Suszone ogórki kiszone - nie tylko dla emigrantów

Suszone ogórki kiszone to doskonały dodatek podkreślający smak wielu potraw


Czasem tak się zdarza, że mam ochotę na ogórkową albo biały barszcz na wędzonych żeberkach i soku z kiszonych ogórków,  ale.....   ze względu na kraj pobytu, nie mam dostępu do takich rarytasów.
Tak było m.in. w krajach Zatoki Perskiej, gdzie wszelkie próby ukiszenia ogórków kończyły się totalną porażką. Ogórki kiszone w Arabii Saudyjskiejw były miękkie i gorzkie. Do tej pory żeńska część saudyjskiej Polonii zastanawia się co jest nie tak z tymi kiszonymi ogórkami, skoro nie pomaga ani chrzan, ani czosnek, ani estragon.
Pojawił się więc pomysł, aby przywozić ogórki kiszone z Polski, czasem udało się nam namówić do tego geologów, którzy pracowali w systemie 3 tygodnie w Arabii, 3 tygodnie w kraju, jednak sami dobrze wiecie, że nie da się zabrać do samolotu zbyt dużo bagażu.
Ale potrzeba matką wynalazków i tak powstały..... suszone ogórki kiszone
To był przysłowiowy strzał w dziesiątkę :)
Mam nadzieję, że przepis na suszone ogórki kiszone przyda się nie tylko Polakom, którzy na emigracji tęsknią na smakiem  zupy ogórkowej, ale także miłośnikom foodpairingu, ponieważ suszone kiszone ogórki nadają wielu potrawom nową, ciekawą odsłonę :)
A już niebawem zapraszamy po przepis na dip z suszonych ogórków, kalarepy i labnehu lub koziego sera.


Suszone ogórki kiszone - składniki

proporcje na duży słoik - możecie na początek zrobić mniejszą ilość

  • 3 kg ogórków kiszonych

Jak ususzyć ogórki kiszone

Ogórki osuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić. Sposób krojenia ogórków zależy od tego do czego mają być przeznaczone. Jeśli chcemy ich użyć do zrazów zawijanych, wtedy lepiej przekroić je wzdłuż na 8 części. Ogórki przeznaczone na zupę kroję na plasterki o grubości około 2-4 milimetrów (po ususzeniu są niemal przezroczyste).
Część ususzonych kiszonych ogórków mielę w młynku do kawy lub rozdrabniam w moździerzu i używam jako zagęstnika do niektórych sosów lub zup m.n. do białego barszczu lub żurku, którym nadają wspaniały lekko kwaskowy posmak.
Pokrojone ogórki ułożyć na sitach. Ogórki w plasterkach bardzo szybko zaczną tracić wodę i będą suche po około 5-7 godzinach, pozostałe suszymy w zależności od mocy i modelu suszarki około 9-11 godzin. Po ususzeniu powinny łatwo się łamać, nie mogą być elastyczne.
Uwaga - 1 płaska łyżeczka  zmielonych suszonych ogórków to odpowiednik 1 bardzo dużego ogórka kiszonego


Komentarze

  1. Pawle i Olu przepis Wasz puściłem dalej [url]http://hiszpania.org.es/viewtopic.php?p=111666#111666[/url] bo co prawda w ES można dostać kiszone ogórki w rosyjskich lub polskich sklepach, a czasami również w supermarketach, a zrobić samemu raczej jest ciężko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No takiej promocji to się nie spodziewaliśmy, ale serdecznie dziękujemy
      Niebawem będzie więcej przepisów tego typu :)

      Usuń
  2. Olu pytanie od zasiedziałych w Hiszpanii - dla tych którzy nie mają suszarki - słońce lub piekarnik wystarczą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie sprawdzałam jak to ususzyć w piekarniku, ale moim zdaniem trzeba będzie bardzo uważać, żeby nie przypalić

      Usuń
  3. Świetny przepis! Super pomysł! Dziękuję za wzięcie udziału w akcji i zapraszam na mojego bloga. Niedługo pojawi się wpis podsumowujący. Pozdrawiam, Martyna www.technologiasmaku.wordpress.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło nam to czytać, niebawem będa kolejne przepisy z wykorzystaniem suszonych kiszonych ogórków :D

      Usuń
  4. Na moim blogu pojawił się wpis podsumowujący akcję. Zachęcam do przeczytania, bo przyznałam nagrody!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: