Torcik bezowy z bitą śmietaną

Torcik bezowy z bitą śmietaną

jak wykorzystać białka jajek 

Torcik bezowy z bitą śmietaną to świetny sposób na wykorzystanie białek, które niekiedy pozostają po upieczeniu innych ciast.  Zazwyczaj wykorzystujemy je do przepisów babka drożdżowa na białkach albo szarlotka z bezą. Ponieważ po przygotowaniu klusek na parze miałam tym razem tylko dwa białka, wpadłam na pomysł, aby zrobić małe torciki bezowe z bitą śmietaną - taki tort Pavlova w wersji miniaturowej.

Przepis na babkę drożdżową na białkach
Przepis na kluski na parze

Torcik bezowy z bitą śmietaną
 

Torcik bezowy z bitą śmietaną

proporcje na dwa lub trzy torciki
  • 2 duże białka
  • 10 dag cukru pudru
  • 1 płaska łyżeczka skrobi ziemniaczanej
  • kilka kropli soku z cytryny
  • szczypta soli
Bita śmietana
  • 1 opakowanie (400 ml) mocno schłodzonej śmietany o zawartości tłuszczu 30% lub więcej
  • opcjonalnie 1 łyżeczka cukru pudru lub syropu klonowego lub miodu
  • opcjonalnie 1 łyżka likieru amaretto
Uwaga: Bitą śmietanę można przechowywać w lodówce nie dłużej niż 8 godzin. Jeśli chcecie zjeść torciki np. następnego dnia, to warto dodać do ubijanej śmietany łyżeczkę żelatyny rozpuszczonej w 2 łyżkach gorącej wody (dodajemy ją pod koniec ubijania śmietany). Dzięki dodatkowi żelatyny bita śmietana dłużej zachowa kształt i konsystencję.

Dodatki
  • świeże owoce
  • posypka czekoladowa
  • zmielone orzechy lub migdały

Torcik bezowy z bitą śmietaną przepis

Przygotowanie bezy: Białka lekko posolić, ubijać przez około minutę na  niskich obrotach miksera, a kiedy się spienią ustawić mikser na najwyższy poziom mocy. Kiedy piana nabierze gęstości,  nie przerywając ubijania stopniowo dodawać po jednej łyżce cukier, a następnie sok z cytryny i jeszcze chwilę ubijać. Na koniec dodać skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszać.
Jeśli chcecie przygotować torciki migdałowe, wystarczy po zakończeniu ubijania dodać zmielone migdały i delikatnie wymieszać do połączenia składników.

Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia lub silikonową matą do pieczenia.
Masę bezową przełożyć do rękawa cukierniczego (możecie do tego użyć ozdobnej tylki) i wyciskać na papier lub matę formując okręgi. Bezę można też nakładać za pomocą łyżki. Wyrównać lekko górę bezy, robiąc niewielkie wgłębienie po środku i pozostawiając odrobinę wyższe brzegi.
Piekarnik nagrzać do 160 stopni, wstawić bezę i natychmiast obniżyć temperaturę do 100-120 stopni.
Suszyć przez około półtorej do dwóch godzin. Zbyt szybkie suszenie spowoduje, że bezy stracą biały kolor. Pozostawić do wystudzenia na kilka godzin w lekko uchylonym piekarniku, a następnie udekorować bitą śmietaną i ulubionymi dodatkami.

Przygotowanie bitej śmietany:
Do wysokiego naczynia wlać mocno schłodzoną śmietanę,
Ubijać około pół minuty na najniższych obrotach miksera, a następnie zwiększyć obroty do maksymalnych.
Kiedy śmietana zacznie zmieniać konsystencję i zrobi się gęsta,  dodać cukier puder lub syrop klonowy i ewentualnie likier amaretto.
Ubijać do czasu, aż śmietana nabierze sztywności (w zależności od mocy miksera może to zająć od pięciu do kilkunastu minut).  
Im wyższa zawartość tłuszczu, tym krótszy czas ubijania.

Torcik bezowy z bitą śmietaną
Torcik bezowe z bitą śmietaną.

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: