Wołowina z grilla

Dla wielu z nas majówka, to zarazem początek sezonu grillowego. Wreszcie chwila wytchnienia od codziennych obowiązków, możliwość biesiadowania w gronie przyjaciół i delektowania się samodzielnie upieczonymi na ruszcie smakołykami.
Kilka dni temu w artykule Jak przygotować grilla pisałam o podstawowych zasadach grillowania i marnowania poszczególnych produktów. Dzisiejszy post chciałabym poświęcić wołowinie.
Wołowina z grilla, to w mojej opinii, najlepsze z ogólnie dostępnych mięs, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę także jej walory zdrowotne.

Wołowina jest bogatym źródłem składników odżywczych

Jest przy tym, co szczególnie istotne dla osób dbających o linię, niskokaloryczna. Jak pisze dietetyk Agnieszka Piskała, wołowina zawiera około trzykrotnie więcej żelaza niż drób oraz aż czterokrotnie więcej cynku i chroniącej komórki nerwowe witaminy B12. Jest  źródłem pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie aminokwasy potrzebne do maksymalnego wykorzystania spożytego białka do budowy własnych tkanek organizmu.[1] Mięso wołowe jest też bogate w L-karnitynę i usprawniającą metabolizm witaminę B6


Jak wybrać wołowinę na grilla

Do grillowania i smażenia najlepiej wybrać antrykot, rostbef lub polędwicę. Aby nasze steki miały odpowiednią kruchość wołowina powinna być sezonowana. Sezonowanie wołowiny (nazywane także dojrzewaniem) ma na celu nadanie jej delikatności i aromatu. Ci z Was, którzy korzystają w domu ze zgrzewarek próżniowych mogą spróbować sezonować wołowinę techniką na mokro, opisałam to w poście Zgrzewarki próżniowe - do czego się przydają
Jednak nawet najlepsza zgrzewarka nie zapewni nam takiego smaku i aromatu, jakim charakteryzuje się wołowina dojrzewająca w specjalnych pomieszczeniach o ściele określonej wilgotności i temperaturze. Takie produkty ma w swojej ofercie dobrze wszystkim znana firma Sokołów SA. Wyroby z Sokołowa oznaczone widocznym poniżej logo Uczta Qulinarna to, w mojej subiektywnej ocenie,  jedne z najlepszy, dostępnych na polskim rynku produktów z wołowiny.


Nie sposób w tym poście omówić cały asortyment, nie jest to zresztą moim celem, przybliżę więc tylko kilka wyrobów, które najbardziej lubimy.
  • Steki z polędwicy (Główka i Filet Mignon) to najwspanialsza uczta dla miłośników grillowania. Wykrawane z najsmaczniejszej część tuszy wołowej są delikatne, kruche i soczyste. Wspaniale smakują z grilla i z patelni. Nie wymagają marynowania, wystarczy obficie posypać je świeżym, grubo zmielonym pieprzem.

  • Steki z antrykotu - kruchego i soczystego mięsa poprzerastanego drobnymi żyłkami tłuszczu (tzw. marmurek) są bardzo delikatne i podobnie jak polędwica, nie wymagają marynowania. To zresztą nasze ulubione steki. Mogą być zarówno z kością (kawałek żebra) jak i bez kości.

  • z rostbefu powstają bardzo miękkie steki, niewiele ustępujące smakiem stekom z polędwicy. Cenię je na równi ze stekami z antrykotu. Występują w wariancie z kością i bez kości. Są bardzo soczyste i kruche.
  • z krzyżowej  przygotowuje się stek sirloin, o zdecydowanym, intensywnym smaku.  Jest odrobinę twardszy niż steki z rostbefu. 
  • Bavette - to stek z łaty wołowej,  która pomimo, iż uznawana jest za nieco gorszy rodzaj wołowiny także doskonale sprawdza się na grillu i na patelni, a przy tym jest znacznie tańsza niż polędwica.
Z mielonego mięsa z łaty wołowej "Sokołów" przygotował doskonałe, już przyprawione i gotowe do grillowania burgery wołowe.


Przygotowanie wołowiny na grilla

Wołowina, którą zamierzamy grillować lub smażyć powinna mieć temperaturę otoczenia. Dlatego należy wyjąć ją z lodówki na około 30 do 60 minut przed pieczeniem na grillu lub patelni.
Na kilka, a nawet kilkanaście godzin przed pieczeniem, wołowinę można zamarynować,W skład marynaty oprócz oleju, ziół i ulubionych przypraw, powinien wchodzić także kwaśny składnik (np. sok z cytryny, ocet, wino), który powoduje kruszenie mięsa.

Wołowina dobrze komponuje się z rozmarynem, tymiankiem, kminem rzymskim, natką kolendry i pietruszki, estragonem, szałwią i miętą. Do marynat i potraw z mięsa wołowego możemy dodać czosnek, imbir, chili, cebulę, świeże i suszone grzyby leśne lub orientalne, pomidory i koncentraty pomidorowe.

Źródła:
[1] http://ucztaqulinarna.pl/media/gfx/uq/Wolowina_skladniki.pdf

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: