Bardzo kremowy pasztet słoikowy

Lubimy pasztety, zwłaszcza takie, które łatwo rozsmarowują się na chlebie. Zainspirowani przepisami Marderm i BonAir'a z forum wędlinydomowe.pl postanowiliśmy takowy pasztet przyrządzić. Nie byłbym jednak sobą, gdybym czegoś nie pozmieniał.
Przede wszystkim zwiększyłem ilość przypraw, bo lubię kiedy smak jest wyrazisty, a kaszę mannę zastąpiłem połową suchej kajzerki, bo..... nie chciało mi się iść do sklepu.
Smak pasztetu ?  Moim zdaniem idealny :)
Pasztet zyskał uznanie również u Pana Boczka

Składniki - proporcje na 3 słoiki o pojemności 300 ml
 • 450 g wieprzowiny (szynka lub łopatka)
 • 200 g podgardla lub bardzo tłustego surowego boczku
 • 100 g wątróbki drobiowej
 • 200 ml wywaru z mięsa
 • pół kajzerki
 • 1 jajko
 • 8 g soli
 • 1,5 g czarnego pieprzu
 • 0,5 g gałki muszkatołowej
 • duża szczypta ziela angielskiego
 • 1 mały liść laurowy
Przygotowanie
Wieprzowinę i podgardle pokroić w kostkę ok. 3x3 cm, podlać wodą, dodać liść laurowy i dusić do miękkości w niewielkiej ilości wody (zajmuje to około 1,5 godziny). W razie potrzeby uzupełnić wodę. Wywar z mięsa będzie nam potrzebny do przygotowania pasztetu.
W tym czasie umyć wątróbkę i namoczyć w ją w niewielkiej ilości chłodnego wywaru. Po godzinie moczenia sparzyć wątróbkę wrzącą wodą przez około minutę. Wywar w którym się moczyła wylać.
Po wystudzeniu mięso, podgardle, wątróbkę i namoczoną w wywarze z mięsa kajzerkę zmielić na sitku o jak najmniejszych oczkach (w naszym przypadku 2 mm). Dodać jajko, przyprawy, 200 ml wywaru z mięsa i zmiksować na gładką masę. Na tym etapie przygotowań pasztet będzie dość rzadki.
Tak przygotowany pasztet przelać do słoików.

Pasteryzacja
Słoiki z pasztetem pasteryzujemy w wodzie o temperaturze 100 stopni


Pojemność słoika
Pierwszy dzień pasteryzacji
Drugi dzień
pasteryzacji
Trzeci dzień
pasteryzacji
do 0,5 litra
60 minut
40 minut
30 minut
1 litr
90 minut
60 minut
45 minut
1.5 litra
120 minut
80 minut
60 minut
Trwałość
do 1 miesiąca pod warunkiem, że pasztet jest przechowywany w temperaturze poniżej 10 stopni C
Do 6 miesięcy w temperaturze poniżej 10 stopni lub do 1 miesiąca bez chłodzenia
Do 6 miesięcy bez potrzeby przechowywania w lodówce


Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: