Zimne nóżki

Zimne nóżki

Przepis na tradycyjną galaretę wieprzową z nóżek wieprzowych i golonki. 

Zimne nóżki przepis, który w czasach PRL-u znała każda pani domu nadal cieszy się popularnością.  Zimne nóżki to galareta wieprzowa z nóżek i golonki i klasyka polskiej kuchni. Przepis na zimne nóżki jest dość czasochłonny, ale smak tradycyjnej galaretki wieprzowej Ci to wynagrodzi. Zimne nóżki w galarecie były jeszcze niedawno nieodzownym elementem świąt wielkanocnych. Galaretkę z nóżek wieprzowych serwowano też w lokalach gastronomicznych. Zarówno w podrzędnych knajpach, jak i w renomowanych restauracjach stanowiły rodzaj szybkie przekąski i przystawki na imprezę. Nóżki wieprzowe w galarecie często były serwowane jako zakąski do alkoholu. Taki zestaw nazywano meduza i lorneta, a w skromniejszej wersji seta i galareta. 

Przepis na galaretkę z nóżek wieprzowych z którego korzystam pochodzi z książki "Kuchnia polska" pod redakcją dr Stanisława Bergera wydanej w 1963 roku . Wprowadziłam w nim niewielkie zmiany.

Żeby przygotować tradycyjne zimne nóżki w galarecie potrzebujesz zaledwie kilku niedrogich składników. Są to  nóżki wieprzowe i ewentualnie golonka wieprzowa, marchewka, cebula, pietruszka, seler oraz trochę przypraw. Jeśli masz taką możliwość, poproś w sklepie, aby przecięli nóżki wieprzowe wzdłuż  na pół. 

zimne-nozki
Sprawdzony przepis na zimne nóżki z golonki i nóżek wieprzowych bez żelatyny
 

Galareta wieprzowa z nóżek i golonki 

  • 3 nóżki wieprzowe, około 1,5 kg
  • 50 dag chudej wieprzowiny 
  • 1 średnia golonka wieprzowa o wadze około 1 kg,
  • 2 średnie marchewki,
  • pół małego selera, około 80-100 g
  • 4 duże ząbki czosnku 
  • 1 duża cebula, opalona nad gazem lub na suchej patelni
  • 1 pietruszka
  • 2-3 małe liście laurowe
  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
  • 5-6 kulek ziela angielskiego 
  •  mielony czarny pieprz i sól do smaku
  • opcjonalne dodatki: zielony groszek, natka pietruszki.
  • do podania sok z cytryny lub ocet (bardzo dobrze sprawdza się biały ocet winny L'aretino, jest dostępny m.in. w sklepie Kuchnie Świata)

Zamiast zwykłej soli świetnie sprawdza się sól 

Zimne nóżki przepis

1. Nóżki wieprzowe i golonkę oczyść z włosia. Najszybciej zrobisz to opalając je nad palnikiem lub za pomocą zapalarki do gazu. 

2. Umyj dokładnie mięso, włóż do garnka i zalej zimną wodą na około 4 cm ponad poziom mięsa. Gotuj na niewielkim ogniu, z lekko uchyloną pokrywką około 2-3  godziny. Od czasu do czasu zbierz szumowiny.

3. Dodaj marchewkę, pietruszkę, opaloną cebulę i przeprawy z wyjątkiem soli. Gotuj kolejne 2 godziny, aż mięso zacznie odchodzić od kości. Pod koniec gotowania dodaj sól.

4. Przecedź wywar przez gęste sitko. Dodaj do wywaru roztarty z solą czosnek i ewentualnie natkę pietruszki. Dopraw do smaku.

5. Lekko przestudzone mięso bardzo dokładnie oddziel od kości, większe kawałki mięsa możesz drobno pokroić. W galarecie zimne nóżki nie powinno być nawet najmniejszej kostki.

6. Dodaj mięso do wywaru, wymieszaj i przelej do ozdobnych foremek lub dużego pojemnika. Kiedy ostygnie wstaw do lodówki. Opcjonalnie możesz dodać pokrojoną marchewkę i zielony groszek.

Galareta wieprzowa zimne nóżki z wolnowaru

1. Nóżki wieprzowe i golonkę oczyść z włosia.

2. Na dno wolnowaru włóż obrane warzywa, a na nich ułóż umyte dokładnie mięso. Dodaj czosnek, przyprawy i zalej zimną wodą do połowy wysokości mięsa.

3. Ustaw czas wolnowarzenia. Podany w przepisie czas i ilość składników dotyczą wolnowaru Crock-Pot o pojemności minimum 5,7 litra.

  • opcja Low - około 12 godzin
  • opcja High - około 9 godzin

4. Przecedź wywar przez gęste sitko i i ewentualnie dopraw do smaku.

5. Lekko przestudzone mięso bardzo dokładnie oddziel od kości, większe kawałki mięsa możesz drobno pokroić. W galarecie zimne nóżki nie powinno być nawet najmniejszej kostki.

6. Dodaj mięso do wywaru, wymieszaj i przelej do ozdobnych foremek lub dużego pojemnika. Kiedy ostygnie wstaw do lodówki. Opcjonalnie możesz dodać pokrojoną marchewkę i zielony groszek.

Udostępnij przepis na zimne nóżki bez żelatyny

Spodobał Ci się przepis na galaretę wieprzową z nóżek i golonki ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

zimne-nozki

Skąd się wzięły zimne nóżki.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać galareta mięsna lub rybna nie powstała w kuchni europejskiej. Pierwsze przepisy na galaretę zawiera pochodząca z X wieku arabska książka kucharska, w której znajdziesz przepis na galaretę rybną o nazwie qaris. Zaskoczyło mnie natomiast to, że galaretki mięsne przyrządzano zanim wymyślono galaretki owocowo-warzywne. W średniowieczu kucharze odkryli, że z zagęszczonego bulionu mięsnego można zrobić galaretę. Podobno galaretkę mięsną serwowano na weselu królowej Bony i Zygmunta I Starego. Wraz z upływem czasu galarety wieprzowe, drobiowe, wołowe lub rybne stały się popularnym daniem, często podawanym jako tania zakąska do mocnego alkoholu. 

Galareta z nóżek wieprzowych - hit PRL-u

W Polsce w zależności od regionu i składniki galaretka mięsna może nazywać się zimne nóżki, nóżki w galarecie, galart, a na Wschodzie studzienina lub kwaszenina. W czasach PRL zimne nóżki i kieliszek wódki, a czasami i dwa kieliszki były typowo męskim daniem nazywanym meduza i lorneta. Do dzisiaj wszelkiego typu galarety mięsne są podawane na rodzinnych i towarzyskich spotkaniach, pojawiają nawet w sylwestrowym menu wielu restauracji.

zimne-nozki
Zimne nóżki

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: