Kofta korma z czerwoną soczewicą

Kofta korma z czerwoną soczewicą

 orientalne klopsiki w sosie z czerwoną soczewicą - shahi kofta korma


Kofta korma z czerwoną soczewicą to nic innego jak klopsiki z mielonego mięsa w gęstym, zawiesistym sosie z czerwonej soczewicy, pomidorów i aromatycznych przypraw. Zamiast soczewicy można użyć też łuskanej ciecierzycy, ale wówczas przygotowanie tego pysznego, rozgrzewającego dania zajmie znacznie więcej czasu.
Przepis na kofta korma z czerwoną soczewicą jest bardzo łatwy i z pewnością na stałe zagości w Waszym menu, zwłaszcza zimą i w chłodne jesienne dni.
Kofta korma z czerwoną soczewicą jest popularna na wschodnim pograniczu Pakistanu i Afganistanu, ale różne jej warianty można spotkać także w Indiach, Iranie, czy w dawnych kaukaskich republikach Związku Radzieckiego
Nasza kofta korma z czerwoną soczewicą smakuje niczym potrawa z królewskiego stołu - dlatego w nazwie znalazło się słowo "shahi" (królewski)

Kofta-korma-z-czerwona-soczewica
Kofta korma z czerwoną soczewicą

Przepis na kofta

proporcje dla 3-4 osób
  • 600 g mięsa mielonego (drób, jagnięcina lub wołowina)
  • 1 czerwona cebula starta na tarce lub bardzo drobno posiekana
  • 2 ząbki czosnku drobno posiekane
  • pół łyżeczki mielonej ostrej papryki
  • pół łyżeczki mielonego kuminu
  • pół łyżeczki mielonej kolendry
  • duża szczypta cynamonu
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie 1 łyżeczka startego imbiru
  • opcjonalnie garść drobno posiekanej natki kolendry lub pietruszki
  • olej lub masło ghee do obsmażenia mięsa.
Uwaga: Produkty takie jak masło ghee czy przeprawy popularne na Bliskim i Środkowym Wschodzie można bez problemu kupić sklepie internetowym Kuchnie Świata

Jak zrobić kofta

Wszystkie składniki wymieszać ze sobą i odstawić na kilka godzin lub na całą noc do lodówki. Z mięs uformować kulki i obsmażyć na rozgrzanym tłuszczu na ciemno złoty kolor.

Przepis na korma z czerwoną soczewicą

  • trzy czwarte szklanki czerwonej soczewicy
  • 2  zielone lub czerwone chili pokrojone w cienkie plasterki
  • 2 cebule drobno pokrojone 
  • 2 ząbki czosnku drobno posiekane
  • 1 łyżeczka czerwonego chili w proszku
  • 1 lub 2 goździki 
  • pół łyżeczki cynamonu
  • 3 mięsiste pomidory lub 2-3 łyżki stołowe koncentratu pomidorowego
  • 1 średni batat (około 300-350g)
  • 3 łyżki natki kolendry do dekoracji
  • sól i pieprz do smaku 
  • olej lub masło ghee do smażenia 

Jak zrobić sos korma z czerwoną soczewicą

Na tłuszczu zrumienić cebulę, kiedy nabierze jasnozłotego koloru dodać posiekany czosnek i przyprawy i mieszając smażyć jeszcze około 1 do 2 minut. Dodać obrane ze skórki i pokrojone na małe kawałki pomidory lub koncentrat pomidorowy, czerwoną soczewicę, pokrojonego w kostkę batata i papryczki chili. Podlać wodą i gotować około 20 minut, aż soczewica będzie miękka. Dodać kofty, zmniejszyć płomień na minimalny i gotować kolejne 20 minut, od czasu do czasu delikatnie mieszając
Przed podaniem posypać natką kolendry. Serwować z pieczywem lub z ryżem.

Uwaga: kofta korma z czerwoną soczewicą jest daniem dość pikantnym, więc ilość ostrych przypraw możecie nieco zmniejszyć.

Korma kofta z czerwoną soczewicą z wolnowaru

Przygotować kofty (pulpeciki mięsne) zgodnie z przepisem powyżej. Przełożyć do wolnowaru.
Dodać składniki sosu korma, podlać wodą, tak aby warzywa były całkowicie zakryte. Gdyby sos okazał się zbyt gęsty podlać dodatkowo niewielką ilością wody.
Czas wolnowarzenia:
opcja low - 5-6 godzin
opcja high - 3-4 godziny

Trochę ciekawostek o kofta korma

Kofta to rodzaj pulpetów z mięsa mielonego lub warzyw bardzo popularny w kuchni bliskowschodniej, na subkontynencie indyjskim oraz w krajach Kaukazu, na Bałkanach i w Azji Środkowej.
Zazwyczaj koftę przygotowuje się z jagnięciny, baraniny, wołowiny lub kurczaka, W Grecji, na Cyprze i na Bałkanach można zjeść kofty wieprzowe. W całych Indiach popularne są także kofty wegetariańskie (między innymi z ziemniaków i sera paneer), a na południu Indii i w niektórych rejonach Zatoki Perskiej kofty rybne.
Kofty zazwyczaj podawane są w rożnego rodzaju sosach, w Polsce najbardziej popularny jest wariant turecki czyli kofta z grilla.

Co to jest korma

Korma dosłownie oznacza „wolne gotowanie" (duszenie) mięsa lub warzyw. Historia tej potrawy sięga XVI wieku i ekspansji Wielkich Mogołów. Podobno była serwowana już w 1654 roku podczas otwarcia zaliczanego do siedmiu cudów świata mauzoleum Taj Mahal, które indyjski władca Szahdżahan wybudował, by uczcić swoją żonę.
Klasyczna korma to zamarynowane w jogurcie mięso, najpierw duszone na maśle ghee, a następnie gotowane wraz z karmelizowaną cebulą i aromatycznymi przyprawami, do czasu aż sos stanie się gęsty i zawiesisty. Czasem do zagęszczenia stosuje się zmielone migdały lub orzechy. Przygotowanie klasycznej kormy to długotrwały proces, ponieważ aby nie dopuścić do zważenia się jogurtu korma gotowana jest w niskiej temperaturze.
We współczesnych przepisach wśród składników korma znajdziemy najczęściej mięso lub warzywa, jogurt lub mleko kokosowe, cebulę, papryczki chili, często także pomidory i przyprawy. Niemal każdy region ma swoją własną wersję korma. Wykwintne, podawane na specjalne okazje kormy często określane są jako "shahi korma" czyli królewska korma.

Kofta-korma-z-czerwona-soczewica
Kofta korma z czerwoną soczewicą

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: