7/23/2017

Chroń jedzenie i oszczędzaj

Zdarzyło się Wam, że wędlina w lodówce przebrała zielonkawy kolor, a w dotyku była oślizgła niczym wąż. Może Wasz ulubiony ser pokrył się pleśnią, a przywiezione z zagranicznych wojaży przyprawy i kawa straciły swój cudowny aromat ?
W przypadku wielu produktów spożywczych i gotowych już potraw możemy przedłużyć ich świeżość i okres przydatności do spożycia, a dzięki temu uniknąć marnowania jedzenia i wyrzucania pieniędzy.

Chroń jedzenie i oszczędzaj
Chroń jedzenie i oszczędzaj

Chroń jedzenie i oszczędzaj

Pierwsze próby pakowania próżniowego podjęto jeszcze w XIX wieku, ale ta metoda przedłużania trwałości artykułów spożywczych upowszechniła się dopiero po II wojnie światowej. Od tego czasu udało się osiągnąć ogromne postępy w zakresie efektywności pakowania próżniowego, jako wygodnego i ekonomicznego rozwiązania dla gospodarstw domowych, a na rynku pojawiła się szeroka pakowarek próżniowych.
Wśród nich szczególnie wyróżniają się zaprojektowane w 1987 przez niemieckiego wynalazcę Hansa Kristena pakowarki - zgrzewarki próżniowe FoodSaver® - był to pierwszy na świecie masowo sprzedawany system pakowania próżniowego. Te niewielkie urządzenia, skutecznie eliminują powietrze, zapewniając tym samym lepszą ochronę żywności i przedłużając jej okres przydatności do spożycia.

Co daje pakowanie próżniowe

Pakowanie próżniowe może nawet pięciokrotnie wydłużyć trwałość produktów żywnościowych. Pozwala również dłużej zachować ich walory smakowe i wartości odżywcze oraz zapobiega uwalnianiu aromatów i wchłanianiu zapachów innych przechowywanych w lodówce artykułów.
Poprzez usunięcie powietrza i szczelne zamknięcie pojemnika lub woreczka, zahamowaniu ulega proces utlenianie, odpowiedzialny m.in. za ciemnienie jabłek i bananów, a do zapakowanego w ten sposób jedzenia nie mają dostępu bakterie.
Pakowanie próżniowe chroni przed wysychaniem produkty wilgotne tj. mięso, sery, owoce i warzywa czy pieczywo oraz zapobiega pochłanianiu wilgoci przez produkty sypkie jak kawa, herbata, ryż, mąki, przyprawy.
Wyposażone w pojemniki i woreczki pakowarki – zgrzewarki FoodSaver® umożliwiają pakowanie próżniowe zarówno produktów świeżych, jak i przetworzonych. Bigos, gulasze, pieczone mięso czy zupy i sosy możemy, oszczędzając dzięki temu czas, przygotować jednorazowo w większej ilości i bez obaw przechowywać w lodówce lub zamrażalniku przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. 
Zgrzewarka próżniowa zajmuje niewiele miejsca, więc bez problemu zmieścisz ją na kuchennym blacie, ale jeśli chcesz wiedzieć, jak ustawić kuchenne sprzęty zajrzyj do artykułu Jak praktycznie urządzić kuchnię.

Poniższe tabele obrazują o ile wydłuża się trwałość zapakowanych próżniowo produktów spożywczych.
Produkty przechowywane w temperaturze pokojowej lub w lodówce

Produkty przechowywane w temperaturze pokojowej lub w lodówce
Czas trwałości żywności nie zapakowanej próżniowo
Czas trwałości żywności zapakowanej próżniowo
Chleb, bułeczki
2 do 4 dni
7 -9 dni
Sery twarde (cheddar, parmezan, Edam, Gouda, itp.)
2 do 3 tygodni
4 do 8 miesięcy
Miękkie owoce jagodowe (maliny, jeżyny, truskawki, itp.)
2 do 3 dni
1 tydzień
Twarde jagody (borówki, żurawiny, itp.)
5 do 7 dni
2 tygodnie
Świeże mięso (wołowina, wieprzowina, drób)
2 do 3 dni
7-10 dni
Szparagi, brokuły, marchew, kalafior, kapusta, brukselka, fasolka szparagowa, groszek, kukurydza, itp.
4 do 7 dni
do 3 tygodni
Ugotowany makaron, pieczone mięso
2 do 3 dni
9-11 dni
Orzechy i nasiona
5 do 7 miesięcy
     2  lata

Produkty przechowywane w zamrażalniku

Produkty
przechowywane w zamrażalniku
Czas trwałości żywności nie zapakowanej próżniowo
Czas trwałości żywności zapakowanej próżniowo
Chleb, bułeczki
6 do 8 miesięcy
1-3 lata
Ryby
około 6 miesięcy
2 lata
Warzywa i owoce
6 do 12 miesięcy
2 lata
Mięso (wołowina, wieprzowina, drób)
około 6 miesięcy
2-3 lata
Szparagi, brokuły, marchew, kalafior, kapusta, brukselka, fasolka szparagowa, groszek, kukurydza, itp.
4 do 7 dni
2-3 lata

1 komentarz:

  1. Pakowanie próżniowe żywności to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy…W mojej kuchni zgrzewarka to nieodłączny element wyposażenia. Teraz mam pewność, że wszystkie produkty są świeże i zachowują swoje cenne wartości odżywcze. Tymczasem folię do pakowania próżniowego kupuję u tego wiodącego producenta http://www.modernomundo.pl/oferta/folie/ , który produkcją opakowań z folii miękkich zajmujemy się od wielu lat.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Drukuj lub zapisz przepis