TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy

i syrop z kwiatów czarnego bzu.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy to już kolejny przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu, który pojawia się na naszym blogu. Tym razem zawarłam w nim także przepis na doskonały na wszelkie przeziębienia i ból gardła syrop z kwiatów czarnego bzu z cytrusami. Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy smakuje tak samo wybornie, jak nalewka z kwiatów czarnego bzu z ananasem (przepis).  Kwiatostany czarnego bzu najlepiej zbierać od maja do czerwca.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy, podobnie jak syrop z kwiatów czarnego bzu, jest nie tylko bardzo aromatyczna, posiada też wiele właściwości prozdrowotnych. Kwiaty czarnego bzu mają działanie napotne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne, moczopędne i przeciwwirusowe, a stosowane zewnętrznie także przeciwzapalne. Syropy i nalewki z kwiatów czarnego bzu stosuje się w leczeniu przeziębień, stanów zapalnych dróg oddechowych i chorób reumatycznych. Nalewka z kwiatów czarnego bzu ma też właściwości rozgrzewające i pomaga w stanach ogólnego osłabienia organizmu.

Syrop z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy 

Aromatyczny syrop z kwiatów czarnego bzu może być stosowany nie podczas przeziębienia, świetnie sprawdza się również do aromatyzowania słodkich wypieków lub jako dodatek do lemoniady.

Uwaga: W pyłku, kwiatach i owocach czarnego bzu występują alergeny, które mogą wywołać nieżyt nosa, zapalenie spojówek i duszności

Pewnie zainteresują Was też
Przepisy na nalewki
Nalewka z kwiatów czarnego bzu z ananasem 

Nalewka-z-kwiatow-czarnego-bzu-i-pomaranczy

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy

  • 50-60 baldachów dobrze rozwiniętych kwiatów czarnego bzu. 
  • 1 kg cukru (ilość cukru można zmniejszyć do 700-800 g jeśli nalewka ma być bardziej wytrawna) 
  • 1 litr wody 
  • 1 litr spirytusu
  • 2-3 średniej wielkości cytryny
  • 1 pomarańcza i sok wyciśnięty z 2-3 pomarańczy
  • opcjonalnie 1-2 goździki
Uwaga: Nalewka z kwiatów czarnego bzu z miodem o delikatnym smaku - akacjowym lub lipowym, jest równie smaczna, jednak trudno będzie ją sklarować.

Syrop z kwiatów czarnego bzu przepis

Baldachy czarnego bzu rozłożyć na minimum godzinę na jasnym podłożu, aby wszelkie robaczki zdążyły się ewakuować. Kwiatów czarnego bzu nie myjemy, mycie wypłukuje ich najcenniejszy składnik - pyłek kwiatowy. Teraz przed nami najbardziej uciążliwy etap pracy - oczyszczenie baldachów z zielonych gałązek i listków, które dodają goryczki. Zawsze staram się aby było ich w słoju jak najmniej, ale i tak kilka tam trafi.

Z 2-3 dokładnie umytych pomarańczy wyciskam sok. Wodę zagotowuję z cukrem i sokiem z pomarańczy i usuwam powstałą pianę. Cytryny i pozostałą pomarańczę sparzam wrzątkiem, dokładnie szoruję szczoteczką, kroję w plastry i usuwam pestki.

Kwiaty czarnego bzu i pokrojone w cienkie plasterki cytrusy układam w czystym, wyparzonym wrzątkiem słoju naprzemiennie, warstwami. Zalewam wrzącym syropem cukrowym, w razie potrzeby dociskam kwiaty, tak aby były całkowicie zakryte. Kiedy zawartość słoja ostygnie dodaję około 150-200 ml spirytusu, aby zapobiec fermentacji (możecie na tym etapie pominąć dodawanie alkoholu, wówczas przed przelaniem do butelek syrop trzeba doprowadzić do wrzenia). Mieszam, lekko zakręcam słój i odstawiam na około 48 godzin w chłodne miejsce lub do lodówki. Codziennie potrząsam słojem. W ten sposób, po odcedzeniu kwiatów i przefiltrowaniu płynu przez lnianą ściereczkę lub gazę, otrzymuję  syrop z kwiatów czarnego bzu, który doskonale działa na przeziębienie.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy przepis

Aby zrobić nalewkę z kwiatów czarnego bzu, po 2, maksymalnie 3 dniach dodaję pozostały spirytus, ponownie mieszam, zakręcam słój i odstawiam na około 6-7 tygodni w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Co kilka dni potrząsam słojem. Po tym czasie przecedzam nalewkę przez gęste sitko lub gazę, a następnie kilkakrotnie filtruję przez filtry do kawy..

Nalewka z kwiatów czarnego bzu z cytrusami powinna leżakować w ciemnym i chłodnym miejscu jeszcze minimum 3 do 6  miesięcy, ale najlepsza jest po roku. Po pewnym czasie nalewka ciemnieje, jest to naturalny proces i nie należy się tym martwić.

Nalewka-z-kwiatow-czarnego-bzu-i-pomaranczy
Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy

Komentarze