Jak zrobić puder z owoców

Jak zrobić puder z owoców

Do czego dodawać proszek z owoców lub warzyw.

Jak zrobić puder z owoców, który pobija smak potraw, nauczyłam się kilkanaście lat temu. Puder owocowy, a w szczególności bardzo uniwersalny puder jabłkowy uwielbiamy wszyscy bez wyjątku. To sekretny składnik, którym szefowie kuchni podkręcają smak wielu dań. Puder nadaje niesamowity aromat, nie obciążając przy tym deserów i kremów do tortów. 

Sprawdza się także jako przyprawa do sałatek oraz pieczonych mięs, zwłaszcza kaczki. Pudry możesz przygotować także z grzybów i warzyw. Na blogu znajdziesz m.in. przepis na suszone ogórki kiszone. Po ich zmieleniu na puder otrzymasz najlepszą przyprawę do zrazów zawijanych i żurku.

Puder z owoców, możesz traktować jako zdrowy i w pełni naturalny zamiennik cukru. Chociaż jest zdecydowanie mniej słodki i w pełni nie zastąpi cukru ani sztucznych słodzików, to przynajmniej pozwoli znacznie ograniczyć ich ilość, a przy okazji dostarczy witamin i minerałów. 

jak-zrobic-puder-z-owocow
Przepis na puder owocowy. 

Puder owocowy

  • Dowolne owoce, w moim przypadku tym razem są to Jabłka Grójeckie.
  • Ilość owoców jest uzależniona o pojemności suszarki, z której korzystasz.

Jak zrobić puder z owoców przepis

1. Owoce umyj. Jabłka pokrój na cienkie plasterki, możesz to zrobić nożem lub szatkownicą do warzyw. 

2. Wysusz owoce za pomocą suszarki do owoców i warzyw. W przypadku suszarki Zyle czas suszenia w temperaturze 50-55 stopni wynosi około 10-14 godzin. Zależy on od grubości plasterków, soczystości owoców i temperatury.

3.Wysuszone plasterki jabłek zmiksuj na proszek i przesiej przez sitko o drobnych oczkach.  

4. Przechowuj w szczelnie zakręcanym pojemniku. Na dno pojemniczka możesz włożyć kilka ziarenek ryżu.

Do czego stosować puder z owoców

Pudry owocowe, w tym najlepszy moim zdaniem, puder jabłkowy możesz dodawać do nieskończonej ilości potraw. Poniżej kilka przykładowych zastosowań. Pudry owocowe możesz dodawać do

  • jogurtów, mleka, owsianki i muesli
  • słodkich wypieków 
  • lukru i polewy do wypieków i pierników
  • lodów i sorbetów
  • chlebów, bułek i innego rodzaju pieczywa

W pudrze owocowym możesz też obtoczyć domowe trufle, bajaderki oraz domowe cukierki i galaretki. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek owocowych.  

Najbardziej uniwersalny jest moim zdaniem puder jabłkowy. Często dodaję go m.in. do ciasta marchewkowego, jako zagęszczacz do masy na szarlotkę i jabłecznik i do pszennych bułek, którym nadaje cudowny smak. Pudrem jabłkowym nacieram też kaczkę przed pieczeniem. 

Na puder staram się wybierać jabłka o wyraźnym, intensywnym aromacie. Doskonale nadają się do tego Jabłka Grójeckie ponieważ oprócz walorów smakowych mają  nieco więcej witamin i przeciwutleniaczy, niż owoce z innych regionów.  Żeby nie stracić cennych składników suszę owoce maksymalnie w temperaturze 55 stopni.

jak-zrobic-puder-z-owocow

Jak przechowywać puder owocowy

Puder owocowy zachowuje swoje właściwości smakowe przez około rok. Najlepiej przechowywać go w szczelnych, ciemnych pojemnikach. Ze względu na wysoką zawartość cukru częstym problemem jest zbrylanie się pudrów, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wsypanie na dno pojemnika - kilku - kilkunastu ziarenek suchego ryżu. Nawet jeśli puder zbije się w grudki, nie straci swoich właściwości. Możesz go ponownie zmiksować, aby powrócił do właściwej konsystencji. Szczególnie podatne na zbrylanie są pudry morelowe, jabłkowe i bananowe.

jak-zrobic-puder-z-owocow
JAk zrobić puder z owoców

Komentarze

  1. Robiłam z grzybów i kwiatów. Owoce jeszcze przede mną. Jabłkowy ma z.alety zapewne smakowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jabłkowy jest chyba najbardziej uniwersalny ze wszystkich pudrów, pasuje do mięsa, nabiału, ciast, sałatek :)

      Usuń
  2. Nigdy nie robiłam. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Wow!!! Muszę go mieć. I jeszcze taki z kiszonych ogórków 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. A jak nie mam suszarki to...?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozostaje nieco uciążliwe, zwłaszcza kiedy jest ciepło, suszenie w uchylonym piekarniku. Nieco prądożerny sposób, ale da się i w ten sposób suszyć owoce i warzywa

      Usuń
  5. OO, nie wiedziałąm, że cos takiego mozna zrobić z owoców :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ile godzin i w jakiej temperaturze trzeba suszyć owoce w piekarniku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to zależy od tego jak soczyste są owoce i na jak grube plastry pokrojone, zazwyczaj od 6 do 12 godzin w temperaturze 50 stopni i lekko uchylonych drzwiach piekarnika

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: