Jak suszyć śliwki węgierki w piekarniku

Jak suszyć śliwki węgierki w piekarniku 

najlepszy przepis na suszone śliwki


Jak suszyć śliwki węgierki w piekarniku jest jednym z najczęściej zadawanych przez Was w tym miesiącu pytań. Suszone śliwki węgierki, to wspaniały, aromatyczny dodatek do wielu dań kuchni polskiej i międzynarodowej. Ususzone samodzielnie w piekarniku lub suszarce do warzyw będą zdecydowanie smaczniejsze i tańsze niż, te kupione w sklepie. Zachowają też więcej witamin i składników odżywczych. Teraz, kiedy są tanie, możemy przygotować zapasy na cały rok.

suszenie śliwek w piekarniku

sprawdzony domowy sposób 

najlepsze domowe śliwki suszone


Jeśli macie w domu suszarkę elektryczną do warzyw możecie skorzystać z przepisu na:
Śliwki suszone w domu
Inną, równie skuteczną metodą jest suszenie śliwek w piekarniku.

Jak suszyć śliwki węgierki w piekarniku

Jak suszyć śliwki węgierki w piekarniku 

Do suszenia wybieramy bardzo dojrzałe, nieuszkodzone owoce. Śliwki węgierki można ususzyć z pestkami lub wydrylowane, w całości lub w połówkach.
Śliwki myjemy, blanszujemy przez około 30-60 sekund w niemal wrzącej wodzie i natychmiast przelewamy zimną wodą. Dzięki temu, po ususzeniu skórka pozostanie miękka i jednocześnie skrócimy czas suszenia.
Zblanszowane śliwki osuszamy na sicie i drylujemy (albo pozostawiamy pestki). Wydrylowane śliwki możemy suszyć w całości lub przekrojone na połówki, natomiast śliwki z pestkami zawsze suszymy w całości.
Śliwki układamy na gęstej kratce do pieczenia lub blasze wyłożonej papierem do pieczenia albo czystą słomą jeśli macie do takiej dostęp i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 30-40 stopni. Suszymy przy włączonym termoobiegu albo lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika przez około 2-3 godziny.
Kiedy zauważymy, że skórka zaczyna się marszczyć zwiększamy temperaturę do 50 stopni i suszymy kolejne 1,5 godziny po czym wyłączamy piekarnik i pozwalamy owocom ostygnąć.
Śliwki mieszamy, ponownie uruchamiamy piekarnik,  ustawiamy temperaturę na poziomie 50-55 stopni i suszymy kolejne 4 godziny, po czym wyłączamy piekarnik i znowu pozwalamy owocom przestygnąć. Ten etap  powtarzamy jeszcze raz lub dwa w zależności od soczystości owoców. Dobrze wysuszona śliwka, to taka z której po rozerwaniu nie wycieka sok. Zazwyczaj łączny czas suszenia śliwek wynosi około 24 godzin.
Ostatni etap to dosuszanie w temperaturze 70 stopni. Trudno jednoznacznie określić czas dosuszania śliwek, zależy on bowiem od soczystości owoców.  Po ususzeniu miąższ powinien być miękki i elastyczny, a skórka bardzo ciemna, niemal czarna, pomarszczona i lśniąca.

Jak przechowywać suszone śliwki

Suszone śliwki przechowujemy w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamykanych pojemniczkach albo zamrażamy.

Jak suszyć śliwki węgierki w piekarniku

Już wiecie jak suszyć śliwki węgierki w piekarniku

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: