Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?
Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu? Domowe sposoby na zalane mieszkanie
Zalanie mieszkania to zawsze niemiła niespodzianka, ale może się zdarzyć każdemu. Żeby ograniczyć skutki zalania mieszkania, uniknąć problemów zdrowotnych i wrócić do normalności, osuszanie po zalaniu trzeba rozpocząć jak najszybciej. Skuteczne osuszanie pomieszczeń zajmuje niestety trochę czasu, jednak z odpowiednimi narzędziami możesz osuszyć zalane mieszkanie domowymi sposobami. Najważniejsze jest usuwanie wody, a w następnej kolejności usuwanie wilgoci oraz ewentualnie grzybów i pleśni.
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak skutecznie osuszyć mieszkanie, niezależnie od tego, czy doszło do małego wycieku wody, czy większej awarii.
Pęknięta rura w kuchni czy otwarte okna podczas ulewy mogą spowodować poważne szkody. Dlatego należy szybko rozpocząć usuwanie skutków zalania i dokładnie osuszyć zalane mieszkanie.
Co zrobić po zalaniu mieszkania?
Skutki zalania mieszkania mogą być dość kosztowne, dlatego osuszanie po zalaniu należy rozpocząć jak najszybciej, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego najpierw odłącz prąd w zalanym pomieszczeniu. Kolejny krok, to wyniesienie wszystkich mebli i dywanów z zalanego pomieszczenia, a następnie usuwanie wody i skuteczne osuszanie. W przypadku małej ilości wody można użyć wiader i ścierek, ale jeśli wody jest dużo, konieczne może się okazać użycie pompy.
W przypadku bardzo mocnego zalania, osuszanie pomieszczeń trzeba najczęściej zlecić firmie, która pomoże szybko i skutecznie osuszyć mieszkanie. Takie firmy łatwo znajdziesz w Internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: usługi osuszania budynków. Proces osuszania mieszkania będzie z pewnością szybszy.
Niestety, trzeba się również liczyć z koniecznością wymiany podłóg z paneli lub parkietu, a usuwanie wilgoci z murów może wymagać zerwania tynków na ścianach.
Osuszacze powietrza – Twoi sprzymierzeńcy w usuwaniu wilgoci
Osuszacze powietrza to jedne z najskuteczniejszych urządzeń, które pomogą w opanowaniu sytuacji po zalaniu mieszkania i kontrolowaniu poziomu wilgotności powietrza w domu. Osuszacze powietrza działają zasadzie kondensacji - zasysają wilgotne powietrze, chłodzą je wewnątrz urządzenia, co powoduje skroplenie pary wodnej, a następnie wypuszczają osuszone powietrze z powrotem do pomieszczenia.
Przenośny domowy osuszacz powietrza można ustawić w zarówno w domu, jak i w piwnicy lub garażu. Takie niewielkie urządzenie pomaga w skutecznym osuszaniu pomieszczeń, a następnie utrzymywaniu odpowiedniego dla zdrowia poziomu wilgotności powietrza. Na zdjęciu przenośny osuszacz powietrza Theo Stadler Form.
Jak wybrać osuszacz powietrza?
Korzystanie z odpowiedniego domowego osuszacza powietrza może poprawić jakość życia w domu, zwłaszcza w wilgotnych miesiącach lub w przestrzeniach, które są narażone na wilgoć, takich jak kuchnie czy łazienki. Osuszacz powietrza nie tylko pomaga kontrolować wilgotność powietrza, zapobiegając rozwojowi pleśni i grzybów, ale także poprawia ogólną jakość powietrza. W związku z tym ważne jest, aby dokładnie przemyśleć kilka kluczowych czynników przed dokonaniem zakupu. Najistotniejsze z nich, to:
- rozmiar pomieszczenia – im większe pomieszczenie, tym większa powinna być wydajność osuszacza (mierzona w litrach na dobę).
- wydajność osuszacza powietrza - wyrażana jest zazwyczaj w litrach na dobę i informuje, ile wilgoci osuszacz może usunąć z powietrza w ciągu 24 godzin. Do bardzo wilgotnych pomieszczeń, potrzebne są urządzenia o wyższej wydajności, które pomogą szybko osuszyć mieszkanie.
- sposób opróżniania zbiornika – niektóre urządzenia (np. osuszacze powietrza Theo oraz Lukas firmy Stadler Form) mają możliwość podłączenia węża do stałego odprowadzenia wody, co eliminuje potrzebę ręcznego opróżniania zbiornika.
- dodatkowe funkcje – niektóre domowe osuszacze powietrza mają funkcje też takie funkcje, jak oczyszczanie powietrza, sterowanie za pomocą smartfona, automatyczne wyłączanie po osiągnięciu ustawionego poziomu wilgotności powietrza, czy niski poziom hałasu.
Jak używać osuszacza powietrza?
Używanie osuszacza powietrza jest bardzo proste, jednak aby osuszacz powietrza działał efektywnie, umieść go w miejscu, gdzie cyrkulacja powietrza jest najlepsza. Zazwyczaj jest to centralna część pomieszczenia. Upewnij się, że nic nie blokuje wlotu i wylotu powietrza w urządzeniu. To stosunkowo niewielkie urządzenie pomaga skutecznie osuszyć mieszkanie. Bezpieczna dla zdrowia wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić 40-60%. Zdaniem specjalistów optymalna wilgotność powietrza to 40-45%.
Dobre osuszacze powietrza posiadają higrostat, który pozwala ustawić pożądany poziom wilgotności w pomieszczeniu. Urządzenie będzie automatycznie wyłączać się, gdy w pomieszczeniu będzie odpowiedni poziom, i włączać, gdy wilgotność wzrośnie.
Woda w osuszaczu zbiera się w zbiorniku, który należy regularnie opróżniać. Niektóre modele mają możliwość bezpośredniego odprowadzenia wody, co eliminuje potrzebę częstego opróżniania zbiornika.
Do czego można wykorzystać domowe osuszacze powietrza?
Osuszanie po zalaniu to nie jedyne zastosowanie osuszaczy. Domowe osuszacze powietrza są bardzo praktycznymi urządzeniami, a wykorzystanie osuszaczy powietrza pozwala także:
- zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów,
- domowe osuszacze powietrza pomagają regulować wilgotność powietrza, sprawiając, że oddychanie jest łatwiejsze, to szczególnie ważne dla osób cierpiących na astmę lub alergie.
- suszenie prania,
- zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów,
- poprawić jakości powietrza w domu,
- zmniejszyć osadzanie się wody w łazience i w kuchni,
Jak skutecznie osuszyć zalane mieszkanie – domowe sposoby na usuwanie skutków zalania
Oprócz stosowania osuszaczy powietrza, istnieje kilka prostych sposobów na obniżenie poziomu wilgoci w domu lub mieszkaniu. Dzięki nim, możesz szybciej osuszyć zalane mieszkanie.
- Wentylacja – wietrzenie pomieszczeń jest, zwłaszcza latem lub gdy jest ciepło, jednym z najważniejszych etapów usuwania wilgoci. Otwórz okna i drzwi, aby umożliwić cyrkulację powietrza. To dobry sposób na osuszanie po ulewie.
- Termowentylacja – używanie do osuszania ścian termowentylatorów i wentylatorów oscylacyjnych skraca czas osuszania.
- Ogrzewanie – jeżeli temperatura na zewnątrz na to pozwala, ogrzewanie pomieszczeń może przyspieszyć proces suszenia.
- Rośliny – niektóre rośliny, jak zamiokulkas, mogą pomóc w usuwaniu wilgoci z powietrza.
Po zalaniu mieszkania oraz w przypadku dużej wilgoci w domu nie sprawdzi się natomiast osuszacz adsorpcyjny, czyli taki, który wykorzystuje materiał pochłaniający wilgoć. Jego wydajność jest zbyt niska. Przy pomocy tego typu osuszaczy nie da się szybko osuszyć mieszkania.
Wentylator lub termowentylator przyśpieszy osuszanie ścian.
Usuwanie wilgoci i usuwanie grzybów po zalaniu mieszkania – jak zacząć osuszanie?
Dokładne osuszanie mieszkania wymaga czasu. Oprócz pozbycia się wody, ważne jest również odgrzybianie i usuwanie wilgoci, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Kiedy mieszkanie zostanie osuszone, czeka nas jeszcze gruntowne czyszczenie i dezynfekcja zalanych pomieszczeń.
Grzyby i pleśń lubią rozwijać się w wilgotnych warunkach, ale bezpośrednio po osuszaniu ścian i podłóg mogą jeszcze nie być widoczne. Sprawdź dokładnie wszystkie narożniki i zakamarki, to ulubione miejsca grzybów i pleśni. Na wszelki wypadek warto użyć środków antybakteryjnych i antygrzybiczych, które ułatwiają odgrzybianie i usuwanie pleśni oraz zapobiegają ich powstawaniu.
Informacje o usuwaniu wilgoci znajdziesz też w artykule Domowe sposoby na wilgoć w domu.
Czas osuszania mieszkania
W zależności do stopnia zalania oraz tego, jak szybko rozpoczniesz prace związane z osuszaniem mieszkania proces ten może zająć od kilku do kilkunastu tygodni. Czas osuszania mieszkania zależy nie tylko od stopnia zalania i warunków atmosferycznych, ale także od użytych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Przykładowo zabudowa z płyt MDF (szafy, garderoby) czy ściany z gipsu wchłaniają dużo wody. Osuszanie ścian tego typu może być bardzo czasochłonne, a często wręcz niemożliwe. Podobnie osuszanie podłóg z drewna jest trudne i długotrwałe.
Orientacyjny czas osuszania w zależności od stopnia zalania:
- małe zalanie (np. z przeciekającego urządzenia): od kilku godzin do kilku dni.
- zalanie średnie (np. jednego pomieszczenia): od kilku dni do 1 tygodnia.
- duże zalanie mieszkania (np. powódź w całym domu): od kilku do kilkunastu tygodni.
Udostępnij artykuł jak osuszyć mieszkanie po zalaniu
Jeśli spodobał Ci się artykuł jak osuszyć mieszkanie po zalaniu, to będzie nam miło, gdy zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
Komentarze
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych