Caffe corretto

Caffe corretto 

kawa z alkoholem 


Caffe corretto oznacza dosłownie skorygowaną kawę, w tym przypadku korygujemy ją... alkoholem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, był to doskonały sposób na poprawienie smaku, dzisiaj do caffe corretto używa się także najlepszych gatunkowo ziaren. Caffe corretto przygotowuje się dodając niewielką porcję, zazwyczaj około 5 do 10 mililitrów, mocnego alkoholu do espresso.

Przepisy na kawę 

Caffe-corretto
 Caffe corretto - Cztery Fajery

Caffe corretto 

proporcje na jedną filiżankę
  • 1 - 2 łyżeczki alkoholu - grappa lub sambuca lub brandy lub ulubiony mocny alkohol z wyjątkiem ginu i alkoholi na bazie mleka 
  • 1 filiżanka mocnego espresso 
  • opcjonalnie brązowy cukier i odrobina spienionego mleka 

Caffe corretto  przepis

Zaparzamy bardzo mocne espresso, najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie go w ekspresie do kawy lub w kawiarce. Przelewamy espresso do filiżanki i ewentualnie dosładzamy do smaku. Dodajemy alkohol i delektujemy się smakiem.

Caffe corretto - sposoby podania 

W niektórych kawiarniach we Włoszech alkohol podawany jest osobno, aby gość mógł sam dodać do kawy taką ilość, jaka mu odpowiada. Do kawy corretto, nazywanej też espresso corretto, najczęściej dodaje się
  • grappę - alkohol ze sfermentowanych wytłoków winogron pozostałych po produkcji wina
  • sambuca - dość mocny likier anyżkowo-ziołowy, zawierający około 38 do 40% alkoholu. Likier sambuca produkowany jest na bazie kwiatów czarnego bzu, anyżu, kopru włoskiego, lukrecji i soków owocowych 
  • brandy - napój alkoholowy, do produkcji którego wykorzystuje się destylaty z wina. 
  • koniak lub rum 

Zamawiając caffe corretto zazwyczaj podajemy też nazwę alkoholu z którym ma być serwowana - un caffè corretto alla grappa, un caffe corretto alla sambuca lub un caffe corretto al cognac. Alkohol dodawany do kawy powinien być w temperaturze pokojowej.
Caffe corretto powinno się pić bez dodatku cukru, jeśli jednak nie możemy sobie odmówić posłodzenia kawy, to cukier rozpuszczamy w kawie przed dodaniem alkoholu. Można też spotkać kawę corretto z dodatkiem niewielkiej ilości spienionego mleka.
Kawa corretto wywodzi się z północnej części Włoch, pierwotnie pili ją, aby się ogrzać robotnicy, których nie stać było na dobrą i drogą kawę, później caffe corretto zyskała popularność na całym Półwyspie Apenińskim. Caffe corretto ma też swój odpowiednik w Hiszpanii, gdzie nosi nazwę carajillo, w Portugalii znana jest jako café com cheirinho (kawa z zapachem), a w Szwecji, Norwegii i Danii jako kaffekask, karsk lub kaffegök.

Caffe-corretto
 Caffe corretto

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: