TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Dodatki do żywności czyli z czym to się je

Dodatki do żywności czyli z czym to się je

Coraz więcej osób czyta etykiety sprzedawanych produktów. To korzystna tendencja, która świadczy o wzroście świadomości konsumentów. Jednak czy na pewno? Kupując żywność, spotykamy się z różnymi oznaczeniami oraz nazwami, których znaczenia tak naprawdę nie znamy. Czasem mogą brzmieć tak egzotycznie, że wzbudzają przez to nasz niepokój. Co się pod nimi kryje i czy rzeczywiście musimy się ich obawiać?

Dodatki-do-zywnosci-czyli-z-czym-to-sie-je

Dodatki do żywności stosowane są w różnych celach. W przetwórstwie mogą być wykorzystywane do zmiany konsystencji żywności albo jej ochrony przed zepsuciem. Wiele z nich uważa się za substancje bezpieczne dla zdrowia, choć – tak jak z każdą rzeczą – nie wolno przesadzać z ich spożyciem. Z całą pewnością natomiast można je kupić jako samodzielny produkt o przeznaczeniu spożywczym i stosować we własnej kuchni. Wiele z nich znajdziemy w sklepie internetowym SklepAgnex

Guma guar 

Guma guar jest stosowana w przemyśle spożywczym jako zagęszczacz albo substancja żelująca, emulgująca i stabilizująca. To jeden z najczęściej wykorzystywanych dodatków. Na etykietach często kryje się pod symbolem E412. Gdzie możemy się z nią spotkać? Znajdziemy ją między innymi w takich produktach jak ciasta i ciastka, musztarda, majonez, pieczywo, galaretki, suszone owoce oraz żywność dla niemowląt. Użyta do wypieków dodaje im puszystości i pozwala zachować świeżość.

Guma guar jest zagęstnikiem pochodzenia naturalnego pozyskiwanym z nasion fasoli guar między innymi z terenów Indii, Pakistanu i USA. Jej zaletą jest to, że nie zmienia smaku ani zapachu potraw. Miano jednego z najpopularniejszych zagęstników w przemyśle spożywczym zyskała dzięki zdolności do wytwarzania roztworów rozcieńczonych o dużej lepkości. Znajdziemy ją jako dodatek w wielu dostępnych online przepisach. Z jej wykorzystaniem przygotujemy między innymi lody oraz bezglutenowe ciasta i pieczywo.

Inulina z cykorii 

Inulina jest wielocukrem wykorzystywanym w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Naturalnie występuje w korzeniach wielu roślin, w tym w cykorii. Jest około 10 razy mniej słodka niż używany przez nas cukier. Warto pamiętać, że może być spożywania przez osoby chore na cukrzycę lub pozostające na diecie (niska kaloryczność). W jelitach zachowuje się podobnie jak błonnik – wiąże duże ilości wody, zwiększając tym samym objętość treści pokarmowej. A do czego wykorzystywana jest w kuchni?

Inulina z cykorii znajduje w kuchni szereg zastosowań. Wykorzystuje się ją między innymi jako dodatek do budyniów, kisieli oraz galaretek. Może posłużyć jako zagęszczacz do zup i sosów, a po dodaniu do ciasta sprawi, że wypiek będzie przyjemnie chrupiący.

Maltodekstryna 

Maltodekstryna to wielocukier powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Ma postać białego proszku, a pod względem biochemicznym zbudowany jest przede wszystkim z cząsteczek glukozy. Co ciekawe, sam nie jest bardzo słodki, a niektórzy twierdzą, że nie jest słodki w ogóle. Niestety jest bardzo kaloryczny (wysoki indeks glikemiczny), dlatego z jego spożyciem powinni uważać diabetycy oraz osoby, które próbują się odchudzać.

Maltodekstrynę pozyskuje się poprzez enzymatyczną hydrolizę skrobi, głównie z kukurydzy. W przemyśle spożywczym ma wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją jako dodatek o działaniu stabilizującym, wiążącym, a także spulchniacz, zagęszczacz oraz wypełniacz. Stosowana jest między innymi do wyrobów cukierniczych oraz piekarniczych, a także do napojów, mrożonek oraz odżywek dla dzieci. Co istotne, pomimo tego, że jest węglowodanem złożonym, jest też lekkostrawna i łatwo przyswajalna przez ludzki organizm.

W kupowanych w sklepach produktach możemy spotkać się z wieloma różnymi dodatkami o przeznaczeniu spożywczym. Niektóre z nich możemy też stosować samodzielnie we własnej kuchni. Raz posłużą do zagęszczenia potrawy, innym razem jak stabilizator lub składnik, który sprawia, że wypiek robi się pulchny i smakowity. Ich świadome wykorzystanie może podnieść jakość domowych potraw.

Komentarze

  1. Dobrze, że opisujesz tego typu rzeczy, większość ludzi nie ma pojęcia co kupujemy w sklepach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych