Konfitura z czerwonych buraków

Konfitura z czerwonych buraków 

Proste przepisy na konfiturę i dżem z pieczonych buraków i jabłek. 

Konfitura z czerwonych buraków i jabłek jest uniwersalnym, choć nieco zapomnianym dodatkiem. Marmolada z buraków była specjalnością biednej kuchni chłopskiej, robiono ją też w czasach okupacji, choć z mniejszą ilością przypraw. Słodko-pikantna konfitura z pieczonych buraków i jabłek łączy w sobie delikatną słodycz owoców i warzyw z aromatycznymi dodatkami. 

Marmolada z buraków pasuje do kanapek, pieczonego mięsa, drobiu i deski serów. Możesz ją przygotować o każdej porze roku. Jeśli lubisz konfitury z warzyw, to będzie Ci także smakowała konfitura z czerwonej cebuli

Przepis na konfiturę z pieczonych buraków i jabłek przypomniałam sobie przeglądając książkę "Raz na tydzień. Kuchnia wege dla zabieganych". Jej autorka poleca niepasteryzowany mus / dżem z jabłek i buraków, jako propozycję na jesień i zimę. Jestem pewna, że oba zamieszczone poniżej przepisy na przetwory z buraków wejdą na stałe do Twojego kulinarnego repertuaru.

konfitura-z-czerwonych-burakow

Konfitura z czerwonych buraków

  • 1 kg buraków czerwonych 
  • 400 g jabłek, jeśli masz taką możliwość, to wybierz Jabłka Grójeckie, są moim zdaniem najsmaczniejsze i dostępne w marketach.
  • 1 łyżka oleju rzepakowego lub ryżowego, jest dostępny m.in w sklepie Kuchnie Świata
  • sok z połowy cytryny
  • 1 laska cynamonu
  • 4-5 goździków 
  • 1 niepełna szklanka cukru, ale w razie potrzeby możesz zwiększyć ilość cukru
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka stołowa drobno posiekanego imbiru
  • duża szczypta soli

Konfitura z czerwonych buraków przepis

1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni. 

2. Buraki i jabłka dokładnie umyj. Obierz buraki, małe przekrój na pół, duże buraki lepiej pokroić na ćwiartki. Jabłek Grójeckich nie musisz kroić ani obierać (skórka zawiera m.in. cenne dla zdrowia pektyny), ale wydrąż gniazda nasienne.

konfitura-z-czerwonych-burakow

3. Ułóż buraki w żaroodpornym naczyniu i skrop olejem. Piecz przez około 1 godzinę lub do chwili aż będą miękkie (opcjonalnie możesz buraki ugotować). Po 35 minutach pieczenia buraków wstaw do piekarnika naczynie z ustawionymi pionowo  jabłkami i piecz 25 minut.

4. Lekko wystudź buraki i jabłka i zmiksuj w blenderze razem z drobno pokrojonym imbirem. Możesz je zmiksować na gładką marmoladę, lub pozostawić w konfiturze małe kawałki buraczków. Z jabłek w trakcie miksowania powstanie gęsty mus.

4. Przełóż masę do garnka z grubym dnem, dodaj cukier, miód, sok wyciśnięty z cytryny, laskę cynamonu i goździki i doprowadź do wrzenia. 

5. Zmniejsz płomień i gotuj na minimalnym ogniu, aż konfitura zgęstnieje, zajmuje to około 45-75 minut. 

6. Przełóż konfiturę z pieczonych buraków i jabłek do czystych, wyparzonych wrzątkiem słoików. Natychmiast zakręć i zapasteryzuj. W zależności od wielkości słoików czas pasteryzacji wynosi od 10-15 minut (małe słoiczki o pojemności około 150 ml - taki właśnie jest na zdjęciu) do 20-25 minut (słoiki o pojemności około 380 ml).

Przepis na dżem z jabłek i buraków

Ten przepis pochodzi ze wspomnianej wyżej książki, można go dodawać do jogurtu, granoli lub owsianki

  • 5-6 Jabłek Grójeckich
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • ćwierć łyżeczki mielonego kardamonu
  • sok z połowy cytryny
  • 1 mały burak, obrany i starty na tarce. 

Jabłka umyj, wydrąż gniazda nasienne i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 25 minut. Ostudzone jabłka zmiksuj z pozostałymi składnikami, do uzyskania gładkiej konsystencji. Tak przygotowaną marmoladę z jabłek i buraka, możesz przechowywać w lodówce w hermetycznym pojemniku do 7 dni. 

Jeśli chcesz, aby przetrwała dłużej, to zmiksowane składniki, przełóż do garna z grubym dnem i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz płomień i często mieszając gotuj około 30-50 minut. Gorący dżem z buraka i jabłek przełóż do wyparzonych wrzątkiem słoików i zapasteryzuj, tak jak w przepisie powyżej.

konfitura-zczerwonych-burakow
Konfitura z czerwonych buraków.


Komentarze

  1. Jestem zaskoczona składem i jednocześnie ciekawa smaku obu przetworów. I muszę koniecznie wypróbować :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jabłka i buraki bardzo lubię. Przygotowuję je jako dodatek do obiadu. Można powiedzieć, że podaję konfiturę z buraków i jabłek. Pysznie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nic takiego nie jadłam, strasznie ciekawa jestem smaku takiej konfitury.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super inspiracja, nigdy nie jadłem takiej konfitury ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: