Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny

Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny 

Najlepszy przepis na rosół

Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny przepis na najlepszy rosół.  Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny podany z pielmieniami smakuje obłędnie. Właśnie podczas warsztatów kulinarnych w restauracji Villa Intrata w Wilanowie miałam okazję próbować go po raz pierwszy. Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny nawiązuje do polskiej tradycji kulinarnej, ma bogaty smak, piękny głęboki kolor i doskonale rozgrzewa w chłodne jesienne dni. Choć warsztaty kulinarne z Maciejem Nowickim  miały miejsce już dawno temu, to ten rosół na stałe zagościł w naszym menu. Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny podczas warsztatów jedliśmy z pielmieniami, ale równie dobrze smakuje z makaronem.

Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny

Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny 

Autor przepisu: Maciej Nowicki, szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 - składniki
  • 1 cały kurczak zagrodowy, a najlepiej wiejska kura
  • 1 kg szpondra wołowego
  • duży pęczek włoszczyzny (3 marchewki, 2 pietruszki, biała część pora, kawałek selera)
  • 2 cebule białe opalone nad gazem lub na patelni,
  • opcjonalnie 5 liści zwykłej białej kapusty
  • suszony lub świeży lubczyk, sól,  pieprz czarny w ziarenkach, ziele angielskie, liście laurowe, małą szczypta szafranu do smaku

Przepis na rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny 

Kurczaka wraz ze szpondrem i włoszczyzną pieczemy przez około 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. po czym przekładamy wszystko do garnka z wrzącą wodą (woda powinna całkowicie zakrywać mięso i warzywa). Dodajemy przyprawy z wyjątkiem liści kapusty i gotujemy na bardzo wolnym ogniu około 3 godziny. Następnie wyjmujemy mięso. Do gotującego się wywaru dodajemy liście kapusty i gotujemy jeszcze około 1 godzinę.

Rosół na pieczonym mięsie przepis z wolnowaru

Uwaga: do owalnego wolnowaru Crock-Pot o pojemności 5,7 litra mieści się mniej więcej połowa wyżej podanych składników.
Kurczaka wraz ze szpondrem i włoszczyzną pieczemy przez około 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. po czym wkładamy do misy wolnowaru. Dodajemy liście kapusty, przyprawy oraz tyle wody, aby mięso i warzywa były całkowicie zakryte.
Ustawiamy czas wolnowarzenia
  • Opcja Low - około 12 godzin
  • Opcja High -  około 8 godzin
Dajcie znać jak Wam smakował rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny
 

Tradycyjny polski rosół

Rosół zaliczany jest do polskich dań narodowych. Nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od słowa "rozsolić", gdyż w dawnych czasach mięso było suszone lub konserwowane solą. Rosół polski po raz pierwszy pojawia się w literaturze kulinarnej w 1682 roku w książce "Compendium Ferculorum albo zebranie potraw" autorstwa Stanisława Czernieckiego, kuchmistrza wojewody krakowskiego. W tamtym okresie, w kuchni dworskiej do rosołu często dodawano też sok z limonki, przyprawy korzenne m.in. cynamon i kwiat muszkatołowca oraz duże ilości pieprzu. I tutaj mała uwaga - w oryginalnym przepisie autor podaje trzy limonki i trzy laski cynamonu. Należy jednak pamiętać, że zależnie od pochodzenia cynamonu i tego, jak długo był przechowywany, jego aromat i "moc" będzie się znacznie różnić. W tym przepisie na rosół pominęłam sok z limonki i cynamon.  

Więcej informacji o cynamonie znajdziecie w artykule Jak rozróżnić dobry i zły cynamon
natomiast bardzo aromatyczny, pochodzący z Indii, mielony cynamon, który przyda się do świątecznych pierników i wielu innych ciast jest dostępny w sklepie internetowym Kuchnie Świata

Komentarze

  1. Suszone śliwki na pewno dają cudownego aromatu i smaku rosołowi :) Muszę kiedyś je wykorzystać, gotując rosół - świetny pomysł! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, to istotnie okazało się świetnym rozwiązaniem. Ja czasami dodaję też szczyptę gałki muszkatołowej

      Usuń
  2. Czy ptaka i szponder pieczemy bez przypraw i soli? Jeśli dajemy po połowie do wolnowaru, to drugą warto byłoby uszanować poprzez konsumpcję. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodajemy całe mięso :) Kiedy zamieszczałam przepis dysponowałam wolnowarem o pojemności 5,7 litra. Teraz używam m.in. wolnowaru o pojemności 7,5 litra. Jeśli masz mniejszy, użyj proporcjonalnie mniej składników

      Usuń
  3. Pieprzyć z Fantazją7 kwietnia 2021 15:30

    Wolnowar jak dla mnie to mistrzostwo świata! Lepszego rosołu nie jadłam jak właśnie z tego urządzenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: