TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jibneh shelal - syryjski ser

Pochodzenia tego sera sięga czasów wędrujących po całym Bliskim Wschodzie plemion beduińskich, jednak za jego ojczyznę najczęściej uznaje się Syrię i Armenię.
Jibneh shelal (znana jest też transkrypcja jibneh mshallaleh) pierwotnie przygotowywany był z mleka owczego lub koziego, obecnie coraz częściej wykorzystuje się mleko krowie.
W polskich warunkach najłatwiej będzie przygotować go z mozzarelli (najlepiej własnej produkcji).

Jibneh shelal - syryjski ser

  • 250 g sera mozzarella (im wyższa zawartość tłuszczu tym lepiej)
  • 1,5 litra wody
  • 1- 2 płaskie łyżki stołowe soli 
  • opcjonalnie 2 łyżeczki nasion czarnuszki lub kminku
  • opcjonalnie 1/4 łyżeczki rozdrobnionych jąder pestek dzikich wiśni lub ich zamienników

Przepis na jibneh shelal - syryjski ser

Podgrzać wodę do temperatury 85 - 90 stopni, dodać sól i wymieszać. Mozzarellę rozdrobnić lub zetrzeć na tarce o dużych oczkach, wrzucić do wody na około 2-3 minuty  (do czasu aż się roztopi), ale nie dopuścić do zagotowania sera.
Za pomoc łyżki cedzakowej wyjmować niewielkimi partiami roztopiony ser, zagniatać z przyprawami  i rozciągać go w jak najdłuższe nitki, które następnie skręcamy. Trzeba to robić ostrożnie, najlepiej w silikonowych rękawicach kuchennych ponieważ ser po wyjęciu z wody jest bardzo gorący. Nitki sera powinny być lśniące i gładkie.
Jeśli ser zbyt szybko stwardnieje i zacznie się kruszyć podczas rozciągania wystarczy ponownie włożyć go do bardzo gorącej wody lub podgrzać przez 15-20 sekund w kuchence mikrofalowej.
Uformowane warkocze wkładać do naczynia z lodowatą wodą do czasu, aż wykorzystamy całą roztopioną mozzarellę, a następnie osuszyć.
Przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym foliowym woreczku lub zapakowany próżniowo. Jibneh shelal można także zamrozić.
Można podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło (podgrzany przez chwilę w gorącej wodzie).
Poniżej film instruktażowy jak rozciągać i splatać jibneh shelal
w takiej postaci można najczęściej kupić ten ser w Arabii Saudyjskiej
 

Komentarze