Kurczak Zagrodowy - co z ciebie za typ

Kurczak jaki jest, każdy widzi - chciałoby się powiedzieć parafrazując słowa Benedykta Chmielowskiego. I jest to w 100% prawda - kurczaki widzimy niemal na każdym stoisku z mięsem.
Ale jak wybrać tego najsmaczniejszego i najzdrowszego? Na co zwrócić uwagę? - o tym sprzedawcy nie mówią, a jeśli już, to niezwykle rzadko.

Kurczak Zagrodowy - co z ciebie za typ

W ubiegły piątek miałam przyjemność wziąć udział w warsztatach kulinarnych marki Zagrodowy. Oprócz świetnych dań, które przygotowaliśmy na podstawie receptur i pod czujnym okiem Macieja Nowickiego, szefa kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, mieliśmy też okazję dowiedzieć się co nieco o kurczaku Zagrodowym z Podlasia.
A jest to kurczak wart uwagi konsumentów, zwłaszcza tych, którzy w trosce o zdrowie, swoje i najbliższych, chcą dokonywać świadomych wyborów.

Kurczak Zagrodowy - co z ciebie za typ

Czy kurczak zagrodowy jest zdrowy?

  • żywiony jest wyłącznie naturalną karmą roślinną bez GMO, jego dieta opiera się na zbożach i słoneczniku, czyli tym co kurczaki lubią najbardziej
  • rośnie wolno, bo aż 56 dni, dla porównania - drób ras mięsnych, intensywnie tuczonych przed ubojem rośnie zaledwie 42 dni.
  • chowany jest w naturalnych warunkach, w małych, rodzinnych gospodarstwach zlokalizowanych na Podlasiu, z dala od dużych miast i  ma dostęp do zagrody na świeżym powietrzu, 
  • mięso kurczaka Zagrodowego jest wolne od antybiotyków, jeśli kurczak zachoruje, to nawet pomimo tego, że leczony jest za pomocą naturalnych wyciągów ziołowych (tzw. fitoterapia), nie jest już sprzedawany pod marką Zagrodowy
  • jego mięso charakteryzuje się delikatnym smakiem, wysoką zawartością białka i niską zawartością tłuszczu, jest więc doskonałą propozycją dla osób na diecie lekkostrawnej, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych
Kurczak Zagrodowy różni się dość znacznie wyglądem od typowych, dostępnych na marketowych półkach brojlerów. Wywodzi się od kur wiejskich, jest więc regularniej umięśniony, smuklejszy i zdecydowanie bardziej wybiegany. Udka kurczaka zagrodowego nie ociekają od nadmiaru tłuszczu, skóra jest cieńsza, a mięso bardziej kruche.
Słowo "zagrodowy" nie jest w tym przypadku jedynie nazwą marki, ale ściśle odzwierciedla metody chowu kurczaków, który przebiega pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym i sanitarnym.

Z mięsa kurczaka Zagrodowego, możemy przygotować wszystko - od doskonałego rosołu, filetów, galaretek i legumin po pieczone udka i wiele innych pyszności. Podczas warsztatów przygotowaliśmy dania opracowane przez Macieja Nowickiego
  • rosół polski z pielmieniami,
  • kurczak na dyni w kminie i kolendrze
  • skrzydełka z agrestem i anyżem
  • zapiekanka z kurczaka z ryżem
Już za kilka dni będę mogła zaprosić Was do skorzystania z tych przepisów.

Kurczak Zagrodowy - co z ciebie za typ
Kurczak Zagrodowy - co z ciebie za typ
Kurczak Zagrodowy - co z ciebie za typ

Kurczak Zagrodowy - co z ciebie za typ

Komentarze

  1. Dobrze wiedzieć, takie artykuły otwierają oczy. Nie wiedziałam, że kurczaki rosną tak krótko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie za to cenię sobie możliwość udziału w warsztatach kulinarnych. Zawsze można się czegoś nowego nauczyć :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: