Kurczak i sumak w kuchni emigranta

Miłośnicy kuchni tureckiej i bliskowschodniej nie będą pewnie zaskoczeni tym przepisem, ale naszym pozostałym Czytelnikom należy się kilka słów wyjaśnienia do czego stosować sumak i co to właściwie jest.
Sumak jako przyprawa to wysuszone i zmielone na proszek jagody krzewu o tej samej nazwie, w Polsce uprawianego jako .... roślina ozdobna. Odradzam jednak samodzielne zbieranie sumaka, ponieważ niektóre gatunki są trujące.

Owoce sumaku mają lekko kwaskowy lub kwaskowo - słonawy smak  i ciemnoczerwoną, niemal brunatną barwę. Grubo mielone owoce (takie najczęściej można kupić w sklepach z przyprawami) są kleiste i lekko wilgotne. Nie należy kupować dużych ilości sumaka na zapas, ponieważ bardzo szybko wietrzeje.
Sumak, jako przyprawa doskonale komponuje się z wszelkimi rodzajami duszonego, smażonego lub grillowanego mięsa, rybami i owocami morza oraz warzywami.
Z powodzeniem można go stosować jak przyprawę do sałatek, zwłaszcza z serem feta oraz dipów, białych serów i jogurtu.
W Arabii Saudyjskiej, innych krajach Bliskiego Wschodu i w Turcji, sumak bardzo często zastępuje cytrynę. Jest też jednym z głównych składników mieszanki przyprawowej za'atar (zatar) (tutaj przepis)
Sumak korzystnie działa na przewód pokarmowy, przyspiesza trawienie oraz zapobiega biegunkom.
Poniżej przepis na popularne na Bliskim Wschodzie danie czyli musakhan - bardzo aromatyczny kurczak z sumakiem

Składniki (proporcje na około 1,5 kg mięsa)
  • 4 udka z kurczaka
  • 2 duże czerwone cebule pokrojone w cienkie półplasterki
  • 1 czerwona papryczka chili (usunąć nasiona) pokrojona w bardzo cienkie plasterki
  • 1/2 szklanki rosołu z kurczaka (może być z kostki, ale wtedy zmniejszamy ilość soli) 
  • 1/4 do 1/3 szklanki oliwy lub oleju
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę lub drobno posiekane
  • 4 łyżeczki sumaka (u mnie dostępny w każdym sklepie, w Polsce pewnie będzie można go kupić w sklepach z arabską żywnością)
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • 1/4 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
  • duża szczypta gałki muszkatołowej
  • duża szczypta cukru
  • sok z połowy cytryny
  • sól i pieprz do smaku
  • natka z pietruszki i orzechy piniowe lub pokruszone orzechy włoskie do dekoracji
  • ewentualnie po 1 łyżce stołowej melasy z granatów na porcję  (nie jest konieczne, ale nadaje ciekawy smak i....  ładnie wygląda)

Przygotowanie
Wymieszać ze sobą sumak, cynamon, kurkumę, ziele angielskie, gałkę muszkatołową, po 1/2 łyżeczki soli i pieprzu oraz 2- 3 łyżki stołowe oleju lub oliwy. Tak przygotowaną marynatą smarujemy kurczaka i odstawiamy na noc do lodówki.
Następnego dnia podsmażamy kurczaka przez ok. 15 minut na ciemnozłoty kolor na niewielkiej ilości oleju lub oliwy, a następnie wyjmujemy z patelni.
Na tym samym tłuszczu (trzeba będzie dodać trochę oleju, ale tylko tyle, żeby nie przypalić składników)  podsmażamy cebulę. Kiedy cebula zacznie zmieniać kolor dodajemy czosnek, papryczkę chili, szczyptę cukru i smażymy jeszcze 2 - 3 minuty, uważając żeby nie przypalić.
Rosół mieszamy z sokiem cytryny i dodajemy wraz z podsmażonym kurczakiem na patelnię i dusimy, do czasu aż mięso będzie miękkie lub pieczemy ok. 40 minut w rękawie foliowym w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. Rękaw trzeba rozciąć na ok. 10 - 15 minut przed końcem pieczenia, aby odparować nadmiar wody
Podawać z chlebem pita, pieczonymi ziemniakami (oczywiście posypanymi sumakiem ;) lub ryżem i sałatką z pomidorów, ogórków i cebuli.
Przed podaniem udekorować natką pietruszki, migdałami i orzechami
Tak przygotowanego kurczaka często piecze się i serwuje się na płaskich chlebkach taboon (jak na zdjęciu poniżej) układając warstwami kolejno chleb, cebulę i kurczaka.

Autor zdjęcia Gary Wise


Komentarze

  1. U mnie sumak dodaje się tylko do sałatek, głównie do takiej: nać z pietruszki+cebulka pokrojona w kostkę lub półplasterki+to posypane sumakiem. Często taką sałatkę dostanie się tu w restauracji. Ja sumaka dodaję do prawie każdej sałatki. Mamie przywożę, bo w Polsce go nie ma, albo jest, ale w normalnych sklepach brak. Mama dodaje też do sałatek :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sumak do sałatek, to podstawa, ale do mięsa też go sporo sypię :)

      Usuń
  2. Wypróbowałem - bardzo dobre.
    Zrobiłem dwa błędy - dałem za dużo oleju na początku i nie zlałem go przed cebulą. Poza tym moja kurkuma była chyba przeczasiała bo nie dała takiego kopa jakby mogła, toteż dodałem jej jeszcze pod koniec duszenia.
    Ogólnie przepis pierwsza klasa :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam przyprawe sumak np.dzisiaj mam kurczaka z sumakiem po Azerbaijan pychota.😘

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: