Szparagi po mediolańsku

Szparagi po mediolańsku w oryginale asparaghi alla milanese to chyba jedno z najszybszych i najłatwiejszych do przygotowania dań ze szparagami w roli głównej. Nie od dziś wiadomo, że najprostsze potrawy bywają najsmaczniejsze, w tym przypadku lista składników jest wyjątkowo krótka, a efekt wyśmienity.
Szparagi po mediolańsku to nic innego szparagi z jajkiem sadzonym posypane startym parmezanem, więc nikt nie powinien mieć problemów z ich przygotowaniem.


Szparagi po mediolańsku - składniki

proporcje na 2-3 osoby
  • około 300 do 400 g szparagów pozbawionych zdrewniałych końcówek
  • po 1 lub 2 jajka na osobę
  • 40 g parmezanu (to około 4 łyżek startego parmezanu)
  • sól i pieprz do smaku
  • masło do smażenia

Jak przygotować szparagi po mediolańsku

Szparagi opłukać zimną wodą (zielonych szparagów nie musimy obierać). W wysokim garnku zagotować wodę. Szparagi włożyć do włożyć do wrzącej, osolonej wody, w ten sposób aby główki wystawały nad jej powierzchnię. Można użyć do tego specjalnych garnków z koszyczkiem do gotowania szparagów. Gotować około 10-15 minut w zależności od grubości szparagów. Jeszcze lepszy smak uzyskamy gotując szparagi na parze.
Jajka usmażyć na maśle (żółtko powinno pozostać płynne), ułożyć na ugotowanych szparagach i posypać startym na tarce parmezanem.

Jak przygotować szparagi po mediolańsku w Kohersen Mycook

Do naczynia głównego włożyć pokrojony na kilka kawałków parmezan i rozdrobnić ustawiając czas 8 sekund, obroty 8-10. Ser przełożyć do innego naczynia.
Szparagi opłukać zimną wodą (zielonych szparagów nie musimy obierać). Do naczynia głównego założyć koszyczek i wlać 700 ml gorącej, osolonej wody. Zaprogramować czas 20 minut, temperatura na 120°C i prędkość 3. (w przypadku dużych szparagów użyć przystawki do gotowania na parze).
Jajka usmażyć na maśle (żółtko powinno pozostać płynne), ułożyć na ugotowanych szparagach i posypać startym parmezanem.


Przepis opracowany na zlecenie dystrybutora robotów Kohersen Mycook

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: