Tarta ze śliwkami (mrożonymi)

Przygotowana z kruchego ciasta tarta ze śliwkami jest jedną z prostszych, a jednocześnie daje szereg możliwości. Jako nadzienie możemy wykorzystać dowolne świeże owoce sezonowe lub mrożone (np. śliwki). Popularne są też tarty z orzechami, czekoladą lub kremem. Tarta wyśmienicie smakuje na ciepło i  na zimno, a przy tym pięknie się prezentuje.
Ciekawostki: tarty były pieczone już w średniowieczu, a upowszechniły się w wieku XVI zwłaszcza w kuchni szlacheckiej.
Tarty najczęściej przygotowuje się z ciasta kruchego i francuskiego, jednak w niektórych recepturach wykorzystuje się ciasto drożdżowe.
Tartę z poniższego przepisu można upiec także bez formy, korzystając jedynie z blachy i papieru do pieczenia. Dużą blachę wykładamy papierem do pieczenia i na nim układamy rozwałkowane na okrągły placek ciasto. Na cieście kładziemy śliwki pozostawiając od krawędzi około 3 cm wolnego miejsca, po czym brzegi ciasta zawijamy na śliwki i lekko sklejamy.

Składniki ciasta (forma o średnicy 24 cm)
  • 230 g mąki pszennej
  • 130 g bardzo zimnego masła
  • 60-70 g cukru pudru (ilość cukru można nieco zmniejszyć, w zależności od upodobań)
  • 1 żółtko
  • pół łyżeczki ekstraktu waniliowego lub cukru waniliowego
  • szczypta soli
  • 1 jajko roztrzepane z łyżką mleka do posmarowania ciasta.
  • opcjonalnie 1czubata łyżka bardzo zimnego, gęstego jogurtu lub 2 łyżki lodowatej wody 
Składniki nadzienia
  • 250 -300 g śliwek (mogą być mrożone) 
  • 2-3 łyżki cukru
  • pół łyżeczki cynamonu
Przygotowanie
Mąkę wymieszać z cukrem pudrem, solą i przesiać na stolnicę. Dodać pokrojone w małą kostkę schłodzone masło i posiekać nożem, aż utworzą się niewielkie grudki przypominające kruszonkę (można to też zrobić przy pomocy blendera o dużej mocy).
Dodać żółtko i zimny jogurt (lub wodę) i zagnieść jednolite ciasto. Z ciasta uformować kulę, owinąć folią spożywczą i odstawić do lodówki na około 30-40 minut.
W międzyczasie pokroić śliwki na plasterki o grubości około 3 mm.
Schłodzone ciasto rozwałkować na podsypanej mąką stolnicy, w taki sposób, aby średnica ciasta była o kilka centymetrów większa niż średnica formy do tarty. Formę posmarować masłem i oprószyć mąką. Ciasto przełożyć do formy i lekko docisnąć do dna i brzegów. Ponad krawędzie formy powinno wystawać po około 2 cm ciasta.
Na cieście ułożyć plasterki śliwek tak, aby lekko zachodziły na siebie, oprószyć cukrem i cynamonem. Wystające ciasto zawinąć do wnętrza formy, lekko pozlepiać, nie dociskając do śliwek i posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem.
Piec przez około 40 minut (do zrumienienia) w piekarniku nagrzanym do 190 stopni (bez termoobiegu, tylko grzałka górna i dolna). Na 15 minut przed końcem pieczenia wyłączyć górną grzałkę.
Po upieczeniu brzegi ciasta oprószyć cukrem pudrem,
Życzymy smacznego.



Komentarze

  1. Bardzo lubię tak zawinięta tartę:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. One nie tylko są smaczne, ale też świetnie prezentują się na stole

      Usuń
  2. Ciasto ze śliwką to takie moje wspomnienie z dzieciństwa, więc uwielbiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma też inną zaletę, można je przygotować w dowolnym kraju :)

      Usuń
  3. No i ładnie i zgłodniałam ;) Uwielbiam takie dobroci <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam jutro - będę piekła :)

      Usuń
    2. Pysznie wygląda! Uwielbiam tarty, a taką przygotowuję zazwyczaj bez formy. Rozwałkowuję ciasto na papierze do pieczenia, wykładam owoce i luźno zawijam. Wtedy wychodzi taki naturalny kształt :)

      Usuń
    3. Też tak czasami robię, że piekę tylko na papierze :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: