Chińskie naleśniki

Chińskie naleśniki

Przepis na Jianbing – naleśniki z jajkiem i szczypiorkiem.

Chińskie naleśniki przepis na Jianbing naleśniki z jajkiem i szczypiorkiem. Po chrupiące chińskie naleśniki Jianbing zawsze ustawia się długa kolejka. To jedno z najchętniej kupowanych śniadań ulicznych w Państwie Środka. Cienkie chińskie naleśniki są tanie, smaczne i zawsze świeże, bo przyrządzane przez ulicznych sprzedawców na Twoich oczach. Stąd zapewne ich ogromna popularność, naleśniki Jian bing można dziś kupić w większości europejskich stolic, gdzie zyskały nie mniejszą popularność niż chińska przyprawa 5 smaków (przepis). Chińskie naleśniki przepis, który znajdziesz poniżej nie sprawi Ci trudności, naleśniki po chińsku usmażysz dokładnie tak samo, jak zwykłe naleśniki. 

Tradycyjnie chińskie naleśniki podaje się ze świeżymi lub kiszonymi warzywami, chrupiącym chińskim krakersem Bao Cui i dwoma lub trzema pikantnymi sosami. Jednak przepis na chińskie naleśniki jest bardzo uniwersalny, możesz do nich użyć swoich ulubionych dodatków – resztek wędlin, pieczonego mięsa czy warzyw. Jeśli kiedyś zabraknie Ci czasu lub pomysłu na smaczny gorący posiłek, wykorzystaj przepis na chińskie naleśniki.

Domowe chińskie naleśniki przygotowuje się z mąki pszennej wymieszanej z mąką z fasoli mung, mąką sojową, jaglaną lub kukurydzianą. 

Aby przygotować te naleśniki w polskich warunkach z powodzeniem możesz użyć mieszanki mąki pszennej i mąki razowej. Te pyszne naleśniki podajemy zazwyczaj z sosem hoisin i słodkim sosem chili. 

chinskie-nalesniki
Chińskie naleśniki przepis na Jianbing – naleśniki z jajkiem i szczypiorkiem. Cienkie chińskie naleśniki są tanie i smaczne. Naleśniki po chińsku podawaj z warzywami, mięsem lub wędliną i pikantnym sosem. 

Chińskie naleśniki przepis

Proporcje na cztery naleśniki usmażone na patelni o średnicy 29 cm.

Ciasto na naleśniki chińskie

  • 70 g mąki pszennej uniwersalnej, 
  • 40 g mąki pełnoziarnistej,
  • 300 ml wody
  • szczypta soli,
  • olej do posmarowania patelni.

Na naleśniki  Jianbing nakładamy

  • po 1 rozbełtanym jajku na każdy naleśnik4 jajka
  • po 1 łyżeczce prażonych nasion sezamu, u nas biały i czarny,
  • 1 łyżkę drobno posiekanego grubego szczypiorku na każdy chiński naleśnik.

Sos do chińskich naleśników

  • 4 łyżeczki sosu hoisin, ale pomiń jeśli nie masz,
  • 4 łyżeczki sosu chilli

Dodatki do chińskich naleśników

  • mieszanka sałat,
  • świeże lub kiszone warzywa,
  • żółty ser,
  • pokrojone w plasterki resztki wędlin lub pieczonego mięsa.

Sos Hoisin, czarny sezam i inne produkty wykorzystywane m.in. w kuchni azjatyckiej można bez problemu kupić w sklepie internetowym Kuchnie Świata.

chinskie-nalesniki

Chińskie naleśniki jak zrobić

Przygotuj ciasto na naleśniki Jianbing

  • Zmiksuj lub wymieszaj, tak aby nie było grudek, oba rodzaje mąki z wodą i szczyptą soli. Ciasto powinno być na tyle rzadkie, aby można je było łatwo rozprowadzić, poruszając patelnią. Jeśli jest zbyt gęste, musisz dodać odrobinę więcej wody. Ciasto na naleśniki po chińsku możesz odstawić na pół godziny, aby odpoczęło, chociaż nie jest to konieczne. 

Usmaż naleśniki

  • Patelnię z nieprzywierającą powłoką posmaruj olejem (najwygodniej zrobić to za pomocą papierowego ręcznika). Rrozgrzej patelnię na średnim ogniu. Patelnia powinna być bardzo ciepła, ale nie tak gorąca, jak w przypadku zwykłych naleśników. Wlej ciasto i rozprowadź cienką warstwą po całej powierzchni patelni kołysząc naczyniem na boki. 
  • Kiedy ciast zetnie się od spodu na powierzchnię naleśnika wlej rozbełtane jajko i rozprowadź je na naleśniku. Najwygodniej zrobić to szpatułką do ciasta lub zewnętrzną stroną łyżki.
  • Posyp równomiernie naleśnik podprażonym sezamem i szczypiorkiem.
  • Kiedy jako się zetnie odwróć naleśnik na drugą stronę i smaż jeszcze około 30-45 sekund. Usmażony naleśnik przełóż na talerz.
  • Postępuj w ten sam sposób do wyczerpania ciasta. Z podanych wyżej proporcji usmażysz 4 naleśniki o średnicy 28-29 cm. 

Przygotuj naleśniki chińskie Jianbing

  • Każdy naleśnik posmaruj po stronie  bez jajka cienką warstwą sosu i nałóż ulubione dodatki.
  • Złóż naleśniki tak, aby nadzienie nie wypadło. Podawaj gorące.

Udostępnij przepis na chińskie naleśniki

Spodobał Ci się nasz przepis na chińskie naleśniki ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

chinskie-nalesniki

Rodzaje chińskich naleśników

Tradycyjny chińskie naleśniki jianbing powstały w prowincji Shandong na wschodnim wybrzeżu Chin. Chińskie naleśniki Jianbing składają się z mąki, jajek oraz nadzienia z warzyw i czasami mięsa. W zależności od regionu chińskie naleśniki mogą się nieco różnić, wiele miast ma własne wersje jianbing. Najpopularniejsze wersje chińskich naleśników jianbing to naleśniki w stylu Shandong i naleśniki w stylu Tianjin.

  • Chińskie naleśniki Jianbing z prowincji Shandong są chrupiącę i twardsze od polskich naleśników, ponieważ ciasto przygotowuje się z mąki kukurydzianej, mąki z sorgo lub z prosa. kukurydza, sorgo i proso. Oprócz warzyw i ewentualnie mięsa do tych naleśników wkłada się również smażone w głębokim tłuszczu chrupiące krakersy.
  • Naleśniki z Tianjin znane też jako Jianbing guozi są bardziej miękkie, ponieważ powstają z mąki z fasoli mung, która zawiera mniej glutenu. Do środka naleśników jianbing w stylu Tianjin wkłada się youtiao – smażony paluszek z ciasta parzonego.

chinskie-nalesniki

Chińskie naleśniki jianbing – śniadanie na które warto czekać

Określenie jianbing dosłownie oznacza „smażony naleśnik”. Zaliczane do najpopularniejszych chińskich fast foodów, tradycyjne naleśniki Jianbing pochodzą z prowincji Shandon, przepis ma już 2000 lat. W okresie Trzech Królestw wiele obiektów wojskowych uległo zniszczeniu. Poniszczone zostały też naczynia kuchenne, w tym woki. W tej sytuacji dowódca wojskowy Zhuge Liang rozkazał kucharzom zmieszać wodę z mąką pszenną i przygotować ciasto, które następnie kucharze rozsmarowali na tarczach lub płaskich miedzianych patelniach i upiekli nad ogniskiem. Żołnierze z pełnymi brzuchami i wzmocniony morale zwyciężyli w bitwie i tak narodziła się historia Jianbing. Z biegiem lat przepis i tradycja rozprzestrzeniły się na inne części Chin i obecnie jest to popularne śniadanie w całym kraju. Tak powstały te pyszne chińskie naleśniki wypełnione takimi składnikami, jak jajka, cebula i chińskie smażone w głębokim tłuszczu krakersy. Następnie przepis na naleśniki jianbing był przekazywany z pokolenia na pokolenie w prowincji Shandong i stopniowo rozprzestrzenił się na różne części Chin. Współcześnie jianbings są dla Chińczyków tym, czym naleśniki dla Polaków. 

W ciągu kilkunastu ostatnich lat naleśniki jianbing zyskały ogromną popularność na całym świecie. Od 2019 roku 30 kwietnia jest oficjalnym Światowym Dniem Jianbing, a chrupiące naleśniki z Chin można zjeść w restauracjach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie czy Australii.

chinskie-nalesniki
Chińskie naleśniki.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: