Domowy koncentrat pomidorowy

Domowy koncentrat pomidorowy

Proste przepisy na gęsty koncentrat pomidorowy 


Domowy koncentrat pomidorowy to podstawowy produkt w naszej kuchni. Bardzo dużo posiłków które lubimy, zawiera wśród składników pomidory. Nie wyobrażam sobie, aby przetwory z pomidorów kupować, wolę zrobić je sama. To naprawdę nie jest trudne. Jednym z moich ulubionych jest przepis na prosty sos pomidorowy do wszystkiego.

Jak zrobić koncentrat z pomidorów to jedno z najczęściej zdawanych nam pytań. Jeszcze kilka lat temu uważałam, że to niemożliwe, aby uzyskać tak gęstą konsystencję. Aktualnie przygotowuję po kilkadziesiąt słoiczków domowego koncentratu pomidorowego rocznie. Jedyne czego nie udało mi się uzyskać, to tak ciemny kolor, jak w przypadku koncentratów ze sklepów.

Domowy-koncentrat-pomidorowy

Domowy koncentrat pomidorowy

Bez względy na to jaką metodą będziecie przygotowywać domowy koncentrat pomidorowy, niżej podane proporcje są moim zdaniem idealne. Oczywiście możecie je dowolnie zwiększyć, albo dodać ulubione przyprawy.
  • 4 kg mięsistych pomidorów - np. Lima, Bawole Serce
  • 1 łyżka stołowa soli
  • 2 łyżki stołowe cukru
  • 2 łyżki soku z cytryny (można zastąpić kwaskiem cytrynowym)
  • 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu

Domowy koncentrat pomidorowy - przepis

metoda tradycyjna
Czas przygotowania około 4 do 5 godzin plus pasteryzacja

Pomidory wkładam na 2-3 minuty do wrzątku, aby łatwiej było zdjęć z nich skórkę. Po wyjęciu, obieram, wycinam szypułki, kroję na małe kawałki i gotuję około 40-50 minut, aż całkowicie się rozpadną. Odstawiam na około 30 minut, aby nieco przestygły. Przestudzone pomidory przecieram przez gęste sito lub przecierak, aby pozbyć się nasion albo blenduję. W ten sposób otrzymuję przecier pomidorowy.
Przecier pomidorowy doprawiam solą, cukrem, szczyptą cynamonu i kwaskiem cytrynowym i na niewielkim ogniu gotuję do czasu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Zajmuje to, w zależności od gatunku pomidorów, około 2 do 3 godzin i wymaga mieszania od czasu do czasu, aby koncentrat się nie przypalił.
Gorący, cały czas podgrzewany przecier przekładam do czystych, wyparzonych słoików. Na wierzch wlewam odrobinę oleju, aby koncentrat nie obsychał. Pasteryzuję około 15-25 minut w zależności od wielkości słoiczków.

Domowy koncentrat pomidorowy z wyciskarki wolnoobrotowej

Czas przygotowania około 1 godziny plus pasteryzacja

Tym razem nie obieramy pomidorów, ale bardzo dokładnie je myjemy. Umyte pomidory kroimy na ćwiartki i wycinamy szypułki. Usuwamy też gniazda nasienne. Gniazd nasiennych oczywiście nie wyrzucamy - dodamy je do przecieru pomidorowego, który powstanie niejako przy okazji. Tak przygotowane pomidory wrzucamy do wyciskarki. Za każdym razem, kiedy dzbanek się napełni, przelewamy otrzymany sok do garnka. Do garnka dodajemy też usunięte wcześniej gniazda nasienne. Całość blendujemy, doprowadzamy do wrzenia,  dodajemy przyprawy, gotujemy jeszcze około 30 minut i rozlewamy do słoików. Pasteryzujemy około 20-30 minut w zależności od wielkość słoików. Właśnie zrobiliśmy bazę do zupy pomidorowej. - czyli przecier pomidorowy na zimę.

W trakcie wyciskania pomidorów powstała też gęsta pulpa i to jest właśnie nasz domowy koncentrat pomidorowy. Pulpa pomidorowa  jest w pełni wartościowym produktem zawierającym to wszystko co zawiera pomidor, z wyjątkiem nadmiaru wody.
Pulpę pomidorową doprawiamy, solą, cukrem, kwaskiem cytrynowym i cynamonem. Blendujemy na gładką masę, przekładamy do garnka, zagotowujemy i gorącą przekładamy do słoików.  Wlewamy na wierzch odrobinę oleju, aby koncentrat nie wysychał i pasteryzujemy tak jak podałam wyżej.

Domowy-koncentrat-pomidorowy

Domowy koncentrat pomidorowy z wolnowaru przepis

Czas przygotowania około 18 godzin, ale bez konieczności mieszania i nadzorowania plus czas pasteryzacji. Do wolnowaru Crock-Pot o pojemności 5,7 litra mieści się około 4 do 5 kg pokrojonych pomidorów.

Domowy koncentrat pomidorowy z wolnowaru niemal nie wymaga naszego zaangażowania. Musimy jedynie przygotować pomidory czyli obrać je ze skórki, pokroić na małe kawałki i włożyć do wolnowaru.
Czas wolnowarzenia z zamkniętą pokrywą
  • opcja low - 8-10 godzin
  • opcja high - 6 - 8 godzin
Teraz pomidory przecieramy przez  sito, przecierak lub blendujemy i ponownie umieszczamy w wolnowarze.
Ustawiamy opcję low i czas  8 - 10 godzin lub dłużej. Po mniej więcej 3 godzinach zdejmujemy pokrywę i wolnowarzymy dalej, aby odparować nadmiar wody.
Gorący koncentrat przekładamy do słoiczków i postępujemy tak, jak opisałam przy metodzie tradycyjnej.

Przecier pomidorowy a koncentrat pomidorowy

Czym różni się koncentrat pomidorowy od przecieru?
Koncentrat pomidorowy i przecier pomidorowy - te dwa określenia dość często stosowane są jako synonimy, choć to dwa różne produkty. Przecier pomidorowy to duszone we własnym soku pomidory, zmiksowane lub przetarte przecierakiem. Są doskonałe jako baza do zupy pomidorowej i wielu sosów pomidorowych.
Domowy koncentrat pomidorowy to kwintesencja pomidorowego smaku. Koncentrat pomidorowy jest znacznie gęstszy od przecieru. Podczas jego przygotowania woda, której pomidory zawierają bardzo dużo jest w znacznym stopniu odparowywana. Domowy koncentrat pomidorowy świetnie zagęszcza zupy i sosy. Jest dodatkiem do nieskończonej ilości potraw.

Domowy koncentrat pomidorowy przygotowuję w bardzo małych słoiczkach, takich na jeden raz, ponieważ po otwarciu wytrzymuje nie dłużej niż dwa - trzy tygodnie. Jeśli nie wykorzystam całej porcji, wlewam na wierzch koncentratu odrobinę oliwy, która zabezpieczy go przed wysychaniem.

Domowy koncentrat pomidorowy można przygotować na kilka sposobów, wypróbowałam już chyba wszystkie. Najbardziej czasochłonna jest tradycyjna metoda powolnego podgrzewania, aż do chwili, kiedy uzyskamy odpowiadającą nam konsystencję.
Gęsty koncentrat pomidorowy bez mieszania i nadzorowania można zrobić w wolnowarze. To bardzo wygodny i nie absorbujący nas sposób. Najszybciej jednak zrobimy koncentrat pomidorowy w wyciskarce wolnoobrotowej. Model z którego korzystam Ronic Zyle Semi-Professional idealnie oddziela pulpę od soku pomidorowego. Przygotowany w ten prosty sposób koncentrat pomidorowy jest gęsty, można go niemal kroić nożem. Jeśli więc macie w domu wyciskarkę wolnoobrotową, skorzystajcie z niej i przygotujcie pyszny koncentrat pomidorowy.

Domowy koncentrat pomidorowy z wyciskarki wolnoobrotowej często nie wymaga odparowywania. Wystarczy tylko doprowadzić go do wrzenia przed włożeniem do słoików. Produktem, nazwijmy to ubocznym jest przecierowy sok pomidorowy, który także pasteryzuję na zimę. Korzystając z wyciskarki otrzymuję więc dwa produkty - super smaczny koncentrat pomidorowy i domowy przecier pomidorowy

Domowy-koncentrat-pomidorowy
W wolnowarze także można zrobić domowy koncentrat pomidorowy

Domowy koncentrat pomidorowy

Komentarze

  1. Swietny sposób ten z wyciskarką. Jest tak gęsty jak sklepowy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: