Chili con carne

Chili con carne

oryginalny przepis na meksykański gulasz z fasolą i chili


Chili con carne - kiedy słyszymy te trzy magiczne słowa, na myśl przychodzą nam piekielnie ostre potrawy z pogranicza Meksyku i Teksasu. Ale gulasz wołowy z fasolą i chilli, nie musi nam od razu wypalać dziury w podniebieniu, bez problemu można go dostosować do smaku domowników.

Przepis na chili con carne - gulasz meksykański z mięsem mielonym i fasolą jest bardzo prosty, jego sekret tkwi w przyprawach i pysznym, gęstym sosie. Można go przygotować z pokrojonej w małą kostkę wołowiny, ale równie dobrze smakuje z mieloną wołowiną.

Chili-con-carne

Poniższy przepis dostosowałam do polskich realiów, tak aby wszystkie składniki można było kupić w pobliskim sklepie. Potrawa jest dość pikantna, ale nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyście zmniejszyli ilość ostrych przypraw. W łagodnej wersji również smakuje wyśmienicie. Rodzaj mięsa użytego do chili con carne to kwestia smaku, oryginalny przepis zawiera wołowinę, ale jadłam też wersję z indyka.

Chili con carne składniki

  • 500-600 g mielonego mięsa, najlepiej wołowego
  • 2 łyżki oleju do smażenia
  • 1 cebula biała lub czerwona
  • 2 duże ząbki czosnku
  • 2 duże czerwone papryczki chilli
  • 1 puszka czerwonej fasoli kindley
  • około 100-120 ml świeżo zaparzonej gorącej kawy
  • 1 puszka krojonych pomidorów bez skórki
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego 
  • około 150 do 250 ml bulion
  • 2 małe kostki (około 10 g) gorzkiej czekolady 

Chili con carne przyprawy

  • po 1 płaskiej łyżeczce: mielonego kminu rzymskiego (nie pomylcie z kminkiem),  suszonego oregano, wędzonej słodkiej papryki, wędzonej ostrej papryki.
  • pół łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1-2 goździki
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego
  • sól i mielony czarny pieprz do smaku  
  • natka kolendry do posypania
Opcjonalnie można też dodać 
  • 1 puszkę kukurydzy
  • 1 łyżka sosu z wędzonych papryczek np. Tabasco Chipotle Sauce - jest dostępny w marketach

Kawa, czekolada i kakao do chili con carne

Wybierając czekoladę zwróćcie uwagę na zawartość kakao. Im wyższa tym lepiej, ale czekolada nie powinna zawierać go mniej niż 50% Możecie też dodać około pół łyżeczki ciemnego, gorzkiego kakao.
Jednym ze składników przepisu jest kawa, powinna być o niskiej kwasowości. Jeśli macie dostęp do kawy meksykańskiej np. Mexico Chiapas albo kaw z Ameryki Południowej i Środkowej tj. Colombia Excelso lub El Salvador La Mayada byłoby super. Te kawy są bez problemu dostępne w Polsce w LandCafe.pl

Chili-con-carne
Chili con carne z kawą i czekoladą

Chili con carne przepis


1. Cebulę i chili kroję w drobną kostkę, czosnek przeciskam przez praskę lub drobno siekam. Na patelni rozgrzewam olej, dodaję cebulę i smażę aż się zeszkli. Dodaję posiekany czosnek, drobno pokrojone chili,  przyprawy (kumin, cynamon, oregano, wędzoną paprykę) i mieszając smażę około 1 minuty.

2. Niewielkimi partiami dodaję mieloną wołowinę i cukier. Mieszam i smażę, aż mięso równomiernie się zrumieni.

3. Dodaję bulion, kawę, pomidory z puszki, koncentrat pomidorowy, fasolę odsączoną z zalewy, czekoladę, słodką czerwoną paprykę pokrojoną w kostkę i opcjonalnie kukurydzę i sos z wędzonych papryczek. Doprawiam do smaku solą i pieprzem i duszę na średnim ogniu około 40-50 minut. Jeśli  jest zbyt gęste podlewam niewielką ilością bulionu. Chili con carne najlepiej smakuje następnego dnia. Podaję je z tortillą lub zwykłym pieczywem.

Chili con carne z wolnowaru

Mięso podsmażam na suchej patelni z dodatkiem jednej łyżeczki brązowego cukru. Dodaję posiekany czosnek i przyprawy i smażę jeszcze 2 minuty. Mocno zrumienione mięso przekładam do wolnowaru, dodaję pozostałe składniki i uruchamiam wolnowar.
Czas dla wolnowarów Crock-Pot
  • opcja low 5-6 godzin
  • opcja high 4-5 godzin

Ciekawostki o chili con carne

Tradycyjne chili con carne to gulasz wołowy z dużą ilością papryczek chilli i przypraw, jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza chilli z mięsem. Pierwotnie było to danie klasy robotniczej, łatwe do przygotowania z ogólnie dostępnych składników. Choć obecnie kojarzone jest głównie z Meksykiem, to w rzeczywistości pochodzi z regionu obejmującego południowy Teksas i północny Meksyk. Ze względu na swój niesamowity smak potrawa zyskała tysiące zwolenników na całym świecie, ale jest stosunkowo mało popularna w Meksyku (z wyjątkiem centrów turystycznych). Od 1977 roku chili con carne jest oficjalnym daniem stanu Teksas i należy do kanonu kuchni Tex-Mex.
Pierwsze wzmianki o chili con carne pochodzą z 1800 roku. Pierwotnie zawierało tylko świeże i suszone paryczki chilli, mięso i przyprawy. Z biegiem czasu zaczęto do niego dodawać fasolę, pomidory, a czasami także kukurydzę.
Chili con carne piszemy przez jedną literkę "L", natomiast nazwy papryczek chilli przez dwa.

Chili con carne


Komentarze

  1. Chili con carne to głównie danie z Teksasu. Meksykanie w swoich kuchniach rzadko je przygotowują.
    Twoje chili pysznie wygląda, zjadłabym!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Napisałam o tym na końcu artykułu, ponieważ w Polsce istotnie kojarzone jest głównie z Meksykiem

      Usuń
  2. Ach nie jadłam nigdy takiego gulaszu. Wygląda obłędnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prosta potrawa. Spróbuj ją przygotować właśnie z dodatkiem kawy i czekolady.

      Usuń
  3. uwielbiam, czekoladę kiedyś do niego dodawałam, ale kawy nie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Te cudowne zdjęcia oraz przepis kusiły mnie już na Facebook'u, no nie pozostaje mi nic innego jak kupić składniki i robić, dzięki za inspirację :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cała przyjemność po mojej stronie. Chili con carne warto przygotować więcej i zamrozić. Po rozmrożeniu jest tak samo pyszne.

      Usuń
  5. Moim zdaniem jest to idealny przepis na chłodne dni!♥️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Owszem, świetnie rozgrzewa, kiedy wracamy zmarznięci do domu

      Usuń
  6. Dodawałam kakao, kawy jeszcze nigdy! Ciekawa jestem smaku. Spróbuję według Twojego przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzień Dobry

    A ile ml bulionu nalezy dodać? i czy może być to bulion warzywny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moze to być bulion warzywny, w zależności od tego jak gęsta ma być potrawa dodaję od 150 do 250 ml bulionu. Czasem trzeba nawet więcej.

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: