Targi Smaki Ragionów

Już za kilka dni będziecie mogli spotkać nas w Poznaniu. Jeśli jeszcze nie macie planów na najbliższy weekend to w dniach 28-30.09 w ramach Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się niesamowite wydarzenie kulinarne - targi Smaki Regionów.
Musicie być tam z nami!

Podczas targów "Smaki Regionów" będziecie mogli skosztować tradycyjnych potraw, charakterystycznych dla poszczególnych zakątków kraju i przygotowanych według dawnych receptur. Zdrowych, ekologicznych przetworów, pysznych chlebów i ciast i wielu, wielu innych smakołyków, wyprodukowanych przez lokalnych producentów. Tych produktów nie znajdziecie na półkach w popularnych marketach. To prawdziwe rarytasy kuchni polskiej.
A będzie w czym wybierać. Targi "Smaki Regionów" gromadzą co roku ponad 200 wystawców. Podobnie jak w latach ubiegłych także w tym roku najlepsi mistrzowie kuchni zaprezentują swoje popisowe dania na Scenie Kulinarnej. Będzie to także niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju okazja, aby poznać historię i pochodzenie wielu, już niemal zapomnianych, dań.
Najlepsze produkty żywności naturalnej i tradycyjnej z obszaru państw Unii Europejskiej będą walczyć o „Medal Targów Smaki Regionów”. Ocenie będą podlegały m.in. tradycyjność produktu, jego jakość, konkurencyjność, opakowanie oraz promocja danego regionu przez zgłoszony produkt.
Także najmłodsi nie będą mieli czasu na nudę. Podczas warsztatów i animacji dowiedzą się, jak bardzo zróżnicowana jest kuchnia polska i poznają zdrowe nawyki żywieniowe.

Targom towarzyszom także inne wydarzenia kulinarne m.in.

Wielki lodowy test smaku

odbędzie się w sobotę, 28 września i w niedzielę, 29 września - będzie można wówczas spróbować - i to za darmo - najlepszych lodowych smakołyków.


Kino kulinarne

podczas, którego będzie można obejrzeć takie filmy jak "Faceci od kuchni - reż. Daniel Cohen,  Podróż na sto stóp - reż. Lasse Hallström czy Charlie i fabryka czekolady - reż. Tim Burton. 


Finał V edycji konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”

adresowanego do Kół Gospodyń Wiejskich, do którego napłynęło w tym roku 784 zgłoszeń. Podczas finału 16 najlepszych zespołów z Kół Gospodyń Wiejskich przygotuje regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Będzie mega smacznie!


Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: