Jak praktycznie urządzić kuchnię?

W kuchni spędzamy każdego dnia sporo czasu. Dlatego ważne, żeby aranżacja kuchni była przemyślana i praktyczna. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla osób, które dużo gotują. Jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną kuchnię? 

Tajemnicą wygodnego i efektywnego gotowania w kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. To złota zasada urządzania kuchni, która pozwoli ci przygotowywać pyszne dania płynnie i sprawnie. Jak ustawić najważniejsze elementy wyposażenia kuchni, żeby łatwo się nimi posługiwać na co dzień? 

jak-praktycznie-urzadzic-kuchnie

Czym jest trójkąt roboczy? 

Założeniem trójkąta roboczego jest stworzenie w kuchni praktycznej przestrzeni, dzięki której gotowanie będzie przebiegać sprawnie i szybko. W myśl tej zasady, meble kuchenne, a także znajdujące się w ich obrębie sprzęty AGD, powinny być ustawione w kształt trójkąta. Każdy z jego wierzchołków to osobna przestrzeń do pracy. W praktyce wygląda to następująco: jeden z wierzchołków stanowi lodówka, gdzie przechowujemy produkty spożywcze. To od tego miejsca najczęściej zaczynamy gotowanie. Tuż obok lodówki, na boku trójkąta, powinien znajdować się blat roboczy, na którym można wyłożyć składniki obiadu bądź innego posiłku. Środkowy wierzchołek trójkąta stanowi zlewozmywak. To do zlewu przeważnie wkładamy warzywa lub mięso wyjęte z lodówki, w celu dokładnego umycia. Drugi bok to kolejna część blatu, na której można rozłożyć umyte składniki, pokroić je lub przyprawić. W trzecim wierzchołku znajdują się najważniejsze urządzenia do gotowania: kuchenki indukcyjne, piekarniki czy kuchenki mikrofalowe. Taki układ pozwala wygodnie wrzucić posiekane warzywa do garnka, czy też filetowaną rybę na patelnię. Po zakończeniu gotowania kolejność odwraca się. Garnek z zupą zdejmujemy z palnika na blat, a po jedzeniu resztę chowamy do lodówki. 

Co jeszcze warto wiedzieć przy urządzaniu praktycznej kuchni? 

Trójkąt roboczy ma przeważnie kształt trójkąta równoramiennego. Odległość między lodówką i zlewozmywakiem oraz między zlewozmywakiem i kuchenką powinna wynosić od 120 do 210 cm. Z kolei odległość między lodówką a piecem kuchennym to zazwyczaj od 120 od 270 cm. Trójkąt roboczy można bardzo łatwo zamienić w kwadrat, jeśli dodamy jeszcze jeden wierzchołek w postaci stołu jadalnego. To częste rozwiązanie w aneksach kuchennych, gdzie wyspa albo stół oddzielają w pewnym sensie część kuchenną od wypoczynkowej. Dzięki zastosowaniu tej metody zyskujemy w kuchni wyraźnie określone strefy: miejsce przechowywania produktów spożywczych, przestrzeń na naczynia, blat do przygotowywania pokarmów, część do mycia i sprzątania, a także przestrzeń do pieczenia i gotowania.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: