Krucha tarta z jabłkami i musem

Tarta z jabłkami, musem jabłkowym i cynamonem

Najsłynniejszy francuski deser


Krucha tarta z jabłkami i musem jabłkowym czyli tarte aux pommes uznawana jest za jeden z najpopularniejszych francuskich deserów. I nic w tym dziwnego, tartę z jabłkami i musem upiecze nawet totalne kulinarne beztalencie, a i tak będzie pyszna. Istnieje tysiąc i jeden sposób na przygotowanie tarty z jabłkami, ale jeśli dodamy do tego francuskiego klasyka polski akcent w postaci najlepszych na świecie Jabłek Grójeckich, to możemy zacząć ubiegać się o kulinarnego Nobla.

Krucha tarta z jabłkami i musem

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że dość często publikuję ciekawostki na temat pochodzenia lub historii potraw. Chciałam to zrobić również przy okazji przepisu na tartę francuską, a tu... zonk. Znalazłam co prawda wiele artykułów na temat takich wypieków jak tarta normandzka czy serwowana na gorąco tarta tatin, ale o historii najprostszej francuskiej tarty z jabłkami i musem informacji było niewiele.

Przepis na najlepsze kruche ciasto na tartę

proporcje na formę o średnicy 22-24 cm
  • 220 g mąki pszennej tortowej
  • 110 g miękkiego masła
  • 1 żółtko lub 2-3 łyżki zimnej wody
  • 2-3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • dodatkowo masło do wysmarowania formy i bułka tarta do obsypania formy

Nadzienie do kruchej tarty z jabłkami i musem

  • 6-7 Jabłek Grójeckich
  • 2 łyżki miodu
  • pół łyżeczki cynamonu lub do smaku
  • szczypta mielonych goździków
  • 1 łyżka masła
W rondelku rozpuszczam masło. Cztery lub pięć jabłek obieram, wycinam gniazda nasienne, kroję na małe kawałki, wkładam do rondla i smażę około 20-30 minut, aż jabłka się rozpadną i odparuje nadmiar wody.
Masę jabłkową odstawiam na około 30 minut do przestudzenia. Do musu jabłkowego dodaję miód,  cynamon i goździki. Całość mieszam do połączenia składników.

Pozostałych jabłek nie obieram. Przekrawam je na pół, wydrążam gniazda nasienne i każdą połówkę kroje na plasterki o grubości około 3 mm

Jak zrobić ciasto na tartę z jabłkami


Mąkę mieszam z cukrem pudrem i solą. Dodaję pokrojone w małą kostkę masło i zagniatam do chwili, aż utworzą się grudki przypominające kruszonkę. Teraz dodaję ekstrakt z wanilii i żółtko (lub wodę) i całość zagniatam ręką, aż powstanie jednolite ciasto. Jeśli ciasto bardzo klei się do rąk podsypuję niewielką ilością mąki i jeszcze chwilę zagniatam. Formuję kulę, zawijam ją w folię spożywczą i odkładam na około 1 godzinę do lodówki.
Wyjęte z lodówki ciasto rozwałkowuję na placek grubości około 3 do 4 mm. Formę na tartę smaruję cienko masłem i oprószam bułką tartą.
Wykładam ciasto do formy, obcinam wystające brzegi, nakłuwam na całej powierzani widelcem i podpiekam przez około 10 -12 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Na podpieczony spód wykładam mus jabłkowy, a na nim układam plasterki jabłek. Piekę około 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Po upieczeniu polewam syropem przygotowanym z 2 łyżek miodu, 3 łyżek wody i szczypty goździków albo oprószam cukrem pudrem.

Krucha tarta z jabłkami i musem świetnie smakuje na ciepło i na zimno.

Krucha tarta z jablkami i musem

Co warto wiedzieć o Jabłkach Grójeckich

Nieco lepiej poszło mi z Jabłkami Grójeckimi, jednym z najlepszych polskich produktów eksportowych. W sadach położonych w okolicach Grójca oprócz znanych nam, popularnych gatunków, uprawiane są też odmiany nieco już zapomniane, które Francuzi nazywają pommes oubliée (zapomniane jabłka). To m.in. koksa pomarańczowa czy starking, które powstały w XVIII i XIX wieku. Do najstarszych odmian jabłek, które spotkamy pod wspólną marką Jabłka Grójeckie należy też, pochodząca prawdopodobnie z Guberni Kurskiej (Rosja), antonówka.
W zorganizowanym w 2010 roku konkursie na Największe Jabłko Powiatu Grójeckiego pierwsze miejsce zdobyła właśnie antonówka, która ważyła 886 gramów i miała 43 cm obwodu. Potraficie sobie wyobrazić tak duże jabłko?
Warto wiedzieć, że Jabłka Grójeckie mają szereg właściwości prozdrowotnych i zawierają o około 5% więcej przeciwutleniaczy, niż te same odmiany wyhodowane w innych regionach Polski.

Krucha tarta z jabłkami i musem

Jakie jabłka do tarty z jabłkami, szarlotki i innych ciast

Jabłka Grójeckie charakteryzują się wyższą kwasowością niż te same odmiany wyhodowane w innych rejonach Polski. Zawdzięczają to specyficznemu mikroklimatowi regionu grójeckiego. Są idealnym składnikiem słodkich wypieków, dżemów i musów oraz dodatkiem do mięs jak np. kaczka z jabłkami
Przyjęło się, że do szarlotek i tart używamy odmian o wyraźnie kwaśnym smaku, jeśli jednak nie chcemy dodawać cukru lub użyć go mniej idealne będą jabłka słodko-kwaśne.

Kwaśne odmiany Jabłek Grójeckich

  • Gloster - słodko-kwaśne jabłka idealne do ciast z jabłkami, szarlotek i tart
  • Granny Smith - ich niepodważalną zaletą jest to, że po przekrojeniu niemal nie ciemnieją. Wyraźnie kwaskowe i twarde, można je ułożyć w plastrach na wierzchu tarty i być pewnym, że się nie rozpadną.
  • Antonówka i Szara Reneta - stare odmiany, które sprawdzą się w przypadku wszystkich ciast z jabłkami, szarlotek i tart. Idealne także przygotowania przetworów na zimę..

Słodkie i słodko - kwaśne gatunki Jabłek  Grójeckich

  • Golden Delicius - słodko-winny smak, cudowny aromat i kruchość powodują, że są idealne do strudla z jabłkami, szarlotki i tarty.
  • Jonaprince - to kolejna odmiana o słodko-kwaśnym smaku i twardym miąższu. Świetna do tarty, szarlotki i wszelkich ciast z jabłkami. Nadaje się także do musów i racuchów. Właśnie tych jabłek użyłam do naszej dzisiejszej tarty, którą widzicie na zdjęciach.
  • Lobo - kruche i kwasowe jabłka, idealne do przygotowania musu jabłkowego oraz wszelkich przetworów 
  • Ligol - o lekko korzennym, słodkawo-kwaśnym smaku jest idealny na szarlotkę, dość szybko rozpada się podczas podsmażania.
Krucha tarta z jabłkami i musem
Krucha tarta z jabłkami i musem.

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: