Domowy ocet z winogron

Domowy ocet z winogron

Przepis na ocet z ciemnych winogron. 

Domowy ocet z winogron przepis na ocet z ciemnych winogron. Domowy ocet  z winogron i ocet jabłkowy robimy co roku zarówno na domowy użytek, jak i na prezenty. Ocet winogronowy możesz zrobić ze świeżych winogron, soku winogronowego lub owoców, które pozostały po fermentacji wina. Aby przygotować naturalny, pyszny domowy ocet z winogron, nie musisz się specjalnie starać. Wystarczy zebrać niezbędne składniki i mieszać w pierwszych dniach, a potem uzbroić się w cierpliwość i czekać. Robiąc ocet z winogron możesz wykorzystać każdy ich gatunek i kolor. Można też użyć winogron, które już zaczęły być miękkie, nie powinny być zepsute. Warto też wiedzieć, że ocet winny i ocet winogronowy to nie jest jedno i to samo. Smak i proces powstawania każdego z nich jest zupełnie inny. Domowy ocet z ciemnych winogron będzie miał ciemny kolor, z jasnych będzie bladożółty.

Zdrowy domowy ocet z winogron stanowi aromatyczny dodatek do sałaty, sałatek takich jak sałatka z ogórka z imbirem (przepis), napojów np. oczyszczająca lemoniada z octem jabłkowym i miodem (przepis) oraz do przetworów i marynat do mięsa, w tym najlepszej marynata barbecue (przepis).

domowy-ocet-z-winogron
Domowy ocet z winogron przepis na ocet z ciemnych winogron.
 

Domowy ocet z winogron przepis

 • 1 kg bardzo dojrzałych winogron, najlepiej nie pryskanych,
 • 3-4 łyżki cukru,
 • 1 litr wody.

Jak zrobić ocet winogronowy

Powstawanie octu składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest etap fermentacji. Na tym etapie bakterie wytwarzają alkohol, wykorzystując cukier zawarty w składnikach używanych do produkcji octu. W drugim etapie alkohol ten zamienia się w kwas octowy, z którego powstaje ocet. 

Przybory do przygotowania octu owocowego

 • drewniana łyżka wyparzona wrzątkiem,
 • tłuczek do ziemniaków,
 • duży słoik wyparzony wrzątkiem, 
 • gaza, lniana ściereczka lub ręcznik papierowy do nakrycia słoja,
 • gumka lub sznurek do zabezpieczania, aby ręcznik papierowy lub gaza nie zsuwały się.

Domowy ocet z winogron przepis

1. Wybierz mocno dojrzałe winogrona, będą miały najwyższą zawartość cukru i powstanie z nich bardzo aromatyczny ocet winogronowy.

2. Zagotuj i wystudź wodę, powinna być letnia lub w temperaturze pokojowej, nie może być gorąca. Dodaj cukier i mieszaj, do chwili aż się całkowicie rozpuści.

2: Jeśli masz własne owoce i nie stosowałaś oprysków, to nie musisz myć winogron, owoce z marketów lepiej umyć. Usuń gałązki i ogonki. Rozgnieć winogrona, możesz to zrobić za pomocą tłuczka do  ziemniaków albo zmiażdżyć owoce dłońmi.

3. Przełóż owoce wraz z sokiem do czystego słoja i dodaj osłodzoną przestudzoną wodę. Wszystkie owoce powinny znajdować się pod wodą - to bardzo ważne. Jeśli owoce będą wystawały ponad powierzchnię wody, mogą spleśnieć. W takich sytuacjach bardzo przydaje się widoczny na zdjęciu poniżej docisk fermentacyjny. 

Nie zakręcaj słoika, przykryj słoik gazą lub papierowym ręcznikiem. Pamiętaj, aby przymocować go gumką lub ciasno zawiązanym sznurkiem. Zapobiegnie to przedostawaniu się brudu i muszek do wnętrza słoika.

domowy-ocet-z-winogron
Ta zielona kratka to docisk fermentacyjny, przydaje się do przygotowywania wszelkiego typu kiszonek, a kosztuje kilka złotych.

4. Od tego momentu rozpoczyna się magia fermentacji. Zostaw słoik w pomieszczeniu, w którym temperatura mieści się w przedziale od 18 do 25 stopni (wyższa temperatura może zabić drożdże).  Przez pierwsze 20-30 dni  (kiedy owoce będą wypływały na górę) mieszaj codziennie zawartość słoja. Czas tego etapu fermentacji zależy zarówno od owoców, jak i od temperatury otoczenia.

5. O tym, że rozpoczęła się pierwsza faza świadczą bąbelki pojawiające się na ściankach słoika lub na powierzchni płynu. Może też pojawić się warstwa musującej piany, którą lepiej usunąć. Zawartość słoja zacznie pachnieć winem.

domowy-ocet-z-winogron
O tym, że rozpoczęła się faza fermentacji alkoholowej świadczą bąbelki pojawiające się na ściankach słoika lub na powierzchni płynu.

6. Kiedy zamiast zapachu alkoholu, wyczujesz kwaśny aromat, a owoce opadną na dno, to znaczy, że zaczyna powstawać Twój ocet. Od tej chwili już nie mieszaj octu. Jego produkcja zajmie Ci jeszcze około 8 tygodni lub dłużej (im dłużej trwa ten proces, tym ocet będzie mocniejszy). Po około 2 tygodniach na powierzchni może pojawić się półprzezroczysta galaretka, to naturalny proces. Ta galaretka to matka octowa. 

domowy-ocet-z-winogron
Na zdjęciu matka octowa na occie jabłkowym. Taka sama może powstać na każdym occie domowym i jest to bardzo korzystne zjawisko.

7. Kiedy ocet winogronowy będzie gotowy odcedź go do drugiego słoja i pozostaw przykryty papierowym ręcznikiem na 48 godzin, aby drobinki opadły na dno. Po tym czasie przecedź ocet przez filtr do kawy do czystych wyparzonych butelek.

Udostępnij przepis na domowy ocet z winogron

Spodobał Ci się przepis na domowy ocet z winogron ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery

Co to jest docisk fermentacyjny

Docisk fermentacyjny nazywany też dociskiem do przetworów lub dociskiem do słoików powoduje, że owoce i warzywa znajdują się poniżej poziomu solanki, co zabezpiecza je przed ewentualnym pleśnieniem. Świetnie sprawdza się też jako sitko do odlania zalewy. Dociski produkowane są w różnych rozmiarach, więc bez problemu możesz dobrać taki, który pasuje do Twoich słoików. Ceny plastikowych docisków mieszczą się w przedziale od 2 do 15 złotych w zależności od producenta.

W sklepach można też kupić dociski z kamionki, ale nie są one aż tak uniwersalne, za to o wiele droższe. Kamień dociskowy (obciążnik do kiszenia) zazwyczaj składa się z dwóch części, każda z nich ma półokrągły otwór, który ułatwia wyjęcie docisku. Kamienie dociskowe z kamionki przydają się głównie do kiszenia kapusty lub ogórków.

Jak przechowywać ocet winogronowy

Ze względu na zawartość kwasu octowego domowy ocet z winogron  jest produktem trwałym i nie wymaga przechowywania w lodówce. Można go przechowywać w szafce kuchennej albo na półce w spiżarni. Możesz go też wynieść do piwnicy. Jeśli ocet z winogron będzie przechowywany w temperaturze pokojowej, smak zacznie słabnąć po około 1 roku, ale nawet w kolejnych latach będzie dobry do spożycia.

domowy-ocet-z-winogron

Jak wygląda pleśń na occie

Najważniejsze to odróżnić czy na powierzchni octu wytworzyła się matka octowa czy pleśń. Jeśli powstała na powierzchni octu winogronowego, jabłkowego czy innego octu owocowego warstwa jest zielonkawo-szara, ma mikroskopijne włoski i jest pomarszczona, oznacza to, że owoce uległy zepsuciu, zanim zamieniły się w ocet. Może to być spowodowane tym, że nie mieszałeś go tak często, jak to konieczne, było zbyt gorąco lub w pojemniku, którego używasz, znajdowały się niepożądane bakterie. Matka octowa ma wygląd meduzy, przypomina galaretkę. Może mieć różną grubość, ale nigdy nie jest pomarszczona. Tutaj dokładnie opisałam co to jest matka octowa.

Dlaczego na occie i kiszonkach tworzy się biały nalot?  Co to są drożdże Kahm?

Tym co niepokoi osoby, które zaczynają swoją przygodę z fermentacją jest biała warstwa, która czasami tworzy się na occie. Tę białą warstwę widać nie tylko na occie, ale także na wszelkiego rodzaju produktach fermentowanych, m.in. ogórkach kiszonych czy zakwasie z buraków. To drożdże Kahm. W małej ilości drożdże Kahm nie zaszkodzą ani Tobie ani procesowi fermentacji. Jeżeli jednak jest ich zbyt dużo, to mogą niekorzystnie wpłynąć na smak i zapach produktu, a nawet spowodować pojawienie się pleśni. Z tego powodu lepiej będzie je usunąć.

Jak zrobić ocet winny

Ocet winny wytwarza się z gotowego wina czerwonego lub białego. Aby zamienić wino w ocet wystarczy wystawić je na działanie powietrza. Zgadza się! W powietrzu w Twoim domu występuje grupa naturalnych, unoszących się w powietrzu bakterii zwanych acetobaktorami. Gdy już dostaną się na powierzchnię wina, zabierają się do pracy, przekształcając zawarty alkohol w kwas octowy.

Może to zająć miesiące, ale ostatecznie (dzięki bakteriom unoszącym się w powietrzu) ​​wino zostanie przekształcone w bardzo kwaśny, pikantny ocet winny.

Źródła

1. Octy, Magdalena Mildner, 2023
2. How to Make Grape Vinegar, https://atraditionallife.com/how-to-make-grape-vinegar/

domowy-ocet-z-winogron
Domowy ocet z winogron.

G
M
T
Y
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków

Komentarze

 1. A co robimy z matka octową, jak przechowujemy ją?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: