Domowe pomidory suszone w piekarniku

Domowe pomidory suszone w piekarniku

Najlepsze suszone pomidory


Domowe pomidory suszone w piekarniku albo w suszarce do warzyw uwielbiamy bezgranicznie. Poezja smaku i aromat, którego na próżno szukać w tych ze sklepu. No i oczywiście wychodzi to dużo taniej. W tym roku robimy już trzecią porcję suszonych pomidorów w ziołowej zalewie. Domowe suszone pomidory to najprawdziwszy rarytas, idealne do sałatek i kanapek, świetnie podkręcają smak sosów i zup. Można z nich zrobić aromatyczne pesto i wiele innych pyszności.
Wszystkie przepisy na suszone pomidory, jakie znajdziecie na blogach kulinarnych są niemal identyczne, ale skoro Włosi stworzyli ideał to po co poprawiać?

Domow-pomidory-suszone-w-piekarniku

Domowe pomidory suszone w piekarniku - składniki

proporcje na 7-8 słoiczków po 200 ml.
  • około 4 kg pomidorów – ususzyć można każdy rodzaj pomidorów, także koktajlowe, ale najszybciej suszą się średniej wielkości pomidory z gatunków o małej zawartości wilgoci tj. lima, San Marzano lub bawole serca
  • około 3 szklanek oleju lub oliwy (albo pół na pół)
  • 1 łyżka białego octu winnego lub octu jabłkowego
  • pół łyżeczki soli
  • 1 łyżka ulubionych ziół (oregano, bazylia albo mieszanka ziół prowansalskich)
  • 8-10 ząbków czosnku pokrojonych w plasterki
  • opcjonalnie po 3 -5 ziarenek czarnego pieprzu do każdego słoiczka
  • opcjonalnie 1 liść laurowy

Domowe pomidory suszone w piekarniku - przepis

Pomidory umyć, każdy przekroić na pół, a jeśli są bardzo duże, to pokroić na ćwiartki.  Usunąć gniazda nasienne. Wydrążone łódeczki lekko posolić. Piekarnik nagrzać do temperatury około 80 - 90 stopni i pozostawić lekko uchylony (pomidory powinny się suszyć, a nie piec). Połówki pomidorów ułożyć dość ciasno na wyłożonej papierem do pieczenia blasze (pomidory układamy skórką do dołu) i wsunąć do piekarnika. Suszenie w zależności od piekarnika zajmuje od 5 do nawet kilkunastu godzin (proces suszenia znacznie przyśpieszy włączenie termoobiegu).
Pomidory wyjmujemy z piekarnika, kiedy są już suche i  mocno pomarszczone, ale nadal sprężyste. Warto od czasu do czasu zajrzeć do piekarnika, żeby nie dopuścić do wysuszenia na wiór, chyba, że chcecie je później zmielić lub zasypać ziołami i czosnkiem i przechowywać bez dodatku oliwy. Na pewno część trzeba będzie wyjąć wcześniej i odłożyć do miski, a pozostałe będą musiały jeszcze jakiś czas się suszyć.
Ususzone pomidory przełożyć do miski, skropić octem i dodać ulubione zioła. Całość bardzo delikatnie, ale dokładnie wymieszać. Pomidory przełożyć do czystych, wyparzonych słoików pozostawiając od góry około 2 - 3 cm wolnego miejsca, ponieważ w kontakcie z oliwą zwiększą swoją objętość. Do każdego słoika dodać pokrojony w plasterki ząbek czosnku i ewentualnie ziarenka pieprzu.
Oliwę lub olej mocno podgrzać, ale nie gotować. Do oleju, można dodać w trakcie podgrzewania liść laurowy, który wyjmujemy przed zalaniem pomidorów. Gorącym olejem zalać pomidory. Słoiki szybko zamknąć, odwrócić do góry dnem, przykryć ściereczką i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Pomidory można też ususzyć w suszarce do warzyw w naszej zajmuje to około 12 godzin.

Do czego wykorzystać olej z suszonych pomidorów

Domowe pomidory suszone w piekarniku znikają u nas błyskawicznie. Pozostaje po nich aromatyczny, pachnący ziołami olej, który dodaję do sosów sałatkowych i marynat do mięsa.

Spodobał Ci się ten przepis? Obserwuj naszą stronę na Facebooku

Domowe-pomidory-suszone-w-piekarniku

Najlepsze domowe pomidory suszone w piekarniku

Komentarze

  1. Najlepszy przepis jaki dotąd czytałam! Przez 16 lat robiłam suszone pomidory i koncentrat pomidorowy na tarasach wszyscy syryjskim słońcu! Tutaj jest to niemożliwe ponieważ nie ten kąt padania promieni słonecznych i nie to samo słońce! Ten przepis powoli przeniesienie w tamte rejony i będę mogła cieszyć się pomidorkami przez cały rok!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: