Tradycyjna nalewka truskawkowa

Tradycyjna nalewka truskawkowa

Przepis na nalewkę z truskawek najlepszą, jaką możesz zrobić.

Tradycyjna nalewka truskawkowa przepis na nalewkę z truskawek najlepszą, jaką możesz zrobić. Tradycyjna nalewka truskawkowa, aromatyczna i delikatna jest cudownym lekarstwem na poprawę nastroju - uwielbiają ją wszyscy nasi znajomi, podobnie jak bawarską nalewkę wieloowocową rumptof (przepis). Nalewka z truskawek to idealny alkohol dla kobiet, zrobi furorę na każdym babskim wieczorze, chociaż mężczyźni też nią nie pogardzą. Truskawkówka należy do moich ulubionych domowych nalewek, a truskawek jest w tym roku wyjątkowo dużo i można je kupić w całkiem przystępnej cenie. Do przygotowania nalewki wybierz świeże, zdrowe i w pełni dojrzałe owoce. Wystarczy jeden nadgniły, aby zepsuć smak nalewki truskawkowej. Najlepsze są truskawki odmiany zwanej murzynka, bardzo soczyste, słodkie, mają przepiękny, ciemnoczerwony kolor, jak widzicie na zdjęciach. Dodatek cukru trzcinowego sprawia, że tradycyjna nalewka truskawkowa na spirytusie ma ciemniejszy bardziej intensywny kolor. Po długim czasie leżakowania,  może przybrać rudawy odcień i jest to naturalne zjawisko.

Przepisy na domowe nalewki będą się w najbliższym czasie dość często pojawiały na blogu.
Mam nadzieję, że Was zainteresują i zainspirują. Najlepsza nalewka truskawkowa na wódce i spirytusie rozpoczyna u nas sezon na domowe alkohole.

Tradycyjna-nalewka-truskawkowa
Tradycyjna nalewka truskawkowa przepis na nalewkę z truskawek najlepszą, jaką możesz zrobić.
 

Tradycyjna nalewka truskawkowa przepis

  • 2 kg słodkich, ciemnych truskawek
  • 500 ml wódki 40%
  • 500 ml spirytusu 96%
  • 300 ml wody
  • sok z dwóch cytryn lub 3 limonek
  • 500-600 g cukru białego lub trzcinowego (300g do przesypania truskawek, a pozostała część do przygotowania syropu cukrowego)

Jak zrobić nalewkę truskawkową

Truskawki oczyszczam z szypułek, myję, większe owoce przekrawam na pół i wkładam partiami do dużego słoja. Każdą kolejną warstwę truskawek przesypuję cukrem.

Słoik zakręcam i odstawiam na 24 godziny na nasłoneczniony okienny parapet, aby owoce puściły sok. Co kilka godzin potrząsam słojem.

Następnego dnia dodaję wódkę i spirytus i odstawiam na 2 tygodnie w ciepłe, widne miejsce.

Po upływie tego czasu zlewam nalewkę przez sitko wyłożone kilkukrotnie złożoną gazą lub filtr do kawy.

Z wody i pozostałego cukru przygotowuję syrop cukrowy  -  zagotowuję wodę, dodaję cukier i mieszam, aż cukier całkowicie się rozpuści i gotuję jeszcze około 15 minut, aż syrop zacznie gęstnieć. Na tym etapie można jeszcze dosłodzić nalewkę, jeśli lubicie bardzo słodkie trunki.

Gotowy syrop pozostawiam do wystudzenia, do zimnego dodaję przecedzony przez gazę sok z cytryn lub limonek i wcześniej przefiltrowaną nalewkę. Całość ponownie przelewam do dużego słoja i odstawiam na około 7 - 10 dni, a następnie filtruję i rozlewam do butelek.

Tradycyjna nalewka truskawkowa będzie gotowa po upływie minimum 3 miesięcy.

Udostępnij przepis na nalewkę z truskawek

Spodobał Ci się przepis na nalewkę z truskawkową na wódce i spirytusie ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Nalewka z truskawek właściwości

Truskawki zawierają dużo witaminy C (znacznie więcej niż cytrusy), witaminy z grupy B, witaminę A i witaminę PP. Są bogatym źródłem soli organicznych i pektyn, które poprawiają przemianę materii i oczyszczają jelita. W truskawkach znajdziemy też potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, cynk i mangan oraz posiadające właściwości bakteriobójcze fitocydy.

Alkohol wzmacnia działanie zawartych w truskawkach przeciwutleniaczy i pomaga wyekstrahować zawarte w tych owocach cenne dla organizmu związki. Domowa nalewka z truskawek jest najlepsza, żadne sklepowe wyroby alkoholowe jej nie dorównają.

tradycyjna-nalewka-truskawkowa

Tradycyjna nalewka truskawkowa

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: