Bułki pszenne z automatu i ręcznie wyrabiane

Bułki pszenne z automatu i ręcznie wyrabiane

prosty przepis na domowe pieczywo

Bułki pszenne z automatu i ręcznie wyrabiane - najprostsze z możliwych do przygotowania, a przy tym pyszne i puszyste. Lubimy takie na śniadanie, problemem jest tylko to kto z nas ma wstać wcześniej, żeby je przygotować.

Bułki pszenne z automatu i ręcznie wyrabiane

 proporcje na 2 - 3 osoby czyli na 6 bułek
  • 250 g mąki pszennej typ 450 lub 500 lub 550 (im niższy typ mąki tym bardziej puszyste bułki)
  • 150 do 170  ml mleka w zależności od rodzaju mąki
  • 20 g masła
  • 12 g drożdży świeżych lub 6 g drożdży instant
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1 płaska łyżeczka cukru 
Bułki pszenne z automatu i ręcznie wyrabiane

Bułki pszenne z automatu i ręcznie wyrabiane przepis

Jeśli korzystamy ze świeżych drożdży, to najpierw musimy przygotować zaczyn - przepis na zaczyn.


W automacie do chleba

Masło rozpuścić i jeszcze ciepłe dodać do mleka. W maszynie do chleba umieścić wszystkie składniki - najpierw płynne, następnie sól i cukier, później mąkę i na samym końcu zaczyn lub drożdże instant. Uruchomić program do wyrabiania ciasta.
Po zakończeniu programu ciasto podzielić na 6 równych części, uformować bułeczki i każdą z nich przeciąć na pół niemal do samego spodu, ewentualnie obsypać górą odrobiną mąki lub makiem albo sezamem
Gotowe bułki  ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze w odległości koło 3-4 cm od siebie  i odstawić na 30-40 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 190-200 stopni przez około 20-25 minut


Ręcznie lub mikserem

Masło rozpuścić. Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami lub zaczynem i dodać pozostałe składniki, na końcu dolewając powoli rozpuszczone masło. Przez około 10-15 minut wyrabiać ręcznie lub mikserem gładkie, elastyczne ciasto. Po wyrobieniu ciasto odłożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny do wyrośnięcia.
Kiedy ciasto zwiększy swoją objętość niemal dwukrotnie,  ponownie krótko je wyrobić, podzielić na 6 równych części, uformować bułeczki i każdą z nich przeciąć na pół niemal do samego spodu, ewentualnie obsypać górą odrobiną mąki.
Gotowe bułki  ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze w odległości koło 3-4 cm od siebie  i odstawić na 30-40 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 190-200 stopni przez około 20-25 minut.

Uwaga - jeśli chcemy bułki udekorować makiem lub sezamem, to wówczas ich nie nacinamy, ale przed samym włożeniem do piekarnika smarujemy wierzch jajkiem rozmąconym z łyżką mleka i  posypujemy ziarnami.

Bułki pszenne z automatu i ręcznie wyrabiane

Komentarze

  1. Bułki wyszły pyszne 😀 polecam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bułeczki wyśmienicie. Nawet nasz wybredny pięciolatek wcina.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że smakowały :) Niedługo podam przepis na pyszną ciabattę

      Usuń
  3. Przepyszne. ciasto z automatu aksamitne. Od dziś obowiązkowy punkt weekendu - pieczenie bułeczek.

    OdpowiedzUsuń
  4. A powiedzcie, ile trwa u Was program do wyrabiania ciasta? U mnie półtorej godziny. Za pierwszym razem bulki wyszły świetne, ale kolejne 4 razy były twarde i słabo wyrośnięte. Niedobre. Co robię źle?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas wyrobienie ciasta tez zajmuje półtorej godziny

      Usuń
    2. Dzięki! Spróbuję jeszcze raz. Ciągle mam w pamięci te pierwsze bułki hihi.

      Usuń
    3. 10 minut. Można zwiększyc dowolnie, ale to wystarcza.

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: