Gelato Festival 2018 w Warszawie

Gelato Festival 2018 w Warszawie już 9-10 czerwca 


Znacie kogoś, kto nie lubi lodów?
Ja nie znam takich osób, a dla wszystkich lodomaniaków mam wspaniałą wiadomość – w dniach 9-10 czerwca odbędzie się w Warszawie Gelato Festival – prawdziwe święto lodów włoskich, podczas którego 16 najlepszych mistrzów lodów powalczy o zwycięstwo i laur najlepszego “lodziarza” Europy. Zostańcie, tak jak my członkami jury publiczności, spróbujcie najlepszych smaków całkowitych nowości podczas ich prapremiery.


“Podróżującą fabrykę lodów” na którą składają się ogromne food trucki będzie można odwiedzić w dniach 9-10 czerwca w godzinach 12.00-20.00. na terenie Wodnego Parku, przy ulicy Dominika Merliniego 4. Liczne degustacje i warsztaty sztuki lodziarskiej, rywalizacja prawdziwych mistrzów to tylko niektóre z wielu atrakcji. Odwiedzający będą mieć okazję nie tylko skosztować smaków najlepszych w Europie, niespotykanych lodów, ale także podczas gier i zabaw edukacyjnych poznać ich historię i tajniki powstawania.
Bilety w cenie 25 złotych (dzieci o wzroście do 1 metra wchodzą bezpłatnie) upoważniają do spróbowania wszystkich niepowtarzalnych smaków biorących udział w konkursie oraz przygotowywanych podczas warsztatów, do uczestnictwa w zajęciach kulinarnych i korzystania z innych atrakcji Gelato Festival, a przede wszystkim do udziału w jury publiczności oraz głosowania na smak, który najbardziej przypadł Wam do gustu.


Podczas zakończonych już włoskich “przystanków” tysiące Włochów zjadło ponad 20 ton najwyższej klasy lodów, wykonanych przez 64 różnych mistrzów. Włosi na swoich “przystankach” także  wybierali ulubione smaki. Jak dotąd zwycięzcami były lody z dziką miętą (Florencja), z orzechami (Turyn), ze słonymi orzeszkami ziemnymi (Rzym) oraz “ogórek, limonka i imbir” (Mediolan).
Jakie smaki wybierzemy podczas polskiego „przystanku”, przekonamy się już niebawem w Warszawie.


Po zakończeniu polskiej edycji wydarzenia, Gelato Festival odwiedzi London (23-24 czerwca) i Wiedeń (6-7 lipca). Finał trasy europejskiej odbędzie się we Florencji podczas Festiwalu “All Star” 14-16 września. W konkursie zostaną wybrani mistrzowie tegorocznej edycji oraz najlepsi z najlepszych, od roku 2010 do dzisiaj. Następnie Gelato Festival wyruszy przez Atlantyk do Stanów Zjednoczonych, gdzie odwiedzi osiem miejsc na zachodnim i wschodnim wybrzeżu.

Tegoroczna, dziewiąta już, edycja Gelato Festival 2018 jest jednocześnie otwarciem Gelato Festival World Masters 2021, wielkiego konkursu dla najlepszych kreatorów lodów na naszej planecie. Lody i ich smaki będą oceniać setki smakoszy przez najbliższe 4 lata na 5 kontynentach. W ten sposób zostanie wyłoniony zwycięzca, który otrzyma tytuł Mistrza Świata w kreowaniu lodów. Najlepsi (8 mistrzów lodów, po jednym z każdego “przystanku”) uzyskają prawo do uczestniczenia w konkursie finałowym.


Ciekawostki o lodach:
W Chinach lody zaczęto produkować już 2000 lat przed naszą erą. Wyrabiano je z mieszaniny mleka, ryżu i owoców. Starożytni Grecy i Rzymianie jedli śnieg z miodem i owocami. Tradycyjne lody indyjskie – kulfi, przygotowywane ze słodzonego i aromatyzowanego mleka powstały w XVI wieku w imperium Mogołów.
W średniowiecznej Europie stolicą lodowych przysmaków stały się Włochy. Kiedy w 1533 roku włoska księżna Katarzyna Medycejska poślubiła księcia Orleanu, Henryka II i przeprowadziła się do Francji, zabrała ze sobą z włoskich szefów kuchni, którzy mieli przepisy na smakowe lody i sorbety. Klasyczne włoskie lody jeszcze bardziej niż pizza czy spaghetti są, z historycznego punktu widzenia, pierwszym produktem, który można nazwać Ambasadorem Włoskiej Kuchni. Wynalazł je w 1559 roku Bernardo Buontalenti, pomysłowy artysta pochodzący z Florencji, który podczas bankietu na dworze Medyceuszy zaserwował pierwszy zimny krem na bazie mleka, miodu i żółtka jajka. Od tamtego czasu lody zaczęły się rozpowszechniać najpierw we Włoszech, a następnie we Francji i całej Europie.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: