Kurczak tandoori / tandoori chicken

Kurczak tandoori jest specjalnością prowincji Pendżab. Tradycyjnie przygotowuje się go w wykonanych z gliny piecach tandoor, w których temperatura często przekracza 450 stopni (dla porównania mój piekarnik osiąga maksymalnie 300 stopni z włączoną funkcją termoobiegu).
To m.in. jeden z powodów dla których w domowych warunkach tak trudno odtworzyć smak oryginalnego kurczaka tandoori. 

Mimo, że miałam okazję wielokrotnie jeść to danie przygotowane w tradycyjnym piecu, to uważam, że nasz domowy tandoori chicken wcale nie jest gorszy, choć niestety nie ma dymnego aromatu ;) 
Można oczywiście przygotować kurczaka tandoori na grillu, co także wielokrotnie robiliśmy.
Mieszanki tandoori masala używa się także do marynowania krewetek, ryb, wołowiny i baraniny. Piekłam kiedyś pstrąga tandoori - był wyśmienity.

Kurczak tandoori / tandoori chicken
Kurczak tandoori / tandoori chicken

Kurczak tandoori  - składniki

proporcje dla 3-4 osób
  • około 1 kg podudzi lub udek z kurczaka, czasami przygotowuję tandoori z piersi kurczaka (jak widać na zdjęciu) lub z całego kurczaka pokrojonego na kilka części.
  • 2 łyżeczki mieszanki garam masala
  • 2 łyżeczki mieszanki tandoori masala
  • 1 łyżeczka kashmiri chilli (można zastąpić zwykłą mieloną papryką chili)
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka startego imbiru
  • 1 łyżeczka przeciśniętego przez praskę czosnku
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka oleju
  • ok. 150 do 200 ml gęstego jogurtu
  • 2 łyżki soku z limonki (lub cytryny)
  • sól i pieprz do smaku
Ps. 
Garam masala i tandoori masala są dostępne m.in. w sklepie Kuchnie Świata


Kurczak tandoori - przygotowanie 

Mięso pozbawiam skóry, kości*** i dokładnie myję. Większe kawałki udek lub podudzi dość głęboko nacinam w dwóch - trzech miejscach. Jeżeli przygotowuję tandoori chicken z piersi kurczaka, to kroję je na kawałki o wymiarach około 2x3 cm. Pokrojone mięso przekładam do dużej miski, skrapiam sokiem z limonki, oprószam solą i pieprzem.
Pozostałe przyprawy mieszam z jogurtem, olejem, posiekanym czosnkiem i imbirem. Tak przygotowaną marynatą nacieram każdy kawałek kurczaka i odstawiam na noc do lodówki.
Po wyjęciu z lodówki mięso pozostawiam na blacie w kuchni na około 30 minut, po czym układam kawałki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub na kratce.
Tandoori z piersi kurczaka piekę w piekarniku nagrzanym do 230-240 stopni  przez około 15 minut, po czym przełączam na funkcję grillowania (tylko górna grzałka) i dopiekam jeszcze 3 do 5 minut. Tandoori z udek lub podudzi piekę około 20 - 25 minut i także dopiekam pod górną grzałką przez kilka minut.
Podaję najczęściej z ryżem basmati ugotowanym z dodatkiem kurkumy lub z ryżem jaśminowym. Doskonale smakuje też z chlebem naan
Przed podaniem można posypać posiekaną natką kolendry lub pietruszki.
Smacznego ;) 

ps. jeżeli nie zjecie wszystkiego, mięso tandoori możecie użyć jako składnik nadzienia do samosów.

*** nie jest konieczne trybowania mięsa, ale mięso z kością musimy piec nieco dłużej.

Kurczak tandoori / tandoori chicken
Kurczak tandoori / tandoori chicken


Komentarze

  1. Jadłam w Indiach, pyszne! Kupiłam sobie mieszankę i pieke w domu, ale chyba robiłam błąd, bo piekłam w dużo niższej temperaturze. Chętnie sprawdzę oba przepisy na tandori, dzięki:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedną z najlepszych mieszanek tandoori masala robi brytyjska firma TRS.
      ps. Niebawem będzie jeszcze jedna wersja kurczaka tandoori

      Usuń
  2. Widziałam kiedyś filmik na you tube, w ktorym pokazywano sztuczkę jak uzyskać smak jak z pieca. Wkładają do zamkniętego pojemnika kawałek dymiącego węgielka.
    Mieszanka, którą kupiłam w jakimś sklepie z przyprawami i drogimi pamiatkami dla turystów, nadaje się również do innych mięs. Eksperyment z żeberkami bardzo udany. Jestem zachwycona działam PRZYPRAWY I MARYNATY. Serdeczne dzięki! Pozdrawiam gorąco.

    OdpowiedzUsuń
  3. W kuchni indyjskiej przyprawy i marynaty to podstawa :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: