Co to jest dehydrator

Co to jest dehydrator

kilka słów o suszeniu żywności.


Co to jest dehydrator, do czego służy i jak go używać? Te z pozoru banalne pytania zaczynają się pojawić latem każdego roku, bo właśnie wtedy zaczynamy przygotowywać przetwory na zimę. Część zamykamy w słoikach, inne suszymy. I właśnie do suszenia - dosłownie wszystkiego, także mięsa, ryb czy zakwasu na domowy żurek służy dehydrator. Ale nie tylko do suszenia. W dehydratorze można także przygotować ciastka, krakersy i chlebki,  pełnowartościowe dania główne, idealne na wakacyjne wyjazdy i setki innych potraw, których nie uda się nam zrobić inną metodą.

Przepisy na dania z dehydratora

co-to-jest-dehydrator
Owoce i warzywa można suszyć na różnymi metodami, ale najłatwiej zrobisz to w suszarce do żywności.

Dehydrator to suszarka do żywności, jednak zazwyczaj pod tą nazwą znajdziesz urządzenia o wyższej wydajności, w których ciepłe powietrze rozprowadzane jest poziomo, od umieszczonego w tylnej ściance wentylatora do przodu. Dzięki temu proces suszenia przebiega szybciej i bardziej równomiernie. Poziomy przepływ ciepłego powietrza to najistotniejsza z różnic  pomiędzy dehydratorem a tradycyjną suszarką, w przypadku której wentylator umieszczony jest na górze lub na dole. Drugą ważną cechą dehydratorów są metalowe tace do suszenia produktów. Wiele modeli jest także wyposażonych w specjalne maty przeznaczone m.in. do suszenia produktów półpłynnych.

co-to-jest-dehydrator

Co można przygotować w dehydratorze

Oprócz suszenia warzyw, owoców, grzybów i ziół w dehydratorze można także ususzyć makaron, ryby, mięso i owoce morza. To bardzo uniwersalne urządzenie, w którym przygotujesz także:
  • domowy jogurt
  • naleśniki z owoców
  • chlebki, krakersy i ciastka
  • dietetyczne batoniki  
  • sosy i zupy instant np. sos do spaghetti, żurek i barszcz biały, zupę grzybową
  • bezglutenową pizzę warzywną
  • ekologiczną granolę
  • do dehydratora możesz wstawić ciasto drożdżowe lub chleb do wyrastania
  • oraz przygotować setki innych przystawek, przekąsek, deserów, ale też dania główne czy śniadania.
Dehydrator pozwala też przygotować pełnowartościowe posiłki w suchej formie, które można zabrać na wakacyjne wyprawy. Lekkie i niewielkie objętościowo sprawdzają się w każdej sytuacji.

Jak działa dehydrator

Dehydratory suszą żywność poprzez cyrkulację powietrza. Produkty układa się jednowarstwowo, w ten sposób, aby nie stykały się ze sobą. Temperaturę suszenia ustawia się w zależności od zawartości wody w suszonych produktach - wyższą dla soczystych owoców i sosów, niższą dla większości warzyw i ziół. Większość dehydratorów pozwala ustawić temperaturę z dokładnością do pięciu stopni Celsjusza. W bardziej zaawansowanych modelach możesz ustawić temperaturę z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza.

Jaki dehydrator jest najlepszy?

Istnieją dwa główne typy dehydratorów czyli suszarek do żywności - okrągłe i kwadratowe. W każdym z tych typów znajdziesz dziesiątki modeli różniących się pojemnością i dostępnymi funkcjami.
  • Dehydratory okrągłe

Okrągłe suszarki do żywności należą do produktów najpopularniejszych i zarazem najtańszych. Wiatrak umieszczony jest na górze lub na dole urządzenia (cyrkulacja powietrza odbywa się pionowo), a tace ustawiane są jedna na drugiej. Okrągłe dehydratory są zazwyczaj tańsze od kwadratowych, ale mają też mniejszą pojemność, a większość elementów wykonana są z tworzywa sztucznego. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w zegar i regulację temperatury z dokładnością do 5 stopni Celsjusza. W niektórych (np. dehydrator Zyle typ V)  zastosowano też samoobracające się tace do suszenia.


co-to-jest-dehydrator
Zdjęcie ze strony www.ronic.pl
  • Dehydratory kwadratowe

W dehydratorach kwadratowych zastosowano takie samo rozwiązanie jak w piekarniku. Umieszczony na tylnej ścianie wentylator jest znacznie większy niż w przypadku okrągłych suszarek do żywności, a półki wykonane ze stali nierdzewnej wysuwają się jak w piekarnikach. Dzięki temu możesz regulować ilość wolnej przestrzeni pomiędzy półkami i suszyć większe produkty. Umiejscowienie wentylatora z tyłu dehydratora zapewnia bardziej równomierne suszenie produktów, cały proces przebiega szybciej niż w przypadku tradycyjnych suszarek.
Znacznie solidniej wykonane dehydratory kwadratowe niemal nie nagrzewają mieszkania podczas pracy i pozwalają jednorazowo wysuszyć większe ilości produktów (mają zazwyczaj od 5 do 10 półek). Zajmują  jednak nieco więcej miejsca niż okrągłe suszarki do żywności.

co-to-jest-dehydrator Mój pierwszy dehydrator nadal sprawuje się rewelacyjnie, choć ma już kilka lat. Wyglądem przypomina miniaturowy piekarnik.

W zależności od modelu dehydratory kwadratowe mogą też posiadać dodatkowe, bardzo wygodne dla użytkownika funkcje m.in. podtrzymywanie ciepła, dwa tryby pracy (szybki i wolny), dwa wentylatory (podwójny system ogrzewania). Oczywiście im więcej funkcji, tym wyższa cena, warto więc zastanowić się, które z nich będą dla Ciebie przydatne.

co-to-jest-dehydrator
Aktualnie korzystam z modelu Zyle Express (typ II).

Po co suszyć żywność

Brak wilgoci intensyfikuje smak produktów spożywczych. Łatwo to zauważyć na przykładzie moreli, czy gruszek  - są znacznie słodsze niż przed wysuszeniem. Podobnie jest w przypadku ziół, których smak staje się bardziej wyrazisty, intensywny.
Odwadnianie pozwala też na dłuższe przechowywanie żywności oraz zmniejszenie jej objętości i wagi. Susząc samodzielnie produkty masz pewność, że nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników ani innych zbędnych dodatków m.in. cukru i oleju, który znajdziesz m.in. w rodzynkach czy suszonej żurawinie. Przeczytaj skład - też kiedyś mnie to zaskoczyło.
Dehydracja czyli odwodnienie produktów pozwala również zachować więcej składników odżywczych i witamin, niż niektóre metody gotowania, ponieważ cały proces przebiega w niskich temperaturach.

Komu przyda się dehydrator

Łatwiej byłoby napisać komu się nie przyda. Nie przyda się tym, którym nie przeszkadza marnowanie żywności. Dla wszystkich pozostałych takie urządzenie będzie doskonałym rozwiązaniem. Wysuszona żywność, zwłaszcza produkty roślinne zachowują trwałość nawet do dwóch lat. Jeśli więc masz nadmiar warzyw lub owoców po prostu je wysusz. Zaoszczędzisz na tym całkiem sporo pieniędzy. Żywność suszona w niskich temperaturach traktowana jest jako "raw food". Zachowuje większość składników odżywczych, to najprostszy i najzdrowszy sposób na dostarczenie ich organizmowi, zwłaszcza w okresie zimowo - wiosennych niedoborów.
Zaletą jest również większa efektywność energetyczna dehydratorów. Zużywają one znacznie mniej prądu niż piekarnik na wysuszenie takiej samej ilości produktów. Pozwalają też przyrządzić pełnowartościowe, pełne witamin dania gotowe. W dehydratorze możesz przygotować m.in. zupę w proszku czy zapiekankę i to bez żadnych konserwantów, barwników i tym podobnych dodatków.  Wystarczy, że zalejesz je na godzinę przed podaniem gorącą wodą, a następnie podgrzejesz. Jeśli więc zdarza się Tobie lub Twoim bliskim wyjeżdżać w miejsca, gdzie nie masz możliwości i czasu na gotowanie, takie samodzielnie wysuszone dania będą świetnym rozwiązaniem.

co-to-jest-dehydrator
Co to jest dehydrator.

Komentarze

  1. Dehydrator to wyższy poziom suszarki. Oj marzenie każdej pani /pana domu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu - w tym roku po raz pierwszy robiłam sos w proszku. Rewelacja - serdecznie polecam, takie smaku nie uzyskasz żadną inną metodą

      Usuń
  2. Uwielbiam suszoną wołowinę. Chętnie bym ją tak przygotowała. Mieć dehydrator to marzenie☺️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Suszona wołowina jest super, ale w dehydratorze możesz też przygotować setki innych smakołyków :)

      Usuń
  3. Suszenie to jedna z podstawowych metod o=konserwacji żywności. Choć słowo konserwacja jest tu raczej przenośnią. Warto w takie urządzenie zaopatrzyć się, tu nie mam żadnych wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziekuje za kolejny ciekawy wpis. O takim sprzęcie nie słyszałam wcześniej. U nas suszy się tylko grzyby i czasami owoce ale to bardzo zadko. Musze przyjrzeć się bardziej temu dehydratorowi i może w naszym domu om zagości:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie zaletą jest także możliwość przygotowania dań instant.

      Usuń
  5. Mojej mamie kiedyś kupiłam, sobie już nie.
    Mama jest bardzo zadowolona.Nie jestem żadną kucharką, ale takie urządzenie bardzo by mi się przydało.
    Suszyć można mnóstwo rzeczy, ja akurat uwielbiam suszoną wołowinę, zabieram w podróże.
    Zaraz zamawiam przez internet.Dzięki za fajny pomysł :-)
    Pozdrawiam!
    Irena-Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Irenko serdecznie polecam, zwłaszcza kiedy wybierasz się w podróż. Z przepisów sugeruję tarhanę https://sklep.ronic.pl/blog/209_ciekawe-przepisy-z-wykorzystaniem-dehydratora.html
      oraz mój sos pomidorowy w proszku, który niebawem pojawi się na blogu.

      Na który model się zdecydowałaś?

      Usuń
  6. Nie wiem, czy moja pękająca w szwach kuchnia zniosłaby jeszcze jeden sprzęt. Nie mam miejsca na takie rzeczy, nie wiem też czy rzeczywiście bym tego używała, tak to u mnie jest, wiele sprzętów stoi i się kurzy. Inne za to aż huczą. Nie widzę w tej chwli zastosowania dla czegoś takiego, może też dlatego, że nie jemy zbyt duzo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli zależy Ci na tym, aby nie marnować żywności, to ten sprzęt z pewnością Ci się przyda :)

      Usuń
  7. O wow nie wiedziałam, że te nowe mają tyle funkcji. Babcia ma taką starą ,, suszarkę" i w niej suszy grzyby lub owoce na kompot. Jeśli chodzi o mnie to no nie widzę potrzeby by sobie taką sprawić. Staram się kupować takie urządzenia, które są mi na prawdę potrzebne. Na obecną chwilę nie potrzebuję jej, ale jak mi się odwidzi to będę wiedziała na co mam zwracać uwagę przy kupnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedy korzystałam z suszarki, używałam jej stosunkowo rzadko, natomiast możliwości dehydratora wykorzystuję w 100 procentach. To nie tylko suszenie grzybów i owoców, ale też przygotowanie pieczywa, batoników i wielu innych potraw

      Usuń
  8. Bardzo dziękuję za recenzję dehydratora!
    Marzenie każdej sprytnej pani domu W głowie się nie mieści bynajmniej mnie się nie mieściło że można przygotować w tym tyle rzeczy, warzywa owoce ale żeby jogurt czy pizzę? Jestem w szoku że takie małe coś tak wiele potrafi kropka faktycznie extra pomysł dla wszystkich którzy podróżują wystarczy trochę wody i gotowe kropka wyobrażam sobie jakie Pyszne muszą być herbaty owocowe!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dehydrator jest szalenie wszechstronnym urządzeniem. Kiedyś suszyłam tylko owoce, warzywa i grzyby, od 7 lat nauczyłam się przygotowywać również inne dania. Hitem są np. suszone ogórki kiszone - rewelacyjna przyprawa do wielu potraw. NAsz drugim popisowym daniem dla niespodziewanych gości jest gulasz zarzywny z dehydratora - po prostu niebo na talerzu. :)

      Usuń
  9. Ależ świetny sprzęt, moja mała kuchnia już by go chyba nie pomieściła, ale nie powiem przydałby się :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To wbrew pozorom, nie jest tak duże jak piekarnik. My także mamy niewielką kuchnię, a mieści się bez problemu

      Usuń
  10. O proszę 🤔 mój mąż często wyjeżdża za granicę i wiecznie jest problem z zapasami jedzenia 🤷‍♀️ a tu takie rozwiązanie... Chyba muszę go namówić na zakup nowego sprzętu 😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie do idealny sprzęt dla Was. Będziesz mogła mu przygotować zapiekanki, także z mięsem, zupy, gulasze i wiele innych dań i nie będziesz miała obaw, że słoiki się potłuką

      Usuń
  11. Ja mam suszarkę okrągłą, ale wydaje mi się, że moja jakaś słaba jest. Ja suszę w niej grzyby i na tym koniec, przeczytałam o tym co można w nim przyrządzić i jestem w szoku, muszę obejrzeć się za nową:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Sam dehydrator zapewne by się przydał, ale nie mam kompletnie na niego miejsca w domu. Za mały blat, a i schować nie ma gdzie. Dlatego kupujemy tylko to, co zużywamy na bieżąco. A nie spędzam także tyle czasu w kuchni, by wymyślać nowe potrawy.

    OdpowiedzUsuń
  13. Moi Rodzice mają takie urządzenie i bardzo sobie chwalą. Suszą owoce, warzywa, grzyby i nawet zioła.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: