Zupa grzybowa krem

Zupa grzybowa krem

Wigilijna zupa grzybowa

Podczas Wigilii nie może zabraknąć na stole aromatycznej tradycyjnej zupy grzybowej.
Prosta i szybka do zrobienia zupa grzybowa krem z grzybów leśnych i pieczarek, udekorowana smażonym porem i creme fraiche jest nie tylko bardzo smaczna, ale też pięknie i apetycznie się prezentuje.
Krem grzybowy z kilku gatunków grzybów świeżych i suszonych, na który przepis opracowała szefowa kuchni Agata Wojda będzie więc tegorocznym hitem naszych świąt.
Gęsta, aromatyczna zupa grzybowa krem jest na tyle pożywna, że można ją podawać bez jakichkolwiek dodatków, ale świetnie smakuje też z łazankami lub innym makaronem, grzankami albo z ziemniakami i kilkoma kroplami oliwy truflowej.
A Wy jakie zupy grzybowe przygotujecie na Wigilię?

Zupa-grzybowa-krem

Zupa grzybowa krem 

 składniki - proporcje dla 6 do 10 osób
  • 1,25 kg oczyszczonych pieczarek
  • 1 kg mrożonych grzybów, najlepiej podgrzybków
  • 2 średnie cebule drobno posiekane
  • 100g suszonych grzybów (jeśli to możliwe to najlepiej całych kapeluszy podgrzybków)
  • 1 pęczek włoszczyzny
  • 3 łyżki masła
  • 2 ząbki czosnku
  • pół puszki ugotowanej ciecierzycy
  • pół łyżeczki cukru
  • sól i pieprz do smaku

Do dekoracji
  • 1 duży por (tylko biała część)
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • olej do głębokiego smażenia
  • 2 opakowania creme fraiche
  • twarde pierniczki do starcia
  • sól, pieprz, cukier i ocet balsamiczny do smaku
  • mielone grzyby do dekoracji

Przepis na zupę grzybową krem

Z suszonych podgrzybków i włoszczyzny gotujemy bulion grzybowy, kiedy będzie gotowy odławiamy całe kapelusze przydadzą się później do dekoracji. Pieczarki myjemy, kroimy w plasterki, Mrożone podgrzybki rozmrażamy i dokładnie myjemy. Na dużej patelni rozgrzewamy masło, wrzucamy posiekaną cebulę, dodajemy pół łyżeczki cukru, mieszamy, dodajemy pieczarki i pozostawiamy przez 5 minut bez mieszania, aby się zrumieniły.
Dodajemy rozmrożone podgrzybki, odcedzoną ciecierzycę  i posiekany czosnek. Zostawiamy na kolejne 5 minut, po czym zalewamy bulionem  i gotujemy przez około 20- 25 minut. Doprawiamy solą i dużą ilością pieprzu. Miksujemy na gładki krem.

Wyjęte z bulionu kapelusze podgrzybków kroimy na cienkie paski i rumienimy na odrobinie masła albo oleju, doprawiamy sosem sojowym i odrobiną octu balsamicznego.

Pora myjemy, odcinamy zielną część, a białą  kroimy w cieniutkie patyczki o grubości 1 milimetra.
W rondelku rozgrzewamy olej, niewielkimi partiami smażymy pokrojonego pora na złoty kolor i przekładamy na papier do odsączenia. Gorącego pora oprószamy startym na drobnych oczkach piernikiem i leciutko solimy.
Zupę serwujemy z kroplą creme fraiche, porcją podsmażonych podgrzybków, usmażonym na  chrupiąco porem i proszkiem z suszonych grzybów.

Do zupy grzybowej krem idealnie pasuje niemieckie wino  Spätburgunder, Silvaner

Zupa grzybowa krem

Zupa grzybowa krem

Komentarze

  1. Przyznam szczerze, że do tej pory wino do zupy popijałam tylko raz: jak Chłop zrobił pyszny kremik pomidorowy, szczodrze doprawiony papryką... No bez wina nie dało się tego przełknąć ;-)
    Sama zupka grzybowa zapowiada się bardzo zacnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też raczej nie miałam dotąd zbyt wielu okazji picia wina do zupy, ale to połączenie jest świetne

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: