Konfitura jabłkowo - ananasowa

Konfitura jabłkowo - ananasowa

Przepis na egzotyczny dżem 


Konfitura jabłkowo - ananasowa - przepis, który przebojem wdarł się do naszego kuchennego repertuaru i od razu zajął wysokie miejsce na liście.. Absolutnie genialne połączenie smaku najlepszych polskich jabłek i pachnących słońcem tropików ananasów.

Uwielbiałam dżemy i konfitury jako dziecko i tak mi już zostało do dnia dzisiejszego. Moja babcia smażyła pyszne konfitury, a jej powidła śliwkowe udało mi się podrobić dopiero po kilku latach. Jednak zawsze były to przetwory z polskich owoców. Z egzotycznymi owocami zaczęłam eksperymentować dopiero w Arabii Saudyjskiej, ucząc się głównie od moich koleżanek z Indii. Były to zazwyczaj pikantne i baaardzo pikantne sosy chutney podawane do różnych potraw. Tam też po raz pierwszy jadłam chutney z ananasa i jabłek.  Zajadałem, aż mi się uszy trzęsły, a skoro można zrobić chutney, to można i konfiturę jabłkowo - ananasową.

Konfitura-jablkowo-ananasowa
Konfitura jabłkowo - ananasowa - przepis Cztery Fajery

Problemem jest to, że ananas nie zawiera pektyn, zawierają je natomiast skórka i gniazda nasienne z jabłek. Przygotowany z nich wywar jest nie tylko bardzo aromatyczny, ale też konieczny, jeśli nie chcemy dodawać środków żelujących. Najlepiej sprawdzają się do tej konfitury Jabłka Grójeckie ze słodko - kwaśnych odmian jak Jonaprince, Lobo lub Ligol. Powodów jest kilka - po pierwsze, w przypadku Jabłek Grójeckich mamy pewność, że na skórce nie znajdziemy nadmiaru środków ochrony roślin. Po drugie w skórce tych właśnie jabłek jest znacznie więcej przeciwutleniaczy, niż w tych samych odmianach wyhodowanych w innych regionach Polski. Po trzecie wreszcie - charakteryzują się wysoką zawartością pektyn, niezbędnych do stabilizacji przetworów z ananasów i marakui. Warto przy tym wiedzieć, że pektyny zapobiegają wchłanianiu cholesterolu do krwioobiegu.

Konfitura-jablkowo-ananasowa

Jak pewnie zauważyliście, używam w tym przepisie zamiennie słów dżem i konfitura, ale równie dobrze mogłabym użyć określenia powidła jabłkowo - ananasowe, bo na 100 g gotowego produktu użyłam ponad 150 g owoców.

Konfitura-jablkowo-ananasowa

Konfitura jabłkowo - ananasowa - skład

  • około 1,5 kg Jabłek Grójeckich
  • około 1 kg ananasa
  • 1 kg cukru lub więcej jeśli ma być bardzo słodka
  • 2 łyżki soku z cytryny 
  • 1 łyżeczka kwasu cytrynowego 
  • woda

Konfitura jabłkowo - ananasowa - przepis

Jabłka dokładnie myjemy, obieramy ze skórki i wydrążamy gniazda nasienne (nie wyrzucamy ich). Obrane jabłka kroimy w drobną kostkę i wkładamy do naczynia z wodą zakwaszoną sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym, aby nie ciemniały.
Do płaskiego rondla wkładamy skórki jabłkowe i gniazda nasienne. Wlewamy tyle wody, żeby były niemal zakryte i gotujemy na niewielkim ogniu około 30-40 minut. Wywar odcedzamy przez sitko, a wygotowane skórki i gniazda wyrzucamy.

Do rondla wkładamy pokrojone w drobną kostkę jabłka i ananasa. Dodajemy przygotowany wywar i gotujemy na niewielkim ogniu około 10 minut. Dodajmy cukier i sok z cytryny i gotujemy około 40 minut lub dłużej, do czasu, aż dżem osiągnie pożądaną przez nas konsystencję.
Gorący dżem przekładamy do czystych, wyparzonych słoików i pasteryzujemy w zależności od wielkości od 15 do 25 minut.

Konfitura-jablkowo-ananasowa
 Konfitura jabłkowo - ananasowa

Komentarze

  1. genialny przepis, już czuję smak tej wspaniałej konfitury! Nigdy nie jadłam takiego rarytasu, świeże pieczywo z wiejskim masłem i do tego ta konfitura, mniam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest bardzo prosta do przygotowania i ma absolutnie genialny smak. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie miała takiej konsystencji, jak typowy dżem

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: