6/27/2019

Nalewka z zielonych orzechów włoskich

Nalewka na zielonych orzechach włoskich 

Orzechówka staropolska


Nalewka z zielonych orzechów włoskich (orzechówka) jest naturalnym lekiem na wiele dolegliwości, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego.
Orzechówka ma silne działanie odtruwające, działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, grzybobójczo i skutecznie niszczy pasożyty przewodu pokarmowego. Nalewka z orzecha włoskiego pomaga w przypadku niestrawności i wzdęć, wzmacnia organizm oraz oczyszcza krew.
Nalewka na zielonych orzechach włoskich oraz napar z liści orzecha włoskiego stosowane są w profilaktyce cukrzycy. Właściwości orzechów włoskich wykorzystuje się też zewnętrznie w leczeniu trądziku, zapaleń ropnych, grzybicy oraz nadmiernej potliwości stóp i żylaków.
Zielone, niedojrzałe  orzechy włoskie zawierają około 25 garbników, są bogatym źródłem witamin C, PP, E i witamin z grupy B oraz fosforu, miedzi i jodu.

Nalewka orzechowa nie należy do najsmaczniejszych - ma cierpko - gorzkawy smak. Orzechówka to raczej lekarstwo niż alkohol, ale podana z dodatkiem soku jabłkowego nabiera zupełnie innego smaku i aromatu.

Nalewka-z-zielonych-orzechow-wloskich

Kiedy zbierać zielone orzechy włoskie na nalewkę orzechówkę

Orzechy na nalewkę zrywamy zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca, ale termin w dużej mierze zależy od pogody. Zielone orzechy na nalewkę powinny być miękkie, a po przekrojeniu powinien z nich wyciekać sok.

Nalewka z zielonych orzechów włoskich - dawkowanie

  • profilaktycznie - 10 kropli nalewki raz dziennie
  • w przypadku problemów żołądkowych - po 40 kropel trzy razy dziennie 
Nalewka-z-zielonych-orzechow-wloskich

Zielone orzechy włoskie na nalewkę


Nalewka z zielonych orzechów włoskich przepis

  • około 40-50 młodych zielonych orzechów włoskich (najbardziej odpowiednie są te zrywane od końca czerwca do połowy lipca, w kiedy są jeszcze miękkie)
  • 500 ml spirytusu 96%
  • 200 ml czystej wódki 
  • 300 ml wody
  • około 40 dag cukru
Przydadzą się też
  • duży szklany słój ze szczelnym zamknięciem
  • rękawice aby nie pobrudzić rąk podczas krojenia orzechów

Jak zrobić nalewkę z zielonych orzechów włoskich

Orzechy umyć, każdy przekroić na 4-6 kawałków i włożyć do dużego słoja. Połowę cukru (20 dag) dodać do orzechów, potrząsnąć kilka razy słojem. Całość zalać spirytusem i wódką. Zakręcony szczelnie słój odstawić w ciepłe  miejsce na minimum 2 miesiące i co dwa - trzy dni potrząsać słojem, aby cukier całkowicie się rozpuścił.
Po około 2 miesiącach  zlać nalewkę filtrując ją przez kilkukrotnie złożoną gazę.

Z pozostałych 20 dag cukru i 300 ml wody ugotować syrop cukrowy  Wystudzony syrop dodać do pozostałych z nalewki orzechów i odstawić na około miesiąc. Co kilka dni potrząsać słojem.
Po miesiącu syrop przefiltrować przez gazę i dodać go do nalewki.

Nalewkę pozostawić na kolejne 2 miesiące, aby wytrącił się osad. Po tym czasie delikatnie zlać alkohol znad osadu filtrując go przez filtr do kawy, przelać do butelek i odstawić do dojrzewania na minimum pół roku.
Nasza najstarsza nalewka na zielonych orzechach włoskich pochodzi z.... 1999 roku.

Źródła:
1. Liść orzecha włoskiego (Juglandis folium) – działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz bezpieczeństwo stosowania w chorobach skórnych, Natalia Derebecka, Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Postępy Fitoterapii 3/2012, s. 197-202
2.Królewski orzech włoski, dr inż. Janusz R. Mroczek, Zakład Biologicznych Podstaw Rolnictwa i Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Rzeszowskiego

PS. Nie jestem lekarzem ani farmaceutą, a zawarte w tym artykule informacje dotyczące właściwości leczniczych opracowałam na podstawie podanych wyżej źródeł. Nie zastąpią one wizyty u lekarza ani konsultacji farmaceuty. Nawet najlepsze suplementy diety nie mogą być zamiennikiem zróżnicowanej diety. 

Nalewka-z-zielonych-orzechow-wloskich

Nalewka z zielonych orzechów włoskich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Drukuj lub zapisz przepis