Cold brew - kawa parzona na zimno

Cold brew - kawa parzona na zimno 

orzeźwia i pobudza.

Cold brew - kawa parzona na zimno jest doskonała na każdą okazję. Chociaż upały powoli ustępują, ale nadal często szukamy orzeźwienia, niekoniecznie w postaci dostępnych na sklepowych półkach napojów i energetyków.
Z kolei pięknie prezentujące się na kawiarnianych stolikach kawy mrożone, ociekające czekoladowymi syropami i bitą śmietaną, gaszą pragnienie na krótko, a przy tym dostarczają masę pustych kalorii.

Kawa parzona na zimno metodą cold brew charakteryzuje się bardzo ciekawym, delikatnym smakiem, jest niskokaloryczna i wyjątkowo prosta w przygotowaniu. Zaparzenie kawy cold brew polega na zalaniu zmielonej kawy zimną wodą o temperaturze od 5 do 15 stopni i odczekaniu około 9-12 godzin.
Prawidłowo określa się ten proces macerowaniem kawy na zimno.

cold brew - kawa parzona na zimno

Jaką kawę wybrać do przygotowania cold brew - kawy parzonej na zimno

Do przyrządzenia wyśmienitej cold brew - kawy parzonej na zimno będzie nam potrzebna dobra kawa, najlepiej średnio lub jasno palona. Szczególnie dobrze sprawdzają się kawy 100% arabika z Afryki, które charakteryzują się orzeźwiającym, cytrusowym smakiem.
Ilość kawy zależna jest od tego jaką ilość napoju chcemy przygotować - na każde 100ml wody powinniśmy użyć około 5 do 6 gramów kawy, którą mielimy dość grubo, do konsystencji nieco drobniejszej niż cukier.
Dostępne w marketach kawy mielone są z reguły zmielone znacznie drobniej niż do cold brew. Warto więc przed zakupem sprawdzić do jakiego sposobu parzenia przeznaczona jest kawa. Takie informacje często można znaleźć na opakowaniu. Optymalnym rozwiązaniem jest samodzielne zmielenie kawy lub poproszenie o to w sklepie, zbyt drobna zmielona kawa spowoduje, że cold brew będzie miała nieprzyjemny smak.

Jak zaparzyć kawę cold brew

  • 50 do 60 gramów jasno lub średnio palonej kawy (czyli 5-6 gramów na każde 100 ml wody)
  • 1000 ml wody, najlepiej przefiltrowanej
  • opcjonalnie cukier i mleko lub mleko skondensowane wg uznania
  • zamykane naczynie (może być zwykły szklany słoik)
Naczynie w którym zamierzamy przygotować cold brew opłukać wrzącą wodą, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń, zapachów i bakterii. Średnio zmieloną kawę umieszczamy w szklanym naczyniu i zalewamy zimną wodą. Nie używamy do parzenia kawy wody źródlanej, ani tym bardziej mineralnej - pisałam o tym w artykule Jaka woda do kawy.
Naczynie zamykamy, aby kawa nie pochłaniała zapachów i odstawiamy do lodówki na około 9 do 12 godzin. Po tym czasie wystarczy zamieszać kawę parzoną na zimno, przefiltrować przez papierowy filtr albo french press i podać w wysokich szklankach razem z kostkami lodu i ewentualnie mlekiem i cukrem.

Jak smakuje i jakie właściwości ma cold brew - kawa parzona na zimno

Cold brew - kawa parzona na zimno jest niemal zupełnie pozbawiona goryczy i kwasowości. Oprócz bardzo ciekawego, delikatnego smaku cold brew coffee ma wiele innych zalet. Orzeźwia i pobudza zmysły, a ze względu na długi czas parzenia charakteryzuje się wysoką zawartością antyoksydantów (przeciwutleniaczy).
Cold brew - kawa parzona na zimno nie podrażnia żołądka i nie zaburza równowagi kwasowo - zasadowej organizmu. Mogą ją bezpiecznie pić osoby cierpiące na refluks żołądkowy.
Jej niepodważalną zaletą jest też to, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu do parzenia i pozwala wydobyć z kawy paletę nowych smaków.

Kawa cold brew ma niższą zawartość kofeiny niż parzona w tradycyjny sposób. 

Cold brew - kawa parzona na zimno

Komentarze

  1. O jak fajnie. Szkoda, że dopiero teraz wyszukałem ten przepis :). To super alternatywa dla małej czarnej w obecne upały :) .
    Pozdrowionka!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy raz słyszę o takiej możliwości, muszę przetestować chociaż mnie gorąca kawa nie przeszkadza nawet w upał :-) piję też słodką herbatę z miętą i też gorącą tak już mam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też niezależnie od temperatury zaczynam dzień od szklanki gorącej wody, dopiero po niej wypijam pierwszą kawę. Cold brew jest świetnym napojem na lato, ale też fajnie się sprawdza jako napój do słodkich deserów

      Usuń
  3. Przegotowana ostudzona woda też chyba się nadaje.
    lulu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, jednak filtrowana woda nie zawiera chloru, który zmienia smak kawy

      Usuń
  4. Muszę koniecznie spróbować tej metody. Kawa wygląda rewelacyjnie ☺️😍

    OdpowiedzUsuń
  5. Cold brew wcale nie ma niższej zawartości kofeiny niż kawa parzona "klasycznie". Zależy to bowiem od czasu trwania całego procesu, a więc im dłuższy czas parzenia, w tym przypadku macerowania, tym więcej kofeiny kawa uwalnia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: