Jak rozróżnić dobry i zły cynamon

Cynamon to jedna z najstarszych znanych nam przypraw. Do Egiptu został przywieziony już około 2000 roku p.n.e. Był tak wysoko ceniony, że dawano go w prezencie królom. Wzmianki o cynamonie znajdują się także w Biblii.
Od wieków cynamon był stosowany jako roślina lecznicza. W medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej  używano go do zwalczania problemów trawiennych oraz bóli mięśniowych i menstruacyjnych. Cynamon podawano też w przypadku przeziębienia, a olejek w wykorzystywano do zwalczania  problemów dermatologicznych.
Cynamon stanowi źródło błonnika, żelaza, wapnia i manganu. Wspomaga zwalczanie wolnych rodników, zapobiega nowotworom i chorobom układu krwionośnego.
W wielu krajach, także współcześnie, podaje się cynamon osobom chorym na cukrzycę w celu obniżenia stężenia glukozy.
Na Sri Lance, która jest jednym z największych producentów cynamonu, buduje się płoty z gałęzi cynamonowca, ponieważ ich zapas odstrasza węże.
Problem w tym, że do Europy jest importowana głównie niskiej jakości kora cynamonowca wonnego (tzw. cynamonowiec chiński, z łac. Cinnamomum cassia ), który zawiera 63 razy więcej kumaryny, niż cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum).
Zdaniem  naukowców spożycie nadmiernej ilości kumaryny może wywoływać marskość wątroby i uszkodzić nerki. Stąd m.in. pomysł nadgorliwych urzędników z Brukseli, aby ograniczyć stosowanie cynamonu w produkcji żywności w całej Unii Europejskiej o czym pisałam tutaj.
Jak zatem wybrać dobry cynamon ?
Odpowiedź znajdziecie poniżej


Komentarze

  1. A cynamon mielony? Mozna prosic o podpowiedz konkretnej marki/firmy, co kupowac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kupując cynamon zwróć uwagę na kraj pochodzenia, powinien być podany na opakowaniu.

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: