Legumina drobiowa z kalafiorem i rakami

Legumina drobiowa z kalafiorem i rakami

Autor przepisu: Maciej Nowicki, szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Co to jest legumina

Niemal zapomniane dziś leguminy kojarzą nam się przede wszystkim z deserami i słodkimi potrawami na bazie mąki lub jajek, mimo, iż to pochodzące z łaciny słowo w oryginale oznacza "jarzyny". W 1900 roku leguminy znalazły się w tytule poradnika kulinarnego Róży Makarewiczowej "Praktyczna kuchnia czyli Podręcznik do przyrządzania potraw i legumin".
W okresie międzywojennym do legumin zaliczano m.in. naleśniki, suflety i strudle, ptysie budynie i puddingi, zupy owocowe, podawane na słodko pierogi i placki ziemniaczane z cukrem.
Nieco wcześniej, w XVII i XVIII wieku słowo leguminy oznaczało też mąki, kasze, rośliny strączkowe i warzywa. I właśnie do tego znaczenia nawiązuje dzisiejszy artykuł.

Legumina z kurczaka z kalafiorem i rakami to kolejny przepis inspirowany kuchnią staropolską. Choć może wydawać się trudna do przygotowania, to wbrew pozorom taka nie jest, a składniki można bez problemu kupić w popularnych hipermarketach spożywczych i to bez narażania się na bankructwo.

Słów kilka o składnikach leguminy z kurczaka z kalafiorem i rakami

  • czarna marchew -w sklepach często opisywana jako marchew fioletowa, należy do warzyw o bardzo długiej historii. Była uprawiana na terenach dzisiejszego Afganistanu już około 2000 p.n.e. W Europie pojawiła na przełomie XIII i XIV wieku. Nie bez podstaw zaliczana jest do tzw. super żywności - zawiera kilkanaście razy więcej antyoksydantów i około  40% więcej beta karotenu, niż jej pomarańczowa kuzynka. Jest również bogatym źródłem witamin i minerałów, obniża poziom cholesterolu, chroni wzrok i wspomaga leczenie wielu chorób. Jej jedyną wadą jest to, że podobnie jak buraki czy zielone orzechy barwi dłonie podczas obierania. Smakiem i sposobem przygotowania nie różni się od zwykłej pomarańczowej marchewki. Można ją kupić w większości marketów spożywczych i wielu dyskontach.
  • - raki - jeszcze na początku XX wieku raki były częstym gościem na polskich stołach, dziś potrawy z raków traktowane są raczej jako dania luksusowe dostępne w renomowanych (i drogich) restauracjach. I to chyba najczęściej popełniany obecnie błąd. Raki można kupić m.in. w Auchan Direct w cenie około 25 zł za kilogram, czyli taniej niż średniej jakości wołowinę. Dużo przepisów na potrawy z raków można znaleźć w „Compendium ferculorum” pierwszej polskiej książce kucharskiej napisanej przez Stanisława Czarneckiego. Bardziej współczesne receptury znajdziecie bez problemu w Internecie.
  • - kurczak zagrodowy - pisałam już o nim w artykule Kurczak zagrodowy - co z ciebie za typ, przypomnę więc jedynie, że pochodzi od kur wiejskich, takich jakie hodowały nasze babcie. Rośnie znacznie wolniej niż brojlery i żywiony jest nie zawierającą antybiotyków, naturalną karmą na którą składają się ziarna zbóż i nasiona

Legumina drobiowa z kalafiorem i rakami - składniki

  • 4 nogi kurczaka zagrodowego
  • 1 głowa kalafiora
  • 40 dag czarnej marchewki
  • 5 jaj kurzych
  • 8 raków
  • 100 ml śmietany 36%
  • 100 g ugotowanego ryżu
  • pęczek kolendry
  • sól i pieprz do smaku
  • 80 g parmezanu

Jak przygotować leguminę drobiową z kalafiorem i rakami

Mięso kurczaka trybujemy i siekamy bardzo dokładnie. Kalafior tniemy na różyczki około 1 cm wielkości i gotujemy około 3 minut w intensywnie gotującej się wodzie po czym studzimy, przelewając go zimną wodą. Marchew pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni około 30 minut po czym tniemy w drobną kostkę. Całość łączymy z rozbitymi jajami i śmietaną, ryżem, rakami, marchewką i posiekaną kolendrą. Doprawiamy solą i pieprzem. Pieczemy w piekarniku około 25 minut w temperaturze 150 stopni. Na krótko przed końcem pieczenia posypujemy tartym parmezanem.

Legumina drobiowa z kalafiorem i rakami

Legumina drobiowa z kalafiorem i rakami

Komentarze

  1. Nigdy nie miałam okazji przyrządzić takiego dania, może w końcu mi się uda coś nowego wyczarować w kuchni? :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: