Zupa krem ze szparagów z grzankami ziołowymi

Zupa krem ze szparagów z grzankami ziołowymi

najlepszy krem szparagowy.


Zupa krem ze szparagów z grzankami ziołowymi pojawia się u nas zawsze, kiedy tylko dostępne są świeże szparagi. Chociaż w marketach szparagi możemy kupić przez cały rok, to jednak najlepsze są te z przełomu maja i czerwca oraz początków lipca.
Wypróbowaliśmy w tym roku kilkanaście nowych przepisów z wykorzystaniem szparagów i będziemy się nimi z Wami dzielić w najbliższym czasie.
Zupa krem ze szparagów z grzankami ziołowymi to jeden z naszych faworytów.

Zupa-krem-ze-szparagow-z-grzankami-ziolowymi

Zupa krem ze szparagów z grzankami ziołowymi - składniki

proporcje dla 2-3 osób
  • 500 g szparagów (po odcięciu końcówek zostanie około 400 g)
  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 750 ml bulionu warzywnego lub drobiowego
  • ćwierć łyżeczki gałki muszkatołowej (lub do smaku)
  • sól i pieprz do smaku
  • 2 łyżki masła
  • kilka łyżek śmietany do dekoracji

Grzanki ziołowe

Kilka kromek czerstwej bułki pszennej pokroić w niewielką kostkę, mocno skropić oliwą i wymieszać. Posypać ulubionymi ziołami, mielonym czosnkiem, ostrą papryką i ponownie przemieszać. Przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 180 - 200 stopni do zrumienienia (około 10-15  minut).

Zupa krem ze szparagów z grzankami ziołowymi przepis

Szparagi umyć (zielonych szparagów nie musimy obierać), odciąć zdrewniałe końcówki i wyrzucić. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Masło roztopić w garnku, dodać cebulę i zeszklić, pod konic dodać przeciśnięty przez praskę czosnek.
Dodać pokrojone w około 1 centymetrowe kawałki szparagi (kilka główek zostawić do dekoracji) i mieszając poddusić przez około 3 minuty.
Dodać bulion, doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową i całość zagotować. Zmniejszyć płomień i gotować około 25 minut.
Całość zmiksować blenderem. 
Zupę krem ze szparagów podajemy z grzankami ziołowymi i kleksem śmietany.

Czy szparagi są zdrowe

Nie bez kozery pełna nazwa tej byliny brzmi szparag lekarski (Asparagus officinalis L.) W dawnych czasach szparagi były uważane za afrodyzjak. Współczesne badania naukowe potwierdziły ich działanie moczopędne oraz zapobiegające zaparciom. Zawarta w szparagach asparagina obniża nadciśnienie tętnicze. Szparagi zawierają także wiele cennych dla zdrowa witamin i minerałów m.in. witaminę C, witaminę E, witaminę K, potas, magnez i fosfor. Są również bogatym źródłem błonnika, przeciwutleniaczy opóźniających procesy starzenia się i kwasu foliowego (10 ugotowanych pędów zaspakaja niemal 50% dziennego zapotrzebowania).
Szparagi są niskokaloryczne 100 g świeżych szparagów dostarcza zaledwie 17 kilokalorii.
Prażone nasiona szparagów są uważane za zamiennik kawy.

Co można zrobić ze szparagów

Ze szparagów możemy przyrządzić zupy krem, takie jak ta z poniższego przepisu. Mogą też stanowić składnik rozmaitych sałatek i krokietów (tutaj znajdziecie przepis na. krokiety serowo - szparagowe) Ugotowane szparagi można podawać z jajkiem sadzonym (tzw. szparagi po mediolańsku), z masłem, sosem holenderskim, beszamelem, sosem vinegret. Szparagi można także zapiekać w piekarniku lub zgrillować.

Zupa-krem-ze-szparagow-z-grzankami-ziolowymi
 Zupa krem ze szparagów z grzankami ziołowymi

Komentarze

  1. Zupa wygląda wspaniale - już bardzo dawno nie jadłam szparagów, może to dobry moment? :D Niedawno jadłam pyszny krem pomidorowy w restauracji pod Karpaczem - wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią, żebym sama coś w końcu zrobiła :3 Pozdrawiam ciepło!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trochę eksperymentów ze szparagami w tym sezonie przeprowadziliśmy, ale ta zupa istotnie jest świetna. Polecam i czekam na Twoją opinię :)

      Usuń
  2. Jak ktoś leniwy, to może gotowy groszek ptysiowy dodać.
    lulu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Owszem, ale po co. Robiąc grzanki wykorzystasz czerstwe pieczywo

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: