Chutney z gruszek

Chutney z gruszek

wytrawny dżem z gruszek do mięs, wędlin, ryb, serów i sałatek.

Chutney z gruszek przepis, na pyszny słodko - ostry dodatek do wielu dań poznałam niemal rok temu dzięki Agacie Wojdzie. Od siebie dodałam odrobinę pikanterii w postaci chili. Chutney gruszkowy z chili, dyni i cebuli jest banalnie prosty do zrobienia. Wytrawny dżem z gruszek zazwyczaj podaję na zimno, ale równie dobrze smakuje na ciepło.  Chutnej z gruszek pasuje do pieczonego mięsa, deski serów, kanapek z wędliną, a nawet do ryb. Pikantny chutney z gruszek można podawać także jako sos do makaronu

Chutney-z-gruszek
Chutney z gruszek - Cztery Fajery

Chutneye to rodzaj dżemów z owoców i/lub warzyw. W Indiach słodki lub wytrawny chutnej podaje się niemal do wszystkiego. Również w Arabii Saudyjskiej, gdzie mieszkaliśmy i gdzie znaczący odsetek obcokrajowców stanowią Hindusi były one bardzo popularne. To dzięki naszym hinduskim sąsiadom z compoundu pokochałam chutneye, a chutney z mango oraz chutney kokosowy na stałe zagościły w naszej kuchni.

Chutnej z gruszek czyli wytrawny dżem gruszkowy jest przepyszny. Dojrzałe w słońcu gruszki, aromatyczne goździki i odrobina pikanterii powodują, że trudno odmówić sobie nałożenia kolejnej porcji.

Chutney-z-gruszek

Chutney z gruszek - składniki

  • 3 łyżki oleju
  • 3 gruszki obrane, oczyszczone z gniazd nasiennych, pokrojone w 1cm kostkę
  • 150-200 g dyni, obranej pokrojonej w 1 cm kostkę
  • 1 cebula drobno posiekana
  • pół łyżeczki skórki otartej z wyparzonej cytryny
  • pół łyżeczki płatków chili albo mielonego chili
  • 1 łyżeczka ziaren gorczycy
  • 3 goździki
  • około 150 ml białego octu winnego
  • około 40 g cukru
  • pół łyżeczki kurkumy
  • sól i pieprz do smaku

Chutney z gruszek przepis

Gruszki i dynię obieramy, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w 1 cm kostkę. Cebulę bardzo drobno siekamy. Cytrynę sparzamy wrzątkiem, dokładnie szorujemy i ścieramy z niej pół łyżeczki żółtej skórki.

Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy goździki i ziarenka gorczycy i smażymy na średnim ogniu około 30-40 sekund.  Dodajemy drobno posiekaną cebulę i smażymy, aż zrobi się szklista. Wlewamy ocet, wsypujemy cukier, mieszamy do chwili, aż cukier się rozpuści, a następnie przez kolejne 4-5 minut redukujemy, aż powstanie gęsty syrop.

Dorzucamy gruszki i dynię, doprawiamy kurkumą i chili. Zmniejszamy płomień do małego i regularnie mieszając gotujemy tak długo, aż wszystkie składniki będą miękkie, zajmie to około 30 minut. Dodajemy skórkę z cytryny, doprawiamy do smaku i gotujemy jeszcze przez 5 minut.

Chutney z gruszek na zimę

Chutnej z gruszek można też zapasteryzować. Jeśli robię chutney z gruszek do słoików na zimę, to gotuję go na wolnym ogniu około 1 godziny, aż składniki zrobią się szkliste, ale nadal pozostaną w kawałkach. Wyjmuję goździki, a gorący chutney przekładam do czystych, wyparzonych słoików, odwracam je do góry dnem i pozostawiam przykryte ściereczką, dopóki nie ostygną.

Chutney-z-gruszek
Chutney z gruszek

Komentarze

  1. Wow, przyznam się, że pierwszy raz w ogóle o czymś takim słyszę, zwłaszcza w wersji z gruszek. Brzmi mega ciekawie, z chęcią bym takiegl chutneya spróbowała, zwłaszcza teraz jesienią:)
    nicolestraveljournal.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chutneye robi się w Indiach od mniej więcej 4000 lat. Ich polskim odpowiednikiem są tzw. gąszcze - dziś już nieco zapomniane. Warto spróbować, bo fajnie podkreślają smak wielu potraw

      Usuń
  2. Ależ bym to zjadła! Uwielbiam gruszowe klimaty - taki deser na pewno jest rewelacyjny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu - to nie jest deser, ale lekko pikantny dodatek do mięsa :)

      Usuń
  3. Bardzo lubię chutney. Z gruszek jeszcze nie jadłam, ale dodatek chilli i kurkumy zdecydował,że zrobię takie.Uwielbiam chutney do mięs, a zwłaszcza do serów.
    Pozdrawiam!
    Irena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe połączenie. W oryginalnej wersji był jeszcze świeży ogórek, ale wolałam wersję bardziej pikantną

      Usuń
  4. Brzmi super dobrze. Nie wpadłbym na połączenie takich składników, ciekawy jestem efektu

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: