Sok z pigwy do herbaty

Sok z pigwy do herbaty

Przepis na sok z pigwy na zimę

Sok z pigwy do herbaty przepis na sok z pigwy na zimę. Przygotowanie domowego soku z pigwy lub pigwowca jest tańsze i łatwiejsze do zrobienia, niż myślisz. Domowy sok z pigwy do herbaty na zimę jest również znacznie zdrowszy i zawiera więcej witamin niż soki kupowane w sklepie. Pyszny, idealny do zimowej herbaty gęsty syrop z pigwy wymaga tylko dwóch składników owoców pigwy lub pigwowca i cukru. Uwielbiam robić domowe soki, w tym roku zrobiliśmy sok z jeżyn, sok z pigwy do herbaty, sok z aronii i pyszny sok z winogron na zimę (przepis), a kilka kolejnych jeszcze mamy w planach. Sezon na pigwę jest krótki, a ja staram się go wykorzystać jak najlepiej przygotowując takie pyszności, jak galaretka z pigwy czy pigwówka - domowa nalewka z pigwy. Nie każdy ma pigwę lub pigwowca w swoim ogrodzie, ale jeszcze do połowy listopada można kupić owoce pigwy i pigwowca na lokalnych bazarkach lub w marketach.

sok-z-pigwy-do-herbaty
Sok z pigwy do herbaty przepis na sok z pigwy na zimę. Pyszny, idealny do zimowej herbaty gęsty syrop z pigwy wymaga tylko dwóch składników owoców pigwy lub pigwowca i cukru.

Domowy syrop z pigwy ma świeży orzeźwiający smak, jest o wiele bardziej owocowy niż to co stoi na sklepowych półkach i absolutnie pyszny. Jest również bardzo łatwy do wykonania, więc zapraszam Cię po przepis na sok z pigwy do herbaty na zimę. Poprowadzę Cię krok po kroku i wyjaśnię jak zrobić sok z pigwy. Zawsze warto mieć kilka butelek sok z pigwy, jest niezastąpiony, kiedy jesteśmy narażeni na częste infekcje.
 

Sok z pigwy do herbaty

  • 1 kg pigwy lub pigwowca, pamiętaj, że miękka pigwa to najczęściej zgniła pigwa, więc kupuj owoce twarda jak skała. Pigwa powinna być żółta, ciężka i jędrna, bez plam na skórce.
  • 1 kg cukru

Sok z pigwy do herbaty przepis

1. Owoce pigwy lub pigwowca dokładnie umyj, osusz i pokrój w ćwiartki. Usuń gniazda nasienne i pestki. Pokrój pigwę na małe kawałki.

Pestek nie wyrzucaj, możesz z nich przygotować rewelacyjną nalewkę. Koniecznie sprawdź ten przepis Nalewka z pestek pigwy .

2. Przygotuj czysty słoik i dodatkowo wyparz go wrzątkiem. Owoce  układaj warstwami, przesypując każdą warstwę pigwy cukrem. cukrem. Nie zakręcaj słoika, przykryj go luźno zakrętką lub gazą i odstawić na 2-3 dni, żeby pigwa pościła sok. Raz dziennie potrząsaj słoikiem, aby cukier się rozpuścił.

3. Po 2-3 dniach odcedź syrop i rozlej do butelek i przechowuj w lodówce albo zapasteryzuj. 

Gotowany sok z pigwy przepis

Jeśli szukasz nowych przepisów na pigwę, dowiedz się, jak zrobić syrop z pigwy: słodki, jesienny sok, bardzo łatwy do przygotowania z zaledwie trzech składników.

  • 1 kg pigwy lub pigwowca, pamiętaj, że miękka pigwa to najczęściej zgniła pigwa, więc kupuj owoce twarda jak skała. Pigwa powinna być żółta, ciężka i jędrna, bez plam na skórce.
  • 500 - 750 g cukru
  • 2-3 szklanki wody, owoce powinny być zakryte wodą,
  • opcjonalnie sok z jednej cytryny

1. Owoce pigwy lub pigwowca dokładnie umyj, osusz i pokrój w ćwiartki lub ósemki w zależności od wielkości owoców. Pigwowiec wystarczy pokroić na ćwiartki. Nie krój owoców zbyt drobno, bo rozpadną się w trakcie gotowania. Usuń gniazda nasienne i pestki.

2.  Pigwę włóż do garnka. Dodaj 100 g cukru i wlej wodę. Zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj około 45 minut, aż pigwa będzie miękka, a cukier się rozpuści.

3. Przecedź sok przez sitko i wlej go do garnka. Dodaj pozostały cukier i ewentualnie sok z cytryny. Mieszając od czasu do czasu gotuj około 5 minut, aż cukier się rozpuści.

4. Gorący syrop z pigwy przelej do czystych, wyparzonych wrzątkiem butelek, odwróć je do góry dnem i pozostaw przykryte ściereczką do całkowitego wystudzenia.

Udostępnij przepis na sok z pigwy do herbaty

Spodobał Ci się przepis na syrop z pigwy na zimę ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery

sok-z-pigwy-do-herbaty

Jak zrobić sok z pigwy do herbaty – sok z pigwy z wyciskarki i sok z pigwy z sokownika

Sok z pigwy z sokownika: 1 kg pigwy i 1 kg cukru.

Pokrojone, pozbawione gniazd nasiennych i pestek owoce pigwy umieść w górnej części sokownika i zasyp cukrem. Dolną część sokownika wypełnij wodą. Dalej postępuj zgodnie z instrukcją Twojego sokownika.

Sok z pigwy z wyciskarki: 1 kg owoców pigwy i około 1 kg cukru

Umyte i pokrojone na ćwiartki owoce pigwy włóż do wyciskarki. Wyciśnięty sok przelej do garnka, dodaj cukier i zagotuj. Zmniejsz płomień i na niewielkim ogniu gotuj około 5-10 minut. Cukier powinien się całkowicie rozpuścić. Przelej syrop z pigwy do czystych, wyparzonych wrzątkiem butelek, odwróć je do góry dnem i pozostaw przykryte ściereczką do całkowitego wystudzenia.   

Sok z pigwy właściwości

Sok z pigwy jest bogaty w witaminy i mikroelementy, wzmacnia organizm w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego, chroni przed infekcjami, działa przeciwgorączkowo, łagodzi stany zapalne i obrzęki. Sok z pigwy korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Skutecznie oczyszcza jelita, poprawia przemianę materii, łagodzi objawy niestrawności i zgagę. Sok z pigwy pomaga też na refluks. Syrop z pigwy  jest źródłem wielu witamin i minerałów w tym witaminy B, witaminy C, miedzi, żelaza, potasu i magnezu.

Czy pigwa jest smaczna

Pochodząca z Azji Mniejszej pigwa była kiedyś popularnym owocem, ale w czasach współczesnych została jakby zapomniana. Owoce pigwy są twarde i cierpkie, na surowo niezbyt smaczne, jednak podczas gotowania pigwa zmienia kolor na czerwony, mięknie i urzeka kwiatowo-owocowym aromatem. 

Uważa się, że to pigwa, a nie jabłko, była zakazanym owocem w ogrodzie Eden. Mitologia grecka kojarzy pigwę z Afrodytą, boginią miłości, a wielu wierzy, że złote jabłko podarowane jej przez Parysa było właśnie pigwą. Kolejną zaletą pigwy jest duża ilość naturalnej pektyny, związku występującego w niektórych owocach, który zagęszcza dżemy i galaretki.

sok-z-pigwy-do-herbaty
Sok z pigwy do herbaty.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: