Kotlety schabowe tradycyjne

Z czym kojarzy się Wam typowy polski obiad ?
Nam z kotletem schabowym albo z mielonym. Do tego oczywiście zasmażana kapusta, mizeria lub ulubiona surówka i mamy super szybki i smaczny obiad.
O kaloriach wspominać nie będę, bo jest ich.... dużo, za dużo, ale odrobina szaleństwa czasami nie zaszkodzi.
Kruchy, soczysty "schaboszczak" w złocistej, chrupiącej panierce to klasyk polskiej kuchni i nic nie poradzę na to, że go lubię :)

Składniki - na 4 kotlety
  • około 400-500 g schabu bez kości lub 550-650 g schabu z kością
  • 2 jajka
  • 1/2 szklanki bułki tartej
  • tłuszcz do smażenia (smalec, olej lub masło)
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie mąka pszenna do oprószenia kotletów
Przygotowanie
Schab umyć, osuszyć i pokroić na plastry o grubości około 1,5 do 2 cm. Każdy kotlet rozbić równomiernie tłuczkiem do mięsa, uważając aby w mięsie nie powstały dziury, Aby podczas rozbijania mięsa uniknąć pryskania, można umieścić kotlet w foliowym woreczku śniadaniowym.
Kotlety lekko posolić, oprószyć pieprzem i opcjonalnie obtoczyć w mące.
Jajka robić na średnio głęboki talerz, na drugi talerz wysypać bułkę tartą.
Każdy kotlet zamoczyć w rozmąconych jajkach, a następnie panierować w bułce tartej (tę czynność można powtórzyć, jeśli chcemy uzyskać grubszą panierkę).
Smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu do uzyskania mocno złotego koloru.
Podawać z ziemniakami, puree ziemniaczanym i ulubionymi dodatkami.





Komentarze

  1. Hehehe - informacja dla blogerek kulinarnych - odstająca panierka nie jest wadą, tylko wskaźnikiem że kotlet jest świeży - żeby panierka nie odstawała, to należy kotlety zapanierować dzień wcześniej i przetrzymać w lodówce. Mój komentarz jest związany z zaciekłą dyskusją, która kiedyś miałem okazję obserwować - w skrócie można by ją zatytułować, jak nie robić kotleta - wspomnianej metody nie polecam. Jakby co, to nie panierować za dużo na raz, albo usmażyć wszystko - przydadząsię do kanapek. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zenon - "odstająca panierka nie jest wadą, tylko wskaźnikiem że kotlet jest świeży - żeby panierka nie odstawała, to należy kotlety zapanierować dzień wcześniej i przetrzymać w lodówce" - ja to wiem, Ty to wiesz, ale wiele osób i tak będzie twierdzić inaczej

      Usuń
  2. Pierwszy raz robiłem kotleta schabowego w żuciu, całość na tym przepisie i muszę powiedzieć że wyszło bardzo dobre. Bałem się że nie będzie smaczne bo nie mam specjalnego talentu kulinarnego a okazuje się, że przepis jest na tyle dobry że wychodzi smacznie i bez problemu. Wielki dzięki za podzielenie się tym przepisem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: