyny)
  • 1 średnia cebula
  • 5 ząbków czosnku
  • 1 kg obranych ze skórki, rozprażonych na patelni i odparowanych z nadmiaru wody pomidorów
  •  oliwa do smażenia
  • sól, cukier, pieprz i ocet jabłkowy do smaku
  • około półtorej łyżki stołowej skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej do zagęszczenia
  • opcjonalnie oregano lub bazylia jeśli ktoś lubi

Jak zrobić ketchup domowy

Cebule i jalopeno siekamy na drobno, czosnek wyciskamy przez praskę. Wrzucamy na patelnie z rozgrzaną oliwą. Lekko zbrązawiamy, zalewamy pulpą pomidorową. Gotujemy dopóki cebula nie będzie miękka. Doprawiamy solą, cukrem, octem. Ja dorzuciłam jeszcze trochę podsuszonego oregano – chociaż bazylia byłaby niewątpliwie lepsza. Na koniec zagęszczamy skrobią, przelewamy do słoików.
Mniam - żaden sklepowy ketchup nie umywa się do tego.

Ps. Słoiki można zapasteryzować przez około 10 minut. Ja przed przelaniem do słoików dodatkowo miksuję wszystko blenderem.

Ketchup domowy

Komentarze

  1. W Japonii bez większego problemu kupić można ketchup z Niemiec, zrobienie domowego wydaje się za to niezłą zabawą. A że lubię eksperymentować w kuchni - dziękuję za podzielenie się i tym przepisem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba skorzystam z tego nieskomplikowanego przepisu.Robilam bardzo pracochlonny ketchup a tu taka prostota/prawie jak budowa cepa/.
    dziekuje za przepis.Juz go wpisalam do ksiazki kucharskiej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam :)
      Futrzak jest genialna, jeśli chodzi o przepisy :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: