Wegetariańskie szaszłyki

Wegetariańskie szaszłyki

Przepis na szaszłyki z serem halloumi i warzywami.

Wegetariańskie szaszłyki z grilla smakują obłędnie, ale przygotujesz je również na patelni lub w piekarniku. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz wegetariańskie szaszłyki z halloumi, najbardziej znanym greckim serem, są doskonałe.. Najczęściej podaję do nich arabski hummus lub sos z pasty tahini. Te proste do przygotowania szaszłyki warzywne łączą w sobie pyszny marynowany ser halloumi i Twoje ulubione warzywa, tworząc bardzo smaczne danie. Szaszłyki warzywne oblane aromatyczną marynatą, możesz przygotować dzień przed imprezą. Grillowane szaszłyki z halloumi mają jeszcze jedną zaletę - przyrządzisz je o każdej porze roku z ogólnie dostępnych warzyw.  Jesienią i zimą, będą miłą odmianą codziennych posiłków. 

wegetarianskie-szaszlyki
Szaszłyki wegetariańskie z serem halloumi
 

Wegetariańskie szaszłyki 

Szaszłyki wegetariańskie w wersji z tofu, przygotowane na grillu elektrycznym są odpowiednie także dla osób, które stosują dietę po zawale serca.

  • 250 g sera halloumi, ale możesz zastąpić tofu
  • 1 czerwona papryka, 
  • około 20 pomidorków koktajlowych
  • 1 mała cukinia
  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 łyżeczka octu z czerwonego wina
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki suszonego oregano i 1 łyżeczka suszonego tymianku, ale możesz użyć przyprawy do dań włoskich
  • 3-4 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego,
  • pół łyżeczki mielonego chili, 
  • szczypta soli i mielony czarny pieprz do smaku

wegetarianskie-szaszlyki

Wegetariańskie szaszłyki przepis

1. Ser halloumi pokrój w kostkę o grubości około 1,5-2 cm. Czosnek drobniutko posiekaj. Pozostałe warzywa (z wyjątkiem pomidorków koktajlowych) pokrój w kostkę mniej więcej tej samej wielkości.  i Włóż warzywa i ser do miski lub naczynia do marynowania.

2.  W małej miseczce wymieszaj posiekany czosnek, oliwę, sok z  cytryny, ocet z czerwonego wina i suszone oregano. Wlej marynatę do warzyw i dokładnie wymieszaj. Odstaw warzywa do lodówki na kilka godzin. Jeśli używasz pojemników do marynowania, to wystarczy 30-40 minut. (podany czas dotyczy pojemników do marynowania Food Saver). 

3. Jeśli korzystasz z grilla elektrycznego, natłuść płytę do grillowania, aby ser nie przywierał. W przypadku grilla ogrodowego użyj tacki do grillowania szaszłyków z halloumi. 

4. Nadziej na przemian warzywa i ser na patyczki do grillowania. Grilluj na średnim ogniu około 8-10 minut, aż warzywa i ser ładnie się zrumienią. W połowie grillowania odwróć wegetariańskie szaszłyki na drugą stronę.

5. Podawaj ze świeżym pieczywem, hummusem lub sosem tzatziki. 

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na wegetariańskie szaszłyki z halloumi lub tofu ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten tekst na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

 Do aranżacji zdjęć bawarki wykorzystałam:

  • Grill elektryczny Tefal OptiGrill Elite z automatycznymi programami.
  • Młynek do pieprzu, www.tureckisklep.pl

wegetarianskie-szaszlyki

Co to jest halloumi

Halloumi to popularny w Grecji, na Cyprze i Turcji półtwardy ser, który w trakcie smażenia lub grillowania nie zmienia swojego kształtu ani konsystencji. Ser halloumi wytwarzany jest z mleka owczego lub z mieszanki mleka koziego, owczego i krowiego. W Grecji ser halloumi podaje się najczęściej jako przekąskę lub składnik sałatek. To również genialny dodatek do szaszłyków. Halloumi ma wysoką zawartość białka i stanowi dobre źródło wapnia, ale jest dość kaloryczny i wyraźnie słonawy. Ser halloumi możesz zastąpić indyjskim serem paneer. 

wegetarianskie-szaszlyki
Wegetariańskie szaszłyki.

Komentarze

  1. Lubię wegetariańskie szaszłyki. Dobra odskocznia od mięsnych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tym serem muszą być rewelacyjne. Lubię warzywa z grilla i takie szaszłyki zrobię sobie. Zdjęcia wyglądają cudnie:-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: