Co pić na kaca

Co pić na kaca

Jak się pozbyć syndromu dnia poprzedniego

Co pić na kaca, aby pobyć się nieprzyjemnych skutków imprezowych szaleństw? Sprawdzone sposoby na kaca sprowadzają się głównie do nawodnienia organizmu i dostarczenia mu solidnej porcji enzymów, mikroelementów i witamin, zwłaszcza witaminy C, która pomaga oczyścić organizm z toksyn. Większość z nas, po nocnych szaleństwach nie będzie jednak miała ochoty na jedzenie, wtedy z pomocą przychodzą soki. Te bardzo kwaśne możemy osłodzić miodem - korzyść będzie podwójna - dostarczymy sobie dawkę zdrowej energii i mikroelementów. Dodatkowo zawarta w owocach fruktoza przyspiesza metabolizm alkoholu i jego rozkład. Lepszego lekarstwa na kaca dotychczas nie wynaleziono. Poniżej kilka przepisów i grafika do pobrania.

Należy zawsze pamiętać, że wszelkiego typu zioła i suplementy mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, nasilając lub osłabiając ich działanie. Dlatego wszelkie tego typu preparaty powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem
Co-pic-na-kaca
 Co pić na kaca

Solidną porcję domowych soków, warto przygotować przed wyjściem na imprezę. Po powrocie raczej nie będziecie mieć siły, żeby to zrobić. 2 litry soku powinny wystarczyć, aby pozbyć się przykrych dolegliwości. Jeśli dysponujecie wyciskarką wolnoobrotową, zwłaszcza taką, która świetnie sobie radzi z zielskiem, jak opisany przez mnie wcześniej model Ronic Zyle WSJ Semi-proffesional to zadanie macie dziecinnie proste i możecie w pełni wykorzystać dobroczynną moc natki pietruszki i kolendry, jarmużu czy kapusty. Wkładacie składniki i wyciskacie, co tylko dusza zapragnie.

Co pić na kaca przepisy


Co-pic-na-kaca

Owoce i warzywa na kaca

Na syndrom dnia poprzedniego skutecznie zadziałają soki i koktajle z niżej wymienionych przykładowo składników. Przygotowując je należy pamiętać, aby nie łączyć ze sobą produktów słodkich (np. banany, papaja)  z kwaśnymi, tj pomarańcze, kiwi, pomidory.
  • Buraki czerwone - zawierają m.in barwniki - betalainy, przeciwutleniacze i tlenek azotu. Te pierwsze łagodzą skutki nadużycia alkoholu i wspierają regenerację wątroby, tlenek azotu zmniejsza ból mięśni.
  • Imbir - porcja świeżego imbiru, to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na mdłości. Imbir wspomaga odtruwanie organizmu i przyczynia się do zwiększenia produkcji enzymów trawiennych.
  • Kiwi - redukuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jest również bogatym źródłem witaminy C, zawiera jej więcej niż cytrusy. Sok z kiwi warto wypić przed wyjściem na imprezę.
  • Warzywa liściaste i zielsko na kaca: szpinak, jarmuż, kapusta - są bogate w kwas foliowy, siarkę i witaminę C, natka pietruszki i kolendry działają detoksykacyjnie. Znana ze swoich moczopędnych właściwości pietruszka pomoże też wypłukać toksyny z organizmu.
  • Arbuz -  podobnie jak pietruszka, działa moczopędnie. Zawiera elektrolity, potas, magnez, witaminę C i witaminę A oraz substancje poprawiające krążenie krwi. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy i przyśpiesza przemianę materii.
  • Pomidory chronią wątrobę i mózg przed skutkami wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Uzupełniają też poziom potasu, sodu i witaminy C "wypłukanych" przez alkohol.
  • Cytrusy - są dobrym źródłem witaminy C, zawierają też witaminy z grupy B i wiele składników mineralnych
  • Banany - soku niemal nie zawierają, ale są doskonałym źródłem potasu. Warto je więc dodawać do przygotowanych wcześniej soków.
  • Ananasy - poprawiają trawienie, a zawarta w nich bromelaina działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
  • Guawa - podobnie jak kiwi, zawiera ogromną dawkę witaminy C (228 mg w 100 g owocu). Ten tropikalny owoc wzmacnia odporność, reguluje ciśnienie krwi, wspomaga pracę serca i reguluje pracę układu pokarmowego.
  • Mango należy do czołówki owoców bogatych we fruktozę. Zawiera też witaminy A i C oraz błonnik pokarmowy. 
  • Kurkuma - niepozorny korzeń dostępny w wielu marketach wspiera detoksykację organizmu i chroni wątrobę.
Do przygotowywania pełnowartościowych soków i koktajli pomocny będzie też blender próżniowy (produkuje je m.in. Wartmann). Koktajle przygotowane z jego użyciem, podobnie jak soki z wyciskarki wolnoobrotowej zachowają wartości odżywcze, smak i kolor. Nie ulegną też rozwarstwieniu, a próżnia ograniczy procesy utleniania.

Co-pic-na-kaca
 Co pić na kaca

Komentarze

  1. U mnie na kaca sprawdza się picie cisowianki z dużą ilością cytryny :) To zawsze stawia mnie na nogi :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: