Azjatycki bulion z wolnowaru

Dawno nie publikowaliśmy na blogu przepisów na potrawy z wolnowaru, więc przyszła pora aby te zaległości nadrobić. Zwłaszcza, że od kilku lat jest to drugi, zaraz po blenderze, najczęściej wykorzystywany sprzęt w naszej kuchni.
Na zdjęciu powyżej widzicie jeden z naszych slow cookerów, jest to wolnowar marki Crock-Pot o pojemności 5,7 litra (na stronie Crock-Pot znajdziecie dokładne parametry różnych modeli wolnowarów, więc nie będę go tutaj dokładnie opisywać).

Wracając jednak do przepisów - w najbliższym czasie będzie na naszym blogu wolnowarowo, trochę azjatycko, nieco europejsko, wyjątkowo aromatycznie i.... bardzo, bardzo smacznie :)

Mam nadzieję, że nasze kulinarne propozycje przypadną Wam do gustu, a azjatycki bulion z podanego niżej przepisu wejdzie na stałe do Waszego menu.

Składniki
  • 2 -3 duże udka z kurczaka i 1 porcja rosołowa lub 5-6 skrzydełek (można zastąpić około 1 kg wołowiny z kością lub pręgi wołowej)
  • 2-3 duże marchewki
  • 2 średniej wielkości cebule
  • 1 mały por (opcjonalnie)
  • kawałek selera (mniej więcej wielkości jajka)
  • 1 duża pietruszka
  • 1- 2 ostre papryczka chili
  • 1 gałązka trawy cytrynowej
  • kilka grzybów shitake
  • 2 grzyby mun
  • 4-5 ząbków czosnku
  • ok. 6 cm kawałek świeżego imbiru
  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
  • 1 laska cynamonu (ok. 6 cm długości)
  • 3-4 goździki
  • 1-2 gwiazdki anyżu
  • 1 łyżka cukru palmowego (czasami zastępuję go miodem lub cukrem trzcinowym)
  • 3-4 łyżki sosu sojowego
  • sól do smaku
  • natka kolendry lub pietruszki albo szczypiorek do dekoracji
 *** wegetarianie mogą pominąć mięso, bulion jest bardzo aromatyczny i może doskonale służyć jako baza do innych potraw.


Przygotowanie
Cebule (obrane lub w łupince) opal nad płomieniem lub przekrój na pół i mocno przypal na suchej patelni. Papryczki chili rozkrój i usuń pestki, pozostałe warzywa obierz i ułóż na dnie wolnowaru. Dodaj przyprawy (goździki, cynamon i anyż można najpierw podgrzać przez 2 minuty na suchej patelni, aby wydobyć więcej aromatu), obrany i przekrojony na 2 -3 części kawałek imbiru, czosnek, trawę cytrynową, sos sojowy, cukier palmowy lub jego zamiennik oraz grzyby mun i shitake. Na samym końcu umieść w wolnowarze mięso. Całość zalej zimną wodą do 3/4 wysokości garnka (wszystkie składniki powinny być zakryte).
Czas gotowania
opcja low - około 7 do 8 godzin
opcja high - około 6 do 7 godzin
W przypadku bulionu wołowego wydłuż czas gotowania o 1,5 do 2,5 godziny. Gotując ten bulion na wołowinie najczęściej włączam crock-pot na noc, a rano budzi nas zapach przepysznego rosołu :)
Kiedy bulion nieco przestygnie przecedź go przez gęste sito, ugotowane warzywa możesz wykorzystać do przygotowania sałatki jarzynowej, a mięso i pokrojone w cienkie paseczki grzyby dodać do rosołu przed podaniem.
Tak przygotowany bulion jest bardzo aromatyczny, my najczęściej jadamy go bez makaronu, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby serwować go z dodatkiem makaronu ryżowego lub sojowego.

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. I jest bardzo smaczny, ma też tą zaletę, że można do niego dodać inne ulubione składniki, ja często posypuję jeszcze drobno posiekanym szczypiorkiem

      Usuń
  2. Brzmi baaardzo aromatycznie. Dla mnie tradycjonalistki, która gotuje dwa rodzaje rosołu, drobiowy i wołowy, i nie ma mowy o mieszaniu mięs. Używam wszystkich tych przypraw, z wyjątkiem trawy cytrynowej i grzybków shitake, ale nie do rosołu. Może warto spróbować czegoś nowego. Zastanawiam się tylko, czy użycie właśnie wolnowaru może mieć wpływ na jakość, smak, potrawy. Warto, aby producent właśnie w ten sposób przetestował swój produkt. Wolnowar kontra tradycyjny garnek, ciekawe, a może smakowite, starcie.
    lulu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wolnowar ma ogromny wpływ na smak potraw, wywary są bardziej aromatyczne i zachowują więcej wartości odżywczych. Ponieważ potrawa jest gotowana w niskiej temperaturze warzywa tracą znacznie mniej cennych witamin. Mam wolnowar prawie cztery lata i mogę już coś na ten temat powiedzieć :) Polecam szczególnie do rosołów, bigosu, powideł śliwkowych, wszelkiego typu mięs i zup

      Usuń
  3. Dokładnie, dania z wolnowaru są bardziej aromatyczne i zdrowsze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: