Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy

i syrop z kwiatów czarnego bzu.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy to już kolejny przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu, który pojawia się na naszym blogu. Tym razem zawarłam w nim także przepis na doskonały na wszelkie przeziębienia i ból gardła syrop z kwiatów czarnego bzu z cytrusami. Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy smakuje tak samo wybornie, jak nalewka z kwiatów czarnego bzu z ananasem (przepis).  Kwiatostany czarnego bzu najlepiej zbierać od maja do czerwca.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy, podobnie jak syrop z kwiatów czarnego bzu, jest nie tylko bardzo aromatyczna, posiada też wiele właściwości prozdrowotnych. Kwiaty czarnego bzu mają działanie napotne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne, moczopędne i przeciwwirusowe, a stosowane zewnętrznie także przeciwzapalne. Syropy i nalewki z kwiatów czarnego bzu stosuje się w leczeniu przeziębień, stanów zapalnych dróg oddechowych i chorób reumatycznych. Nalewka z kwiatów czarnego bzu ma też właściwości rozgrzewające i pomaga w stanach ogólnego osłabienia organizmu.

Syrop z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy 

Aromatyczny syrop z kwiatów czarnego bzu może być stosowany nie podczas przeziębienia, świetnie sprawdza się również do aromatyzowania słodkich wypieków lub jako dodatek do lemoniady.

Uwaga: W pyłku, kwiatach i owocach czarnego bzu występują alergeny, które mogą wywołać nieżyt nosa, zapalenie spojówek i duszności

Pewnie zainteresują Was też
Przepisy na nalewki
Nalewka z kwiatów czarnego bzu z ananasem 

Nalewka-z-kwiatow-czarnego-bzu-i-pomaranczy

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy

  • 50-60 baldachów dobrze rozwiniętych kwiatów czarnego bzu. 
  • 1 kg cukru (ilość cukru można zmniejszyć do 700-800 g jeśli nalewka ma być bardziej wytrawna) 
  • 1 litr wody 
  • 1 litr spirytusu
  • 2-3 średniej wielkości cytryny
  • 1 pomarańcza i sok wyciśnięty z 2-3 pomarańczy
  • opcjonalnie 1-2 goździki
Uwaga: Nalewka z kwiatów czarnego bzu z miodem o delikatnym smaku - akacjowym lub lipowym, jest równie smaczna, jednak trudno będzie ją sklarować.

Syrop z kwiatów czarnego bzu przepis

Baldachy czarnego bzu rozłożyć na minimum godzinę na jasnym podłożu, aby wszelkie robaczki zdążyły się ewakuować. Kwiatów czarnego bzu nie myjemy, mycie wypłukuje ich najcenniejszy składnik - pyłek kwiatowy. Teraz przed nami najbardziej uciążliwy etap pracy - oczyszczenie baldachów z zielonych gałązek i listków, które dodają goryczki. Zawsze staram się aby było ich w słoju jak najmniej, ale i tak kilka tam trafi.

Z 2-3 dokładnie umytych pomarańczy wyciskam sok. Wodę zagotowuję z cukrem i sokiem z pomarańczy i usuwam powstałą pianę. Cytryny i pozostałą pomarańczę sparzam wrzątkiem, dokładnie szoruję szczoteczką, kroję w plastry i usuwam pestki.

Kwiaty czarnego bzu i pokrojone w cienkie plasterki cytrusy układam w czystym, wyparzonym wrzątkiem słoju naprzemiennie, warstwami. Zalewam wrzącym syropem cukrowym, w razie potrzeby dociskam kwiaty, tak aby były całkowicie zakryte. Kiedy zawartość słoja ostygnie dodaję około 150-200 ml spirytusu, aby zapobiec fermentacji (możecie na tym etapie pominąć dodawanie alkoholu, wówczas przed przelaniem do butelek syrop trzeba doprowadzić do wrzenia). Mieszam, lekko zakręcam słój i odstawiam na około 48 godzin w chłodne miejsce lub do lodówki. Codziennie potrząsam słojem. W ten sposób, po odcedzeniu kwiatów i przefiltrowaniu płynu przez lnianą ściereczkę lub gazę, otrzymuję  syrop z kwiatów czarnego bzu, który doskonale działa na przeziębienie.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy przepis

Aby zrobić nalewkę z kwiatów czarnego bzu, po 2, maksymalnie 3 dniach dodaję pozostały spirytus, ponownie mieszam, zakręcam słój i odstawiam na około 6-7 tygodni w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Co kilka dni potrząsam słojem. Po tym czasie przecedzam nalewkę przez gęste sitko lub gazę, a następnie kilkakrotnie filtruję przez filtry do kawy..

Nalewka z kwiatów czarnego bzu z cytrusami powinna leżakować w ciemnym i chłodnym miejscu jeszcze minimum 3 do 6  miesięcy, ale najlepsza jest po roku. Po pewnym czasie nalewka ciemnieje, jest to naturalny proces i nie należy się tym martwić.

Nalewka-z-kwiatow-czarnego-bzu-i-pomaranczy
Nalewka z kwiatów czarnego bzu i pomarańczy

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: