Dodatki do żywności czyli z czym to się je

Dodatki do żywności czyli z czym to się je

Coraz więcej osób czyta etykiety sprzedawanych produktów. To korzystna tendencja, która świadczy o wzroście świadomości konsumentów. Jednak czy na pewno? Kupując żywność, spotykamy się z różnymi oznaczeniami oraz nazwami, których znaczenia tak naprawdę nie znamy. Czasem mogą brzmieć tak egzotycznie, że wzbudzają przez to nasz niepokój. Co się pod nimi kryje i czy rzeczywiście musimy się ich obawiać?

Dodatki-do-zywnosci-czyli-z-czym-to-sie-je

Dodatki do żywności stosowane są w różnych celach. W przetwórstwie mogą być wykorzystywane do zmiany konsystencji żywności albo jej ochrony przed zepsuciem. Wiele z nich uważa się za substancje bezpieczne dla zdrowia, choć – tak jak z każdą rzeczą – nie wolno przesadzać z ich spożyciem. Z całą pewnością natomiast można je kupić jako samodzielny produkt o przeznaczeniu spożywczym i stosować we własnej kuchni. Wiele z nich znajdziemy w sklepie internetowym SklepAgnex

Guma guar 

Guma guar jest stosowana w przemyśle spożywczym jako zagęszczacz albo substancja żelująca, emulgująca i stabilizująca. To jeden z najczęściej wykorzystywanych dodatków. Na etykietach często kryje się pod symbolem E412. Gdzie możemy się z nią spotkać? Znajdziemy ją między innymi w takich produktach jak ciasta i ciastka, musztarda, majonez, pieczywo, galaretki, suszone owoce oraz żywność dla niemowląt. Użyta do wypieków dodaje im puszystości i pozwala zachować świeżość.

Guma guar jest zagęstnikiem pochodzenia naturalnego pozyskiwanym z nasion fasoli guar między innymi z terenów Indii, Pakistanu i USA. Jej zaletą jest to, że nie zmienia smaku ani zapachu potraw. Miano jednego z najpopularniejszych zagęstników w przemyśle spożywczym zyskała dzięki zdolności do wytwarzania roztworów rozcieńczonych o dużej lepkości. Znajdziemy ją jako dodatek w wielu dostępnych online przepisach. Z jej wykorzystaniem przygotujemy między innymi lody oraz bezglutenowe ciasta i pieczywo.

Inulina z cykorii 

Inulina jest wielocukrem wykorzystywanym w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Naturalnie występuje w korzeniach wielu roślin, w tym w cykorii. Jest około 10 razy mniej słodka niż używany przez nas cukier. Warto pamiętać, że może być spożywania przez osoby chore na cukrzycę lub pozostające na diecie (niska kaloryczność). W jelitach zachowuje się podobnie jak błonnik – wiąże duże ilości wody, zwiększając tym samym objętość treści pokarmowej. A do czego wykorzystywana jest w kuchni?

Inulina z cykorii znajduje w kuchni szereg zastosowań. Wykorzystuje się ją między innymi jako dodatek do budyniów, kisieli oraz galaretek. Może posłużyć jako zagęszczacz do zup i sosów, a po dodaniu do ciasta sprawi, że wypiek będzie przyjemnie chrupiący.

Maltodekstryna 

Maltodekstryna to wielocukier powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Ma postać białego proszku, a pod względem biochemicznym zbudowany jest przede wszystkim z cząsteczek glukozy. Co ciekawe, sam nie jest bardzo słodki, a niektórzy twierdzą, że nie jest słodki w ogóle. Niestety jest bardzo kaloryczny (wysoki indeks glikemiczny), dlatego z jego spożyciem powinni uważać diabetycy oraz osoby, które próbują się odchudzać.

Maltodekstrynę pozyskuje się poprzez enzymatyczną hydrolizę skrobi, głównie z kukurydzy. W przemyśle spożywczym ma wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją jako dodatek o działaniu stabilizującym, wiążącym, a także spulchniacz, zagęszczacz oraz wypełniacz. Stosowana jest między innymi do wyrobów cukierniczych oraz piekarniczych, a także do napojów, mrożonek oraz odżywek dla dzieci. Co istotne, pomimo tego, że jest węglowodanem złożonym, jest też lekkostrawna i łatwo przyswajalna przez ludzki organizm.

W kupowanych w sklepach produktach możemy spotkać się z wieloma różnymi dodatkami o przeznaczeniu spożywczym. Niektóre z nich możemy też stosować samodzielnie we własnej kuchni. Raz posłużą do zagęszczenia potrawy, innym razem jak stabilizator lub składnik, który sprawia, że wypiek robi się pulchny i smakowity. Ich świadome wykorzystanie może podnieść jakość domowych potraw.

Komentarze

  1. Dobrze, że opisujesz tego typu rzeczy, większość ludzi nie ma pojęcia co kupujemy w sklepach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: