Fit obiad z wołowiną i makaronem shirataki

Wyjątkowo prosty do przygotowania, a przy tym niskokaloryczny obiad z plasterkami mocno zrumienionej (bez użycia tłuszczu) wołowiny i makaronem shirataki to doskonała propozycja dla osób dbających o linię.
Makaron shirataki, produkowany jest z azjatyckiej rośliny konjac. Nie zawiera glutenu, a 100 gramów makaronu shirataki to zaledwie 9,50 kcal. Charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika, więc po jego zjedzeniu długo nie odczuwamy głodu.
Makaron shirataki jest podobny w smaku do znanych nam i lubianych przez Pawła makaronów ryżowych i sojowych. Odkryliśmy go stosunkowo niedawno w sklepie internetowym Kuchnie Świata, ale po kilku różnych potrawach z jego dodatkiem zagościł na stałe w naszej kuchni.
Przepis, który dziś prezentujemy nie pochodzi z żadnej książki kucharskiej, powstał spontanicznie z tego, co akurat było w naszej lodówce, a smak.... spróbujcie sami :)

Składniki - proporcje na 2 - 3 osoby
  • 200 g makaronu shirataki (waga po odsączeniu z zalewy)
  • około 200 g wołowiny (np. pręga wołowa lub inna średniej jakości)
  • około 200 g ulubionych warzyw (u nas zazwyczaj papryka słodka i papryczka chili, pędy bambusa, grzyby mun, marchewka,  czerwona lub biała cebula, czasami także białą część pora, ale możecie użyć swoich ulubionych)
  • 3 lub 4 łyżki ciemnego sosu sojowego (lub do smaku)
  • 2 łyżki stołowe przyprawy mirin (tzw. słodka sake)
  • pół łyżeczki japońskiej przyprawy siedmiu smaków (tzw. shichimi togarashi) lub 1 czubata łyżeczka przyprawy pięciu smaków
  • pieprz i opcjonalnie mielona ostra papryka do smaku
Uwaga - znacznie łatwiej pokroić mięso w cienkie plasterki, kiedy jest lekko zamrożone.
Nie dodaję do tego dania soli, ponieważ sos sojowy jest dość słony

Przygotowanie
Mięso umieścić w zamrażarce na 2 - 3 godziny przed krojeniem. Kiedy będzie już lekko zmrożone, pokroić na jak najcieńsze plasterki. Grzyby mun namoczyć przez około 30 minut w gorącej wodzie. Warzywa i grzyby mun pokroić w paski, a cebulę w piórka.
Mięso usmażyć bez użycia tłuszczu na mocno rozgrzanej patelni (najlepiej sprawdzają się do takiego smażenia patelnie ze stali nierdzewnej). Kiedy mięso nabierze ciemnobrązowego koloru, dodać minrn, sos sojowy, pokrojoną cebulę, grzyby mun i przyprawy.  Podlać wodą, tak aby mięso było całkowicie zakryte i gotować około 30 minut.
Dodać pozostałe pokrojone warzywa i gotować na średnim ogniu około 20 minut.
Makaron, odsączyć z zalewy i przepłukać wrzątkiem. Nalać porcje zupy i nałożyć makaron.
Smacznego :)

Fit obiad z wołowiną i makaronem shirataki
Fit obiad z wołowiną i makaronem shirataki

Komentarze

  1. A gdzie kupić ten makaron ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wołowina w wersji FIT? Myślałam, że będzie niewypał, ale się okazało, że... to naprawdę może być dobre. Takie było i teraz to mój ulubiony przepis z wołowiną w roli głównej. Dzięki za świetną inspirację!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: