TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Dobra wiśniówka – oto kluczowe cechy, jakie powinna spełniać!

Czysta wódka jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji. Znacznie rzadziej pija się wódki gatunkowe, które niejednokrotnie mogłyby być wybawieniem dla osób, które nie przepadają za smakiem mocnych alkoholi! Wiśniówka to jedna z przedstawicielek tego typu trunku i jest zdecydowanie warta uwagi.

Jak zrobić wiśniówkę na spirytusie? Oto prosty przepis! 

Najpierw dokładnie płuczemy i drylujemy dojrzałe wiśnie, a spirytus mieszamy z wodą tak, aby uzyskać alkohol o mocy około 70%, następnie przygotowane wiśnie przekładamy do słoika, zalewamy je spirytusem i słoik odstawiamy w zaciemnione i ciepłe miejsce na sześć tygodni.

-W tym czasie potrząsamy naczyniem co kilka dni, aby zawartość się dokładnie wymieszała, po tym okresie przelewamy płyn do butelki, a pozostałe w słoiku owoce zasypujemy cukrem – w ten sposób będzie tworzył się syrop, co ułatwić możemy, potrząsając co jakiś czas słoikiem. Kiedy w końcu cały cukier się rozpuści, przelewamy syrop do wcześniej zlanego płynu i tak powstałą nalewkę przelewamy do butelek i odstawiamy na około cztery tygodnie – opowiada ekspert sklepu Krest oferującego wiśniówki – to tylko jeden z trunków, o którym firma wie bardzo wiele.

Tak przygotowany trunek uzyska największą głębię smaku po około roku. Właśnie wtedy warto go degustować. Jeśli interesuje nas wiśniówka z pestkami, wystarczy nie drylować naszych wiśni. 

Wiśniówka nalewka – czym charakteryzuje się ten trunek? 

Jest to słodka nalewka, inaczej zwana wódką smakową lub gatunkową i wytwarzana jest przy pomocy dojrzałych wiśni, cukru oraz czystego alkoholu. Przeważnie posiada od 30 do 35% mocy, choć oczywiście zdarzają się od tego wyjątki i jest możliwe, by znaleźć butelkę, która charakteryzuje się nawet 40 ABV. 

Wiśniówka to bardzo często świetna opcja dla osób, które lubią pić alkohol w towarzystwie lub przy okazji świętowania, lecz nie odpowiada im intensywny, palący smak czystej wódki. Ta nalewka dobrze współgra także z innymi napojami czy trunkami innego gatunku, co pozwala na stworzenie z nią niejednego smacznego i ciekawego drinka. 

dobra-wisniowka
                                                   Dojrzałe wiśnie to podstawa wiśniówki

Drinki z wiśniówką. Interesujące propozycje 

Ta nalewka jest wprost stworzona do łączenia jej z innymi produktami, jedną z możliwości jest dodanie jej do gorącej herbaty, co sprawi, że w efekcie otrzymamy jeszcze bardziej rozgrzewający i słodki napój. Łączyć ją można także z sokiem owocowym, a do tego duetu dorzucić kilka kostek lodu, plasterek cytryny lub limonki i podawać w wysokich szklankach do long drinków. Wiśniówką możemy zastąpić dowolny mocny alkohol, taki jak czysta wódka, whisky czy wino, w jakimkolwiek drinku, istnieje wiele interesujących przepisów wymyślonych konkretnie pod ten trunek! By wymienić tylko kilka, są to na przykład King Peter z tonikiem, Cherry Vodka Sour z sokiem z cytryny, cukrem i wodą gazowaną czy Fallen Angel z ajerkoniakiem i lemoniadą. 

Dobra wiśniówka na prezent 

Wódka gatunkowa to fantastyczny pomysł na podarunek, nawet dla kogoś, kto nie pija alkoholu regularnie. Osoba przez nas obdarowana może przygotować dzięki niej smaczne drinki lub pić solo, co ułatwia jej słodki i przystępny smak. Jeśli chcemy do nalewki dodać wartość sentymentalną, warto pomyśleć o przyrządzeniu jej samemu w domu! Warto pamiętać też o tym, by odpowiednio zapakować taki podarek. Ładne opakowanie i butelka skrywająca samodzielnie przygotowany trunek na pewno ucieszy osobę obdarowaną! 

Materiał zewnętrzny

Komentarze

  1. Bardzo lubię i w sezonie robię nalewkę z wiśni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobra wiśniówka jest u mnie zawsze mile widziana:-) Najczęściej mój tata robi, choć zdarza mi się kupić na specjalne okazje jako prezent:-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych