TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Rumtopf

Rumtopf

Bożonarodzeniowa nalewka owocowa na rumie 

Rumtopf to nalewka owocowa na rumie przygotowywana zgodnie z tradycyjną bawarską recepturą i podawana na Boże Narodzenie. Rumtopf w dosłownym tłumaczeniu oznacza garnek z rumem. Jest jeszcze bardziej aromatyczny niż nalewka ratafia wieloowocowa. Niemiecki, a dokładniej bawarski rumtopf nie wymaga dużego nakładu pracy. W miarę dojrzewania kolejnych owoców dodajemy je do garnka, zasypujemy cukrem i dolewamy mocny rum. Gdy nadchodzi jesień, przenosimy garnek w ciemne, chłodne miejsce i pozostawiamy do dojrzewania, aż do Bożego Narodzenia. Tradycyjny niemiecki rumtopf powinien być przygotowany w garnku z kamionki, ale równie dobrze możesz go zrobić w dużym szklanym słoju. Jedyne o czym należy pamiętać, to fakt, aby użyty rum miał minimum 50-55% alkoholu.

rumtopf
Rumtopf to nalewka bożonarodzeniowa z rumem i zarazem odpowiednik nalewki wieloowocowej ratafia.
 

Nalewka owocowa na rumie - bawarski rumtopf

  • dojrzałe, świeże i nieuszkodzone owoce, zazwyczaj po 250 g każdego rodzaju - truskawki, maliny, czereśnie, wiśnie, morele, brzoskwinie nektarynki, agrest, gruszki, śliwki, jabłka (najlepiej Grójeckie),
  • po 6-7 łyżek cukru na każde 250 g owoców
  • ciemny rum o mocy 50% lub więcej.

Jak zrobić rumtopf przepis

1. Truskawki i inne drobne owoce dodajemy do słoja w całości, odrywamy jedynie ogonki i szypułki. Morele, nektarynki i brzoskwinie kroimy na mniejsze kawałki, pestki wyrzucamy.  Czereśnie, wiśnie i śliwki pozbawiamy pestek, ale kilka wiśni można dodać wraz z pestkami. Agrest i bezpestkowe winogrona nakłuwamy przed dodaniem do słoja igłą. Jabłka i gruszki oczyszczamy z nasion i ogonków, obieramy i kroimy na małe kawałki. Jabłka zawsze dodaję, jako ostatnie ponieważ szybko ciemnieją.

2. Do dużego słoja wkładaj umyte owoce, w miarę ich dojrzewania i dostępności. Zasypuj każdą partię owoców cukrem i dodawaj rum, w takiej ilości, aby owoce były całkowicie zakryte. Raz dziennie potrząśnij słojem, aby cukier się rozpuścił.

3. Jako ostatnie owoce dodaj jabłka, ponieważ najszybciej ściemnieją. Po dodaniu ostatniej partii owoców pozostaw rumtopf w ciemnym, chłodnym miejscu do połowy grudnia.

4. Około 15 grudnia przecedź rumtopf przez kilkukrotnie złożoną gazę lub filtr do kawy i rozlej do butelek. Podawaj na Boże Narodzenie.

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na rumtopf ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
rumtopf

Jakie owoce dodać do rumptofu - nalewki owocowej na rumie

Nalewka owocowa na rumie pozwoli Ci wykorzystać niemal wszystkie polskie sezonowe owoce, które lubisz. Do rumptofa dodaj truskawki, morele, wiśnie, czereśnie, maliny, porzeczki białe i czerwone, nektarynki, brzoskwinie, różne gatunki śliwek. Dodając gruszki i jabłka wybierz dość twarde odmiany, które nie będą się rozpadać. Winogrona bezpestkowe i agrest przed dodaniem do słoja ponakłuwaj igłą, aby alkohol mógł wniknąć do środka. 

Czego nie dodawać do nalewki rumowo owocowej

Niestety nie każdy rodzaj owoców możesz dodać do tej nalewki. Zupełnie nie nadają się banany i owoce cytrusowe (np. pomarańcze i grejpfruty), które mogą sprawić, że rumtopf stanie się kwaśny i gorzki. Melony i arbuzy zawierają zbyt wiele wody i powodują, że rumtopf traci moc i smak. Pomiń też czarne jagody, borówkę amerykańską i czarne porzeczki. 

Jaki rum dodać do rumtopfa

Rum dodawany do rumtopfa, powinien, zdaniem znawców tego trunku, zawierać minimum 54% alkoholu. Najczęściej polecany jest wysokoprocentowy austriacki rum Stroh. Takie rumy można kupić bez problemu w Internecie lub lepiej zaopatrzonych marketach. Do rumtopfa zgodnie z tradycją powinniśmy dodawać ciemny rum, ale jeśli nie uda Ci się takiego kupić, to można też użyć białego rumu. Są też zwolennicy dodawania araku, burbona, likieru  Southern Comfort lub bardzo mocnej wódki.  Użyj więc takiego alkoholu, którego smak najbardziej Ci odpowiada.

Co to jest rumtopf

Rumtopf to niemiecka nalewka owocowa na rumie która, podobnie jak nalewka wieloowocowa ratafia, przygotowywana jest  od początku lata do późnej jesieni. Owoce dodaje się w kolejności ich dojrzewania, a następnie maceruje w wysokoprocentowym rumie do Bożego Narodzenia. Słowo rumtopf (duński: Romkrukke) oznacza dosłownie garnek z rumem.

Nalewka bożonarodzeniowa z rumem popularna jest także w Austrii, Danii i północnych Włoszech, zwłaszcza w dolinach Trentino. Tradycyjnie podaje się ją w Boże Narodzenie jak kompot albo jako dodatek do ciasta, gofrów i Bratapfel (pieczone jabłka), ale wyśmienicie smakuje także z lodami. Kamionkowe garnki w których przygotowuję się rumtopf często są bogato zdobione. 

rumfopf
Rumtopf

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych